اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

ظرفیت انرژی تجدیدپذیر کشور به ۹۰۰ مگاوات رسید

ظرفیت انرژی تجدیدپذیر کشور به ۹۰۰ مگاوات رسید

وزیر نیرو یکی از برنامه‌های مهم دولت را تکیه بر انرژی تجدیدپذیر معرفی کرد و گفت که امسال ظرفیت تولید انرژی از محل منابع تجدیدپذیر به ۹۰۰ مگاوات رسیده است.

رضا اردکانیان روز پنجشنبه در حاشیه افتتاح چند طرح در شهرستان محمودآباد استان مازندران افزود : تکیه بر انرژی تجدید پذیر و کاهش وابستگی به انرژی های فسیلی برای تولید برق یکی از اهداف دولت بود که به صورت جدی در حال پیگیری است .

وی با بیان اینکه اکنون ۹۰۰ مگاوات ساعت برق از نیروگاههای تجدید پذیر کشور تولید می شود ، اظهار داشت : عمده این انرژی ها از منابع خورشیدی تولید می‌شود که کاملا پاک و بدون ایجاد آلودگی است.

وزیر نیرو یکی از محدودیت های حوزه انرژی تجدید پذیر را هزینه بالای استقرار نیروگاه‌های آن دانست و افزود : پژوهشگران داخلی در پی تحقیق بر روی تجهیزاتی هستند که در کنار کاهش هزینه ، راندمان تولید را نیز افزایش دهد.

اردکانیان جذب سرمایه گذار خارجی و ارائه تسهیلات در این بخش را از دیگر برنامه های دولت و وزارت نیرو برای توسعه انرژی های تجدید پذیر عنوان کرد و گفت : کاهش وابستگی به منابع فسیلی نه تنها کاهش آلودگی و سازگاری با طبیعت را در پی خواهدداشت ، بلکه ما را از محدودت سوخت های فسیلی نیز رها می کند.

وی با بیان اینکه باید حوزه دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان به موضوع انرژی  ورود کنند، تاکید کرد : دو - سوم ایران را نواحی گرم و خشک تشکیل می دهد که دارای ظرفیت مناسبی برای استفاده از منابع خورشیدی جهت تولید انرژی برق است.

وزیر نیرو گفت : دولت و وزارت نیرو از هرگونه حضور سرمایه گذار خارجی در بخش انرژی ها تجدید پذیر حمایت خواهد کرد.

اصلاح الگوی مصرف

وزیر نیرو همچنین بر ضرورت اصلاح الگوی مصرف انرژی در کشور تاکید کرد و گفت : نوع و میزان مصرف در کشور با استانداردهای جهانی فاصله بسیاری دارد و نیازمند اصلاح فوری است .

اردکانیان با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از تولید انرژی تولیدی کشور به خاطر مصرف غیر بهینه هدر می رود ، افزود : اعتقاد ما بیشتر بر کار فرهنگی است و باید مردم را در این زمینه آگاه و راهنمایی کرد./ایرنا

وزیر نیرو برای افتتاح چند طرح حوزه انرژی امروز پنجشنبه به مازندران سفر کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.