اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

سرنوشت رئیس جمهور بعدی آمریکا در دستان فناوری

سرنوشت رئیس جمهور بعدی آمریکا در دستان فناوری
میثم لطفی خبرنگار

مطالب هدفگذاری شده در شبکه‌های اجتماعی به کمک هشتگ‌ها، توئیت‌ و... منتشر می‌شوند و فناوری به گونه‌ای پیشرفت کرده که هر یک از کاربران می‌توانند اخبار و اطلاعات متفاوت را نسبت به فرد دیگر دریافت کنند. در آخرین گزارش‌ها گفته شده است که آمریکایی‌ها هر ماه اخبار مربوط به بیش از 10 میلیارد اتفاق مختلف را روی پلتفورم‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند .

روزنامه نگاران سراسر جهان هر چهار سال یکبار بزرگترین پروژه کاری خود که انعکاس اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری است را پیش‌رو دارند و در ایالات متحده سنت آشکار فعالیت‌های ضددموکرات برخی تعصبات در دنیا روزنامه نگاری را هم به دنبال داشته است. مطبوعات سیاسی در آمریکا از سال‌های دور همواره بر این باور بوده‌اند که از نظر اکثریت قریب به اتفاق شهرنشینان، ساکنان روستاهای این کشور اصالت آمریکایی دارند و به قوانین این کشور پایبند هستند.

از هم اکنون مدت زیادی تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی نمانده است و در این میان غالب شهرنشینان و ساکنان روستاهای آمریکا در آخرین نظرسنجی انجام شده اعلام کردند که امیدوارند دموکرات‌ها با استفاده از فناوری‌های جدید بتوانند ترامپ را از عرصه رقابت بیرون کنند و اهداف خود را محقق سازند.

دره سیلیکون این روزها به یکی از پایگاه‌های اصلی سیاستمداران آمریکایی تبدیل شده است و آنها می‌کوشند برای حل مشکلات پیچیده اجتماعی و سیاسی از راهکارهای ساده تکنولوژیک استفاده کنند. بنابراین چندان جای تعجب ندارد که تولیدکنندگان اپلیکیشن‌های مخصوص فعالیت گروهی کاربران با سیاستمداران آمریکایی همکاری داشته باشند. در هفته‌های اخیر مشخص شد تولیدکنندگان اپلیکیشن‌های آکرونیم، سوپر پَک، پاکرونیم و ... همکاری‌های گسترده‌ای را با دموکرات‌ها آغاز کرده‌اند تا با تبلیغات دیجیتالی هوشمند و کمپین‌های مجازی و البته به کارگیری ابزارهای فیس بوک، سکان‌دار بعدی کاخ سفید را از هم اکنون مشخص کنند.

رئیس جمهور بعدی

نظریه جدید دموکرات‌ها مبنی بر پیروزی در انتخابات به کمک فناوری‌های هوشمند قانع کننده به نظر می‌رسد و پیش از این هم ثابت شد که فناوری چنین توانایی را در اختیار دارد. بزرگترین فروشگاه زنجیره‌ای کتاب در آمریکا از ابتدای سال 2020 میلادی کمپینی را آغاز کرد تا به موجب آن شخصیت‌های داستانی که فعالیت آنها همسو با سیاست‌های حزب دموکرات بوده است در شعبات آن پررنگ‌تر شوند و مردم تمایل بیشتری به خرید این دسته از کتاب‌ها داشته باشند. در این میان داستان‌های مربوط به استعمار انگلستان، فعالیت‌های ضدنژادپرستی حزب دموکرات در طول تاریخ، موفقیت‌های بزرگ تاریخی به کمک سیاستمداران و ... به صورت ویژه و از طریق فناوری هوش مصنوعی به گروه خاصی از مردم پیشنهاد شد تا انگیزه آنها برای مطالعه این قبیل کتاب‌ها افزایش یابد.

کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که هوش مصنوعی و فناوری‌های مشابه آن یک میانبر برای سیاستمداران محسوب می‌شود تا سریع‌تر به اهداف خود دست پیدا کنند. انتشار تبلیغات هدفمند در فیس بوک و نشانه‌گیری کاربران برای عرضه اخبار خاص از جمله اقداماتی است که در دوره‌های قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انجام شد.

ولی استفاده از فناوری برای متقاعد کردن طرفداران ترامپ برای دوری کردن از او و رای دادن به نامزد حزب مخالف دشوارتر از هر زمان دیگری خواهد بود. کاربران در سال‌های اخیر با تاثیرات گسترده فناوری در عرصه سیاسی به خوبی آشنا شده‌اند و همین مسئله باعث شده است آنها به سادگی فریب تبلیغات سیاسی را نخورند. این در حالی است که ترامپ بودجه ویژه برای تبلیغات سیاسی در عرصه فناوری در نظر گرفته است و با در اختیار داشتن کارشناسان زبده می‌کوشد پیروزی خود را در دور بعدی انتخابات هم قطعی کند.

