اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

شیراز پایتخت کتاب ایران ۹۹ شد

شیراز پایتخت کتاب ایران ۹۹ شد

شهر شیراز از میان شهرهای اوز، بم، ری، رفسنجان و شیراز که به مرحله نیمه‌نهایی پایتخت کتاب ایران راه یافته بودند این عنوان را برای سال ۹۹ کسب کرد.

مراسم انتخاب پایتخت کتاب ایران عصر امروز (شنبه) در کتابخانه ملی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و جمعی از اصحاب قلم و اندیشه برگزار و طی آن شیراز به عنوان پایتخت کتاب سال ۹۹ انتخاب شد.

پایتخت کتاب ایران عنوان طرحی در ایران است که بر مبنای آن هر سال شهری به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می‌شود. بخش‌هایی از این طرح از پایتخت جهانی کتاب الگوبرداری شده‌است اما از نظر ساختار اجرایی همخوانی‌های زیادی با شرایط فعالیت فرهنگی در ایران پیدا کرده‌است.

در اولین سال رقابت میان شهرهای ایران برای کسب عنوان پایتخت کتاب، اهواز با مشارکت نهادهای غیردولتی همچون کانون آموزش شهروندی برای توسعه (کاشت) موفق به اخذ این عنوان شد. در سال دوم، نیشابور توانست این عنوان را از آن خود کند. شهر بوشهر به عنوان سومین پایتخت کتاب ایران و کاشان به عنوان چهارمین پایتخت کتاب ایران انتخاب شدند. همچنین شهر یزد بر اساس شاخص‌هایی از جمله استمرار فعالیتهای ترویج کتابخوانی، ارائه برنامه‌های خلاقانه، هم افزایی و همگرایی بخش‌های دولتی و خصوصی و با حمایت مالی برندهای معتبر تجاری خود بعنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران معرفی شد.

ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران از ابتدای تیرماه با اعلام فراخوان آن از سوی دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تمامی نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط از جمله نهادها و سازمان‌های دولتی و غیر دولتی همچون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاونت توسعه مناطق محروم رئیس جمهوری، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، خانه کتاب، کمیسیون ملی یونسکو، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و شبکه شهرهای دوستدار کتاب و بخش خصوصی و فعالان فرهنگی و تشکل‌های مردم‌نهاد شروع به کار کرد.

با اعلام فراخوان ارسال آثار شهرهای متقاضی شرکت در این طرح، ۱۶۶ شهر، آثار و مستندات خود را به دبیرخانه مرکزی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کردند.

بنا به گزارش دبیرخانه کیفیت آثار ارسالی در این دوره نسبت به دوره‌های گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار بود به‌گونه‌ای که داوران مراحل اولیه این طرح برخلاف روال سال‌های گذشته که ۲۰ شهر را به عنوان شهرهای راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی انتخاب می‌کردند در این دوره ۳۸ شهر را برای این مرحله انتخاب و به دبیرخانه معرفی کردند و پس از بررسی آثار در مرحله نیمه ‎نهایی سرانجام پنج شهر اوز، بم، ری، شیراز و رفسنجان به دور پایانی راه‎ یافتند.

همچنین ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران از ابتدای تیرماه با اعلام فراخوان آن از سوی دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تمامی نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط از جمله نهادها و سازمان‌های دولتی و غیر دولتی همچون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاونت توسعه مناطق محروم رئیس جمهوری، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، خانه کتاب، کمیسیون ملی یونسکو، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، انجمن کتابداری واطلاع رسانی ایران و شبکه روستاهای دوستدار کتاب، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و بخش خصوصی و فعالان فرهنگی و تشکل‌های مردم‌نهاد شروع به کار کرد. با اعلام فراخوان ارسال آثار روستاهای متقاضی شرکت در این جشنواره، ۱۴۱۹ روستا و منطقه عشایری از سراسر کشور آثار و مستندات خود را به دبیرخانه مرکزی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کردند.

در این دوره نسبت به دوره‌های گذشته کیفیت آثار ارسالی از رشد قابل توجهی برخوردار بود و هیئت داروان این جشنواره در مرحله اول ۱۲۶ روستا و منطقه عشایری را برای داوری در مرحله دوم انتخاب کردند. داوران مرحله دوم این جشنواره از میان ۱۲۶ اثر راه یافته به این مرحله ۶۰ روستا و منطقه عشایری از ۲۳ استان را به عنوان برگزیدگان مرحله دوم این جشنواره انتخاب و به دبیرخانه جشنواره برای داوری نهایی معرفی کردند.

