اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹

حفتر قطعنامه آتش‌بس لیبی را رد کرد

حفتر قطعنامه آتش‌بس لیبی را رد کرد

فرمانده نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" قطعنامه آتش‌بسی را که شورای امنیت اخیرا پیرامون این کشور تصویب کرده رد و بر ادامه جنگ با دولت وفاق ملی لیبی تأکید کرد.

ارتش ملی لیبی

به نقل از شبکه خبری الجزیره، خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" در سخنرانی تلویزیونی گفت، نیروهایش تا زمان کنترل طرابلس عقب‌نشینی نخواهند کرد و هیچ‌گونه سازشی  وجود ندارد.

وی گفت: هیچ بازگشتی از هدف وجود ندارد و ما تا زمان کنترل بر طرابلس متوقف نخواهیم شد. نیروهای ارتش ملی امروز در مرزهای طرابلس و در آستانه کنترل آن قرار دارند.

واکنش دولت لیبی

محمد عماری زاید، عضو شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی در نخستین واکنش‌ به اظهارات حفتر گفت، سخنان حفتر بیانگر تلاشش برای خریدن زمان جهت جمع‌آوری نیرو و تجهیزات بیشتر تا حمله مجدد به طرابس  است.

وی ادامه داد: پافشاری "حفتر جنایت‌کار" برای ادامه درگیری با دولت وفاق نشان دهنده نقش کشورهای حامی در ضایع کردن تلاش‌های بین‌المللی و نافرمانی از قطعنامه‌های بین‌المللی آتش‌بس است.

عماری زاید تأکید کرد، با وجود حفتر هیچ‌گونه راه‌حل سیاسی در لیبی وجود نخواهد داشت. دولت وفاق آماده بیرون راندن دشمن و گسترش نفوذ خود بر تمامی خاک لیبی است.

شورای امنیت روز چهارشنبه پیش‌نویس قطعنامه انگلیس درباره پایبندی به آتش‌بس در لیبی را براساس نتایج کنفرانس برلین پیرامون لیبی تصویب کرد.

با ابتکارعمل روسیه و ترکیه از ۱۲ ژانویه آتش‌بس میان دولت وفاق و نیروهای حفتر آغاز شد که بر سر مشروعیت و قدرت با یکدیگر درگیر هستند و نیروهای حفتر از چهارم آوریل با هدف کنترل بر طرابلس، پایتخت دولت وفاق ملی حمله به این شهر را آغاز کردند./ایسنا

 

بیشتر بخوانید/صدور قطعنامه‌ آتش بس در لیبی

کپی