اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
سخنگوی شورای نگهبان:

۲هزار داوطلب دیگر تأیید صلاحیت شدند

۲هزار داوطلب دیگر تأیید صلاحیت شدند

گروه سیاسی/ بازگشت دو هزار نفر از نامزدهای تأیید صلاحیت نشده به میدان رقابت، مهم‌ترین خبر نشست هفتگی سخنگوی شورای نگهبان بود. عباسعلی کدخدایی البته این را هم گفت که احتمال افزایش تأیید صلاحیت شدگان در وقت قانونی وجود دارد. او همچنین خبر داد که 7 یا 8 نفر از نمایندگان رد صلاحیت شده مجلس دهم هم تأیید صلاحیت شده‌اند. 11 بهمن پایان زمان بررسی شکایات نامزدهای تأیید صلاحیت نشده در شورای نگهبان بود که به گفته کدخدایی، نتیجه این بررسی‌ها به فرمانداری‌ها اعلام شده است. بر همین اساس، هم شورای نگهبان و هم ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‎های جداگانه اعلام کردند آن دسته از داوطلبان انتخابات مجلس که صلاحیت آنان توسط شورای نگهبان احراز نشده است، از شنبه مورخ ۱۲ بهمن تا روز دوشنبه ۱۴ بهمن‌ماه می‌‎توانند درخواست رسیدگی مجدد خود را به شورای نگهبان ارائه کنند. با این حال هنوز مشخص نیست از این تعداد 2 هزار نفری که به عرصه رقابت برگشته‎اند آیا نامزدهای اصلاح‎طلب را نیز شامل می‌شود و رقابت دوم اسفندماه رقابتی می‌شود یا نه.
عباسعلی کدخدایی روز گذشته یکبار دیگر از نظام انتخاباتی گلایه کرد و گفت: از ۱۶ هزار و ۳۳ نفر که ثبت نام کرده بودند پس از انصراف‌ها و بررسی هیأت اجرایی، صلاحیت 4 هزار و 500 نفر مورد بررسی قرار گرفت. مجموع افراد که مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفتند حدود ۵۰ درصد است. حدود ۲۰ درصد رد صلاحیت داشتیم که در این مرحله مجدداً بررسی خواهد شد و تأیید صلاحیت شدگان افزایش می‌یابد. به گزارش ایرنا، کدخدایی ادامه داد: نزدیک به دو هزار نفر به تأیید صلاحیت شدگان شورای نگهبان اضافه شده است؛ خواهش می‌کنیم که همچنان دوستان و صاحبنظران سیاسی منتظر بمانند و در اظهارنظرها عجله نکنند. شورای نگهبان به وظیفه نظام قانونی خود عمل می‌کند و نسبت به بررسی صلاحیت‌ها حساسیت لازم وجود دارد. سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: تا پایان وقت قانونی احتمال افزایش تأیید صلاحیت شدگان وجود دارد