از میان ۶۰ روستای راه یافته به مرحله نهایی این جشنواره و ۶ روستا و منطقه عشایری در بخش استمرار رقابت کردند که در نهایت و پس از داوری پایانی ۱۰ روستا و منطقه عشایری به‌عنوان روستاهای برگزیده و ۱۰ روستا و منطقه عشایری به‌عنوان روستای روستاهای تقدیری و یک روستا به‌عنوان برگزیده استمرار معرفی شد.

اختتامیه این رویداد امروز ۱۹ بهمن‌ماه در محل سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران با حضور اصحاب قلم و فرهنگ با معرفی ششمین پایتخت کتاب ایران و چهار شهر خلاق در زمینه کتاب‌خوانی برگزار شد.

صالحی: تسخیر تمدن‌ها و دولت‌های مقتدر جز با کتابخوانی میسر نیست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: اگر بخواهیم تمدن‌ها و دولت‌های مقتدر و پایا را تسخیر کنیم جز با کتاب و کتابخوانی تامین نمی‌شود چراکه کتاب عیار و حافظه تمدن‌ها هستند.

سیدعباس صالحی عصر شنبه در آیین معرفی پایتخت کتاب سال در سالن همایش کتابخانه ملی، اظهار داشت: گوهر ایران فرهنگ و کانون فرهنگ کتاب است بنابراین اگر بخواهیم تمدن‌ها و دولت‌های مقتدر و پایا را تسخیر کنیم جز با کتاب و کتابخوانی تامین نمی‌شود. کتاب عیار و حافظه تمدن‌ها هستند، کتاب‌هایی که با کیفیت تولید و خوانده می‌شوند.
وزیر فرهنگ ابراز امیدواری کرد: در گام دوم انقلاب بیش از گذشته توفیق اهتمام به کتابخوانی بیابیم،

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: در پیمایش فرهنگی ایرانیان در سال ۸۸ در بخش‌های مختلف مصرف فرهنگی نکات قابل توجهی است از جمله در حوزه کتاب و کتابخوانی و آمار این حوزه، که برای تعیین شاخص‌های پایه تحول جامعه می‌توانند اثرگذار باشند.

صالحی ادامه داد: از جمله نتایج پیمایش این بود که بحث کتابخوانی در سنین پایین تحت تاثیر تحصیل قرار می‌گیرد که باید به این مساله توجه کرد، باید به این بیاندیشیم چگونه از طریق این پیمایش می‌توانیم به این نکته برسیم که مسیر کتابخوانی را با متعیرهای موثر اثرگذاری کرده و ارتقا دهیم.
عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: اگر با همت بتوانیم تنوع علاقه ایجاد کنیم و به سبد علایق اضافه کنیم توجه بیشتری را در حوزه نشر و البته در کتابخوانی ایجاد کرده‌‌ایم، اگر جریان کتابخوانی را به عنوان کانون فرهنگی قبول داریم رویدادهایی از قبیل انتخاب پایتخت کتاب ایران می‌تواند به تحقق این مساله منجر شود.
صالحی گفت: در این مسیر مولفه‌هایی مهم‌‌اند از جمله جریان هم افزایی و مشارکت گرایی نهادی ملی، استانی، منطقه‌‌ای و روستایی و غیره و البته مشارکت گرایی اجتماعی است، که اهمیت فراوانی دارد. به گفته وی، مشارکت گرایی اجتماعی به اندازه نهادی اهمیت دارد، هفت هزار شهر و روستان در طی این ۶ سال وارد رویداد پایتخت و دوستداران کتاب شده‌‌اند، ترکیب شهرها در این دوره اما بسیار بیشتر بود.
صالحی تاکیدکرد: رویداد پایتخت کتاب فرصتی برای حضور ایده‌ها ایجاد کرد و فرصت شکل گیری حلقه‌های عملیاتی و اقدامی، ایده‌های متنوع و کارساز، اکتشاف ظرفیت‌های حرفه‌‌ای شهرها و روستاها از جمله نتایج رویدادهای ترویج کتابخوانی این سالها هستند.
صالحی گفت: امروز می‌شود گفت اطلس فرهنگی حدود ۷ هزار نقطه‌‌ای در کشور وجود دارد که کمک می‌کند بفهمیم جغرافیای فرهنگی ما چگونه است و ظرفیت‌هایی که بین فرصت‌ها و رویدادهای عرصه کتابخوانی ایجاد کرده را به ما معرفی می‌کند./ ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.