اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
برگ آخر پرونده سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر ورق خورد

درخشش «خورشید» در شب رویایی کودکان کار

درخشش «خورشید» در شب رویایی کودکان کار

آیین اختتامیه سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد. فهرست کامل برگزیدگان و صحبت‌های آنان را به صورت خلاصه بخوانید.

سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر بالاخره به پایان رسید. در شبی که ابراهیم حاتمی‌کیا به مراسم نیامد تا دلخوری‌اش را نشان دهد و دیگرانی که روی سن آمدند، از روزهای ناخوش صحبت کردند. در این مراسم که سه ساعت به طول انجامید، هر بخش برگزیدگان خود را شناخت که در ادامه فهرست کامل برگزیدگان را می‌خوانید.

 

بخش مواد تبلیغاتی

هیئت داوران: محمد روح‌الامین، امیر شیبان خاقانی، حبیب مجیدی

سیمرغ بلورین بهترین عکس: مریم تخت‌کشیان برای فیلم غلامرضا تختی

سیمرغ بلورین بهترین پوستر: محمد تقی‌پور برای فیلم 23 نفر

سیمرغ بلورین بهترین تیزر و آنونس: امید میرزایی برای فیلم شاه کش

 

بخش مستند، کوتاه و نگاه نو

هیئت داوران: مهدی جعفری، مصطفی رزاق کریمی، هادی مقدم دوست، روح‌الله حجازی و فرشته طائرپور

سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌ کوتاه داستانی: سعید نجاتی، کارگردان فیلم دابر

سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌ مستند: سام کلانتری کارگردان و تهیه‌کنندگان محمد شکیبانیا و محسن شاه محمد میراب، فیلم جایی برای فرشته‌ها نیست

سیمرغ بلورین بهترین فیلم نگاه نو: کارگردان و تهیه‌کننده سعید ملکان، فیلم روز صفر

 

جایزه سردار شهید سلیمانی

کارگردان مهرداد خوشبخت، تهیه‌کننده حسن کلامی، فیلم آبادان یازده 60

 

سودای سیمرغ

در این بخش شنای پروانه با دریافت 5 جایزه به پیشتازی خود ادامه داد. پس از آن به ترتیب فیلم‌های روز صفر و خورشید قرار گرفتند.

هیئت داوران: نرگس آبیار، تورج اصلانی، عباس بلوندی، رضا پورحسین، فریدون جیرانی، سعید راد، محمدمهدی عسگرپور، طهماسب صلح‌جو و مازیار میری

 سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن: بامداد افشار، فیلم پوست

سیمرغ بلورین بهترین تدوین: اسماعیل علیزاده، فیلم شنای پروانه

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری: مرتضی نجفی، فیلم تومان

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: امیر آقایی، فیلم شنای پروانه

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن: طناز طباطبایی، فیلم شنای پروانه

لوح تقدیر ویژه در بخش بازیگری به بازیگران کودک و نوجوان فیلم خورشید، شمیلا و ابوالفضل شیرزاد، روح الله زمانی و سید مهدی موسوی (کودکان کار)

سیمرغ بلورین بهترین نقش اصلی مرد: پیمان معادی، فیلم درخت گردو

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس: امیر ملک‌پور، فیلم روز صفر

سیمرغ بلورین بهترین  طراحی صحنه: کیوان مقدم، فیلم خورشید

سیمرغ بلورین بهترین صدا: مهدی صالح‌کرمانی (صدابردار) و آرش قاسمی (صداگذار)، فیلم شنای پروانه

سیمرغ بهترین جلوه‌های ویژه بصری (CGI): محمد برادران، فیلم خروج

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: محسن روزبهانی، فیلم روز صفر

سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی: مهرداد میرکیانی، فیلم خروج

سیمرغ بلوربن بهترین بازیگر نقش اصلی زن: نازنین احمدی، فیلم ابر بارانش گرفته

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه: نیما جاویدی و مجید مجیدی، فیلم خورشید

سیمرغ بهترین کارگردانی: محمد حسین مهدویان، فیلم درخت گردو

سیمرغ بهترین فیلم: امیر بنان و مجید مجیدی، فیلم خورشید

سیمرغ هنر و تجربه: برادران ارک، فیلم پوست

سیمرغ ویژه هیات داوران: سعید ملکان، فیلم روز صفر

سیمرغ بلورین نگاه ملی: سعید ملکان، فیلم روز صفر

سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: شنای پروانه

 

در مراسم اختتامیه چه صحبت‌هایی به میان آمد

فرشته طائرپور، یکی از اعضای هیئت داوران بخش مستند، کوتاه و نگاه نو گفت: «سلام‌ می‌کنم به آنهایی که نیامدند ولی ما باور داریم هرجا هستند دلشان برای سینما می‌تپد. باید به حال این روزهایمان درباره وقایع رخ داده در کشور اشاره کنم. ایستادن ما روی این سن و بودن شما و فیلمسازان از سر بی اعتنایی به وضعیت تلخ کشورمان نیست. نسل جوان فیلمسازانی که از راه می‌رسد و با هنرهای شایسته‌ای که دارند امید بخش آینده روشن برای سرزمین ما هستند. ما یاد گرفتیم حتی اگر دل خونین داریم با لب خندان به سینما بیاییم.

