اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

همکاری ایران در طرح ماهواره‌ای «اپسکو»

همکاری ایران در طرح ماهواره‌ای «اپسکو»

هادی رضایی سرپرست معاونت پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران از مشارکت ایران در پروژه ماهواره‌ای «اپسکو» خبر داد و گفت: برخی از بخش‌های این پروژه به دانشگاه‌ها واگذار شده است.

رضایی گفت:  پروژه ماهواره‌ای «تری‌پلس» در سازمان همکاری فضایی آسیا-اقیانوسیه (APSCO) در حال اجرا است و سه زیر سیستم از این پروژه ماهواره‌ای به ایران واگذار شده و ما نیز بخشی از این پروژه را به دانشگاه‌ها سپرده‌ایم.
وی افزود: در حال حاضر با حدود ۳۰ شرکت دانش‌بنیان همکاری داریم و همکاری ما با دانشگاه‌ها در قالب واگذاری توسعه فناوری‌ها و تعریف رساله دکتری کارشناسی ارشد و دکتری است.
رضایی با تاکید بر اینکه بر این اساس تاکنون ۲۷۲ طرح با دانشگاه‌ها تعریف کرده‌ایم، افزود: در این قالب یکی از پژوهشگران پژوهشگاه فضایی با یکی از اساتید دانشگاهی مساله‌ فنی موجود در پروژه‌ها را مطرح می‌کند و این مساله از طریق رساله کارشناسی ارشد و یا تز دکتری از سوی دانشجویان پیگیری می‌شود و در صورتی که این مساله نیاز به چند تخصص داشته باشد، تیم تحقیقاتی دانشگاهی ایجاد و در قالب یک پروژه اجرایی می‌شود.
سرپرست معاونت پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران با تاکید بر اینکه از سوی پژوهشگاه در قالب طرح‌های دانشگاهی تاکنون بالغ بر ۶.۵ میلیارد تومان حمایت صورت گرفته است، گفت: کل این اعتبارات پرداخت نشده، چون طرح‌ها در حال اجرا هستند و بر اساس پیشرفت طرح‌ها، اعتبارات آن نیز پرداخت خواهد شد.
رضایی با بیان اینکه بسیاری از کشورها برخی از قطعات و زیر سیستم‌های ماهواره‌ها را خودشان نمی‌سازند، اظهار کرد: این قطعات و زیر سیستم‌ها در جای دیگری ساخته می‌شود و یا برخی از المان‌های ماهواره‌ را خریداری می‌کنند؛ ولی در کشور ما این امکان به دلیل تصمیمات ظالمانه‌ای که علیه ایران گرفته می‌شود، وجود ندارد؛ از این رو مجبوریم المان‌ها و زیر ساخت‌ها را در کشور ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: بر این اساس آزمایشگاه‌های خوبی در پژوهشگاه فضایی ایران راه‌اندازی شده است که در کشور منحصر به فرد هستند، به گونه‌ای که اکثر دانشگاه‌هایی که در حوزه ساخت ماهواره فعال هستند، از  ما خدمات آزمایشگاهی دریافت می‌کنند.
سرپرست معاونت پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی تاکید کرد: با زیر ساخت‌های انجام شده تقریبا نیازی به انجام تستی در خارج از کشور نداریم.
/ایسنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.