اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

در ایران برنج مصنوعی وجود ندارد

در ایران برنج مصنوعی وجود ندارد

یک خبر جعلی دیگر؛ این بار هم در حوزه مواد غذایی: تولید برنج مصنوعی با دستگاه‌های وارداتی.

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو گفته گزارشی در این باره ندارند و هیچ نمونه‌‌ای این نوع برنج در بازار ایران نداشته‌‌ایم.

محمدحسین عزیزی در گفت‌وگو با ایرنا این خبر را تکذیب کرده و حتی اطمینان داده میزان آرسنیک در همه برنج‌های وارداتی و تولیدی کشور نیز کمتر از حد مجاز است: «استاندارد آلودگی برنج در ایران از نظر فلزات سنگین و قارچ بسیار سختگیرانه و در حد استاندارد اروپاست و حداکثر مجاز آن ۱۵۰ ppm یا نانوگرم است و اگر در برنجی میزان آلودگی به آرسنیک بیش از این میزان باشد اجازه ورود به کشور را نمی‌گیرد و ترخیص نمی‌شود. در مورد برنج‌های داخلی میزان این نوع آلودگی بسیار کم است و معمولا زیر حد مجاز هستند و از این نظر مشکلی ندارند.»

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی وزارت بهداشت ادامه داد: «حدود ۶۰ درصد برنج‌های مصرفی در کشور تولید داخل و حدود ۴۰ درصد وارداتی است. بیشتر برنج وارداتی نیز از هندوستان و پاکستان و به میزان بسیار کمتری از تایلند وارد می‌شود.»

عزیزی در مورد تخلف مخلوط کردن برنج داخلی و خارجی نیز گفت: «این موضوع خیلی تحت کنترل نیست چون ممکن است در یک مغازه یا یک انبار چنین تخلفی برای برنج‌های فله‌‌ای وجود داشته باشد اما اگر هم باشد میزان آن بسیار کم و ناچیز است چون معمولا برنج‌های ایرانی و غیر ایرانی هر کدام با بسته بندی و برند خودشان در بازار عرضه می‌شوند.»

وی افزود: «میلیون‌ها مغازه خرید و فروش برنج وجود دارد که نظارت بر آنها به عهده معاونت‌های بهداشت و ماموران بهداشت محیط در سطح عرضه است و اگر تخلفی در این زمینه وجود داشته باشد حتما با آن برخورد می‌شود.»

بر اساس آمارهای موجود سالانه حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید می‌شود. سخنگوی گمرک نیز اعلام کرده که از ابتدای سال ۹۸ تا پایان دی یک میلیون و ۲۹۸ هزار تن برنج از هندوستان، پاکستان و تایلند وارد کشور شده است.

سرانه مصرف برنج در کشور بر اساس آمارهای مختلف وزارت جهاد کشاورزی و صنعت بین ۳۶ تا ۴۲ کیلوگرم است که این اختلاف محاسبه سرانه، بر میزان واردات برنج در کشور تاثیر می‌گذارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.