محمد شکیبانیا، تهیه کننده فیلم جایی برای فرشته‌ها نیست: پرسش‌های زیادی بی پاسخ هستند که دست از سر ما برنمی‌دارند. خیلی از کسانی که آمده‌اند و خیلی از کسانی که نیامده‌اند برای همدردی با سوگواران حوادث اخیر است. این سوگواری غیرعادی‌ترین سوگواری جهان است و امیدوارم به پاسخ این پرسش‌ها برسیم.

‌سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سینما شاید نتواند دنیا را تغییر دهد اما می‌تواند دریچه گفت‌وگو را باز کند و ما امروز بیش از هر زمانی به گفت وگو نیازمندیم.

بامداد افشار، موسیقیدان برگزیده بخش بهترین موسیقی: فکر می‌کنم این جایزه بیشتر جنبه تشویقی داشته زیرا وقتی در این لیست نام افرادی مثل حسین علیزاده باشد فکر می‌کنم این جایزه و اینجا متعلق به ایشان است.

امیر آقایی، بازیگر شنای پروانه پس از دریافت سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد: مقام معنوی این جایزه را به خانواده‌ام تقدیم می‌کنم. اما یک دلگیری دارم،  چندی پیش خانمی از رسانه ملی اظهار کرد اگر کسی ناراضی است برود. رفتن را به کسی خطاب می‌کنند که آمده باشد اما ما بودیم و ریشه در خاک سر زمینمان داریم.

طناز طباطبایی، بازیگر فیلم شنای پروانه پس از دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن: من سال ۸۳ با فیلم شما به سینما ورود پیدا کردم و امسال اولین سیمرغم را با فیلم شما (به عنوان تهیه‌کننده) گرفتم. من ۱۵ سال است کار حرفه‌ای می‌کنم و با تشویق مردم امیدوار به رسیدن به اینجا بودم و جایزه‌ام را به پدر و مادرم تقدیم می‌کنم.

شمیلا شیرزاد، بازیگر نوجوان فیلم خورشید پس از دریافت لوح تقدیر: من یک کودک افغان هستم که در سرزمین من جنگ است، من یک دختر افغان هستم که در کشور دیگر کار می‌کنم، در مترو کار می‌کنم برای گذاران زندگیمان. امیدوارم روزی برسد که در جهان هیچ کودک کاری وجود نداشته باشد.

روح الله زمانی، بازیگر نوجوان فیلم خورشید پس از دریافت لوح تقدیر: آقای مجیدی مسیر زندگی را به من یاد داد و لوح تقدیر را به مادرم تقدیم‌ می‌کنم. می‌خواهم به بچه‌های همسن خودم بگویم من از زندگی ناامید شده بودم اما باید به دوستان هم سن خودم بگویم که هیچ گاه از زندگی ناامید نشوید.

ابوالفضل شیرزاد، بازیگر نوجوان فیلم خورشید پس از دریافت لوح تقدیر: از آقای مجیدی و عسگری تشکر می‌کنم. من از اولش از بازیگری چیزی نمی‌دانستم‌.

سعید راد، یکی از اعضای هیئت داوران بخش سودای سیمرغ: سینما، هستی است.‌ ما هیچ کدام آدم‌های شکست خورده‌ای نیستیم و متاسفم کسانی که باید در اینجا باشند نیستند، کسانی مثل آقای حاتمی‌کیا، درویش و ..که از دست این اساتید جایزه گرفتم. من ناامید می‌شوم از اینکه برخی دوستان نیستند.‌ کجای دنیا برای ما دست زدند جز اینجا؟ قهر یعنی چه؟ وقتی این گروه ‌متخصص داوری کارها را بررسی کرده‌اند چرا نباید اینجا حضور داشته باشند؟

محمد حسین مهدویان، کارگردان درخت گردو، پس از دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد به جای پیمان معادی: پیمان به دلایلی در جشنواره نبود اما از ابتدا در جشنواره در کنارمان بود و به احترام حاضران ویدئویی را هم فرستاده است. و خوشحالم که پیمان معادی اولین سیمرغ اش را به خاطر بازی در فیلم من گرفت.

محمد برادران، پس از دریافت جایزه بهترین جلوه‌های ویژه بصری: از ابراهیم حاتمی کیا و حمایت‌های او تشکر می‌کنم. او به ما اعتماد کرد و ای کاش آقای حاتمی کیا و قریبیان در این اختتامیه حضور داشتند و من می‌توانستم در چشمان آنها نگاه کنم و تشکر کنم. جلوه‌های ویژه یک کار تیمی و جدید است. من باید از شهید سردار سلیمانی و همچنین جانباختگان‌ سقوط هواپیما یاد کنم و بگویم که ما هم درباره سقوط هواپیما منتظر جواب هستیم.

مجید مجیدی، پس از دریافت سیمرغ بهترین فیلمنامه: تشکر ویژه از شهردار تهران دارم که در مقوله کودکان کار حمایت کرد و سر صحنه فیلم حضور داشت. من اسم این بچه‌ها را نان آوران کوچک می‌گذارم و این کودکان گنج های سرزمین ما هستند که امیدوارم هم مردم و هم مسئولان کمک کنند تا دیگر هیچ بچه‌ای سر چهارراه نباشد. جایزه‌ام را به هومن بهمنش تقدیم می‌کنم که «ویتوریو استورارو» ایران (فیلمبردار مطرح سینمای دنیا) است.

محمد حسین مهدویان، پس از دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی: باعث افتخار بود که اسمم در کنار آقای مجیدی (به عنوان نامزد) آمده است. این جایزه را به همه پدران داغ دیده این سرزمین تقدیم می‌کنم، به درگذشتگان سال نود و هشت از حوادث آبان گرفته تا هواپیمای اکراینی. به کشته شدگان تشییع جنازه سردار سلیمانی در کرمان که مظلوم واقع شدند دو طرف تصمیم گرفتند آنها را نبینند _ ما از این دو قطبی بودن رنج دیده‌ایم _ تقدیم می‌کنم.

امیر بنان، تهیه‌کننده فیلم خورشید پس از دریافت جایزه بهترین فیلم: خیلی خوشحالم اولین کار تهیه‌کنندگی را در کنار آقای مجیدی بودم. برای سینمای ایران خوشحالم که هومن بهمنش دارد و تمام عوامل به عشق کودکان کار و کمک به آنها فعالیت می‌کردند. این پروژه یک‌ کار جهادی بود. این جایزه را به تمام اعضای تیم خورشید اهدا می‌کنم.

مجید مجیدی، پس از دریافت جایزه بهترین فیلم: امیدوارم همچنان بتوانم برای کشورم و مردمم‌ کاری بکنم. ما برای کارمان و حضور در بخش‌های مختلف کشور از دردهای مردم آگاه می‌شویم. امیدوارم بتوانیم نگاه امیدوارانه‌ای را در سینما به مردم منتقل کنیم.

محمد کارت، کارگردان شنای پروانه پس از دریافت جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: : من در این ده سال پله به پله جلو آمده‌ام زیرا بچه‌های کف شهر عادت نکرده همه چیز را یکباره به دست بیاورد. آقای مجیدی امشب مرامی را به من آموخت و مثل بچه‌های فیلم مجیدی معتقدم کسانی که زجر کشیدند و به سینما آمدند، امروز قدر لوح تقدیر خود را هم بیشتر می‌دانند. من مستندسازم و مستند می‌سازم برای اصلاح فرهنگمان نه اینکه بسته اینترنتی برای مشکلات مردم خرج کنم.

رسول صدرعاملی، تهیه‌کننده شنای پروانه پس از دریافت جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: امسال در بین این ۳۷ دوره متفاوت‌ترین جشنواره بوده است زیرا هم با رنج بوده و هم با شادمانی. رنج به خاطر اتفاقات اخیر و شادمانی‌ به دلیل فیلمسازان جوانی که حضور دارند.

برگ آخر پرونده سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر ورق خورد  درخشش «خورشید» در شب رویایی کودکان کار

برگ آخر پرونده سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر ورق خورد درخشش «خورشید» در شب رویایی کودکان کار

برگ آخر پرونده سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر ورق خورد  درخشش «خورشید» در شب رویایی کودکان کار

برگ آخر پرونده سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر ورق خورد درخشش «خورشید» در شب رویایی کودکان کار

برگ آخر پرونده سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر ورق خورد  درخشش «خورشید» در شب رویایی کودکان کار

برگ آخر پرونده سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر ورق خورد درخشش «خورشید» در شب رویایی کودکان کار

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.