با این وجود برخی کارشناسان سیاسی معتقدن که برای احیای دموکراسی در آمریکا هیچ میانبری وجود ندارد و حتی فناوری هم نمی‌تواند در این زمینه تاثیر قابل ملاحظه برجا بگذارد. این دسته از کارشناسان بر این باورند که در کنار پیشرفت هرچه بیشتر فناوری‌های هوشمند، آگاهی کاربران هم نسبت به گذشته افزایش یافته است و به همین خاطر نمی‌توان مسیر تفکر آنها را به راحتی تغییر داد.

رئیس جمهور جعلی

فناوری همواره راه نجات برای سیاستمداران محسوب نمی‌شود و در بسیاری از موارد می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را هم برای آنها به همراه بیاورد. «دیپ فِیک» یا همان فناوری ساخت فایل‌های صوتی و تصویری جدیدی در مورد سیاست مداران است که از ترکیب دو عبارت «یادگیری عمیق» و «اطلاعات جعلی» ارایه می‌شود تا بدون آنکه کاربران مطلع باشند ویدیوهای یک فرد جعلی به جای کاندیدای ریاست جمهوری بین آنها دست به دست شود و نتیجه آرا مردمی را تغییر دهد.

گفتنی است این دسته از فایل‌های صوتی و تصویری به کمک فناوری هوش مصنوعی ساخته می‌شوند و شخص مورد نظر را در تصویر ویدیویی به گونه‌ای نمایش می‌دهند که تشخیص او از فرد واقعی بسیار دشوار است و حتی صدای آن هم شبیه به فرد واقعی بازسازی می‌شود. این قبیل تصاویر ویدیویی که توسط گروه‌های ویژه افراد به راحتی ساخته می‌شوند فرد سیاسی مورد نظر را در حال سخنرانی نمایان می‌کند و کاربران به سختی می‌توانند او را از تصویر واقعی فرد مورد نظر خود تشخیص دهند.

از طرف دیگر کلان داده‌ها و تحلیل درست آنها هم به یک تیغ دو لبه تبدیل شدند تا از یک طرف بتوانند نامزد انتخابات ریاست جمهوری را به جلو هدایت کنند و از طرف دیگر، با تحلیل نادرست او را به گمراهی بکشانند. نوامبر 2012 مطلبی در نشریه «تایم» منتشر شد که برای نخستین بار دنیای محرمانه اطلاعات برای پیروزی «باراک اوباما» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان می‌دهد و پس از آن در سال 2016 میلادی همین نشریه در گزارشی دیگر توضیح داد که «دونالد ترامپ» تنها به کمک تحلیل درست اطلاعات و کمک گرفتن از شبکه‌های اجتماعی بر رقبای خود پیروز شد. کلان داده‌ها در انتخابات 2014 مجلس سنای آمریکا هم نقش مهمی برعهده داشتند و سال 2018 میلادی بار دیگر نشان دادند تمامی سیاستمداران آمریکایی به کمک همین اطلاعات وسیع و گسترده که از سوی مردم منتشر شده است کرسی‌های مجلس سنا را در اختیار گرفته‌اند.

مطالب هدفگذاری شده در شبکه‌های اجتماعی به کمک هشتگ‌ها، توئیت‌، کمپین‌های تبلیغاتی، اشتراک‌ گسترده سخنان نامزدها و... منتشر می‌شوند و فناوری به گونه‌ای پیشرفت کرده است که هر یک از کاربران می‌توانند اخبار و اطلاعات متفاوت را نسبت به فرد دیگر دریافت کنند. در آخرین گزارش‌ها گفته شده است که آمریکایی‌ها هر ماه اخبار مربوط به بیش از 10 میلیارد اتفاق مختلف را روی پلتفورم‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند و الگوریتم‌های تحلیلی پیشرفته هر ثانیه لایک‌ها و اشتراک‌گذاری‌های مختلف را زیر نظر می‌گیرند تا مشخص شود فعالیت هر کمپین تبلیغاتی مربوط به نامزدهای انتخاباتی تا چه اندازه موفق بوده است.

به هر حال، حزب دموکرات امریکا هم اکنون بیش از 5 میلیارد دلار را به فعالیت‌های فناورانه در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آمریکا اختصاص داده است تا به بهترین نحوه از نامزد خود پشتیبانی کند و باید دید این برنامه‌ ریزی‌ها تا چه اندازه می‌تواند آنها را در مقابل ترامپ به پیروزی برساند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.