اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

آبشار گنجنامه؛ جاذبه دیدنی همدان

آبشار گنجنامه؛ جاذبه دیدنی همدان

مجموعه توریستی گنج نامه مهم ترین مجموعه تفریحی-توریستی شهر همدان است که همواره گردشگران زیادی را در خود می بیند. این مجموعه با توجه به طبیعت زیبا، امکانات تفریحی و آثار تاریخی خود فوق العاده مورد توجه قرار گرفته است. اما آنچه که باعث زیبایی و طراوت این منطقه شده وجود یکی از آبشارهای ایران به نام آبشار گنج نامه است.

همدان آثار طبیعی و تاریخی بینظیری دارد که شهری متفاوت را رقم زده اند. در میان آثار طبیعی بیشمار همدان به سراغ آبشار زیبای این شهر می رویم: آبشار گنجنامه. این آبشار با طبیعت بکر و چشم اندازهای زیبایش جایی عالی برای بودن در میان طبیعت است برای همین هم هر روز گردشگران زیادی را در اطراف این آبشار می بینید که خود را به اینجا رسانده اید تا گوشه ای از زیبایی های طبیعی را به چشم ببینند. 

به ۵ کیلومتری غرب شهر همدان که بروید جایی در میان دامنه های کوه الوند آبشاری زیبا و بلند را می بینید که جذابیت خاصی به مناظر اطرافش داده است. ارتفاع این آبشار ۱۲ متر است و از آن آبشارهای فصلی نیست که فقط در هنگام پر آب بودن رودخانه ها آب های خروشان از آن سرازیر شود بلکه آب آن دائمی است و حتی در زمستان ها هم زیبایی اش را حفظ می کند البته گاهی در زمستان های یخبدان، آب این آبشار هم از سوز سرما در امان نمی ماند و یخ می زند. در فصل سرما شکل گرفتن قندیل های یخی در اطراف این آبشار یخ نوردان و طبیعت گردان زیادی را به اینجا می کشاند تا از این همه زیبایی استفاده کنند.

این آبشار زیبا 12 متر ارتفاع داشته و صخره های اطراف آن به شکلی است که بسیاری از علاقه مندان به صخره نوردی را به سمت خود جذب می کند. علاوه بر صخره نوردی آبشار گنج نامه محل مناسبی برای یخ نوردی نیز محسوب می شود زیرا در برخی روزهای زمستان آب این آبشار یخ زده و باعث ایجاد دیواره یخی و قندیل های زیبا می شود.

زیبایی آبشار گنج نامه از یک سو و طبیعت پیرامون آن از سوی دیگر باعث شده تا این مکان تبدیل به جاذبه ای تفریحی در همدان شود. ضمن اینکه امکانات رفاهی مختلفی نیز در این مجموعه وجود دارد که از جمله آنها می توان به رستوران، پارکینگ و سرویس بهداشتی اشاره داشت. کتیبه های باستانی که در صخره های اطراف آبشار حجاری شده اند نیز ارزش تاریخی به این مجموعه داده اند.

اگر فصل بهار را برای بازدید از این آبشار انتخاب کنید در پشت آبشار دشتی پر از گل های رنگارنگ را در دامنه ی کوه الوند می بینید، دشتی که بهانه ای می شود برای طبیعت دوستان تا هر جور شده در بهار خود را به اینجا برسانند. پاییز رنگارنگ و تابستان سرسبز هم به مناظر اطراف آبشار چهره ای دیگر می دهد و طبیعت دوستان را وادار می کند تا هر چند ماه یکبار به اینجا بیایند.

اینجا به غیر از اینکه یک جاذبه ی طبیعی است یک جور جاذبه ی تاریخی هم به حساب می آید چون در زمان هخامنشیان که آب را مقدس می دانستند در اطراف این آبشار کتیبه هایی را حجاری کرده اند که بعد از گذشت هزاران سال از آثار تاریخی این محل شده اند. این کتیبه ها از دوران داریوش و خشایار شاه به جای مانده اند تا کاروانیانی که از کنار این آب رد می شدند آن ها را بخوانند و تاریخ و پادشاهان خود را بهتر بشناسند.

مسیر دسترسی: 5 کیلومتری غرب همدان، ضلع شرقی میدان گنج نامه

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.