اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
هفت فیلم عاشقانه‌ دهه 90

در باب عشق‌های امروزی

در باب عشق‌های امروزی
آیدا آزاد

این سال‌ها در سینمای ایران چه فیلم عاشقانه‌ای ساخته شده است؟ اگر دایره انتخاب را به دهه 90 محدود کنیم، سهم عاشقانه‌های سینمای ما به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد.

سینمای ایران در طی این سال‌ها توجه اندکی به عشق نشان داده است. البته نمی‌توان گفت حنای عشق برای سینماگران بی‌رنگ شده، بلکه پیچ و خم‌های عاشقانه، پایان‌های ناامیدکننده و البته آن حالت برزخی پایان عشق بیش از همیشه در داستان‌های ایرانی تصویر شده‌اند و از حال خوب خبری نیست. همان حال خوشی که در «پل چوبی» می‌گویند: «عشق یعنی حال دلت خوب باشه.»

 

---

سال 90؛ یک عاشقانه چوبی

داستان فیلم «پل چوبی»، داستان عاشقانه‌ای است و در برهه‌ای از تاریخ روایت می‌شود که ما کمتر به عشق فکر می‌کنیم. اما اگر داستان فیلم را در یک خط خلاصه کنیم، «این‌جا و اکنون، محله پل چوبی یادگار گذشته است. نامی به‌جا مانده در قلب شهر پر هیاهو؛ محل رخداد عاشقانه‌ای ناآرام…» داستان از امروز آغاز می‌شود تا خاطرات قهرمان داستان پیش می‌رود. درست است که شاید در پایان ایرادهایی به فیلم بگیرید اما قطعا از فضای عاشقانه موجود در داستان لذت می‌برید. مخصوصا که علت استفاده همگانی از جمله معروف فیلم هم دستتان می‌آید؛ «عشق یعنی حال دلت خوب باشه.»

کارگردان: مهدی کرم‌پور

فیلم‌نامه: مهدی کرم‌پور، خسرو نقیبی

بازیگران: بهرام رادان، مهناز افشار، هدیه تهرانی، مهران مدیری

 

---

سال 92؛ عاشقانه‌ای در چند متر مکعب

«چند متر مکعب عشق»، داستان تک خطی ساده‌ای دارد؛ عشق در میان خط‌قرمزها. این خط‌قرمزها از هر سو فشار می‌آورند و داستانی را شکل می‌دهند. در این داستان عشق با تمام ممنوعیت‌های آشنایش به تصویر کشیده می‌شود و این سوال را ایجاد می‌کند که آیا راه فراری وجود دارد؟ حال خوب بخشی از این داستان است. هر چند تراژدی امروزی را هم به تصویر می‌کشد و در این میان ممکن است چشم‌هایتان هم اشکی شوند.

نویسنده و کارگردان: جمشید محمودی

بازیگران: ساعد سهیلی، حسیبا ابراهیمی، نادر فلاح

 

---

سال 92؛ جنگ‌های کمدی عاشقانه

پس از حجم بسیار زیادی از غم‌، اگر یک داستان عاشقانه ساده و سرراست و به قصد تفریح می‌خواهید، چاره‌ای به جز «آتش بس2» نداریم. فیلمی که هر چند موفقیت قسمت اول را تکرار نکرد، اما از آن‌جایی که در دهه 90 فیلمی با این مضمون ساخته نشده، در این فهرست به آن جای ویژه‌ای داده‌ایم. یک کمدی عاشقانه که می‌تواند برای مدت زمانی محدود شما را سرگرم کند و کمی درباب عشق و زندگی با شما حرف بزند.

نویسنده و کارگردان: تهمینه میلانی

بازیگران: بهرام رادان، میترا حجار، آتیلا پسیانی، گوهر خیراندیش

 

---

سال 94؛ در دنیای رشت

سینمای ایران فیلم عاشقانه‌ای شبیه «در دنیای تو ساعت چند است؟» ندارد. این جمله را می‌توان با قطعیت درباره فیلم اول صفی یزدانیان به زبان آورد. از این جهت که موسیقی و داستان مثل دو خط موازی خوشایند با هم پیش می‌روند و جزئیات داستان هم به خوبی مخاطب را به دنبال خود می‌کشاند. شاید در تمام این فهرست هفت گزینه‌ای، هیچ فیلمی به اندازه همین «در دنیای تو ساعت چند است؟» قابلیت انتقال حال خوش عاشقی را نداشته باشد.

نویسنده و کارگردان: صفی یزدانیان

بازیگران: لیلا حاتمی، علی مصفا

 

---

سال 95؛ عشق مشکوک من

اگر به دنبال داستان عاشقانه‌ای می‌گردید که روی تلخ سکه را نشان دهد اما حرفی برای گفتن داشته باشد، می‌توانید «ایتالیا-ایتالیا» را ببینید. فیلمی که از یک داستان کوتاه از جومپا لاهیری اقتباس شده و داستان عاشقانه‌ای متفاوت را روایت می‌کند. عاشقانه‌ای که که پس از ازدواج به زبان می‌آید اما به روزهای خوش گذشته هم سرک می‌کشد. از این فیلم دیالوگ‌های عاشقانه‌ای هم به جا مانده که شنیدنشان برایتان لذت‌بخش است. اگر از داستان خوشتان نیامد، یادتان باشد که سارا بهرامی با این فیلم خود را به عنوان یک بازیگر حرفه‌ای به سینمای ایران معرفی کرد.

نویسنده و کارگردان: کاوه صباغ‌زاده

بازیگران: حامد کمیلی، سارا بهرامی، فرید سجادی حسینی، همایون ارشادی

 

---

سال 96؛ یک عاشقانه با صدای جنگ

«بمب؛ یک عاشقانه» داستان عجیبی ندارد، در واقع داستان خاصی ندارد. مخصوصا اگر در روزهای جنگ و پناهگاه و آژیر قرمز زندگی کرده باشید. با این وجود با تکیه بر جزئیات، تصویری عاشقانه به مخاطبش هدیه می‌کند. اگر اهل عشق‌های نوستالژیک هستید، این فیلم به خوبی سطح توقع شما را برآورده می‌کند. ممکن است نم اشکی گوشه چشمتان ننشیند، یا مثل داستان‌های تراژیک احساس بغض نکنید، اما می‌توانید از عشق آن روزها برای خودتان هدیه‌ای بردارید و لذتش را ببرید.

نویسنده و کارگردان: پیمان معادی

بازیگران: لیلا حاتمی، پیمان معادی، سیامک انصاری، حبیب رضایی، سیامک صفری

 

---

سال 96؛ رگه‌ای از عشق

«رگ خواب» یک داستان عاشقانه هذیان‌گو است. داستانی که می‌تواند آن روی ناخوشایند عشق را به تصویر بکشد و از آسیب‌هایش بگوید. از زنی که انگار دنیا به کام او نیست و هیچ‌وقت هم به کام او نخواهد شد. اگر از آن بیننده‌های رقیق‌القلب سینمای ایران هستید، «رگ خواب» می‌تواند اشک شما را دربیاورد. اگر هم در عشق اهل منطق و حساب و کتاب هستید، شاید فیلم به نظرتان یک کمدی بی‌معنا بیاید. در هر دو صورت لحظات خوشی در انتظارتان است.

کارگردان: حمید نعمت‌الله

فیلم‌نامه: معصومه بیات

بازیگران: لیلا حاتمی، کوروش تهامی، الهام کردا، لیلا موسوی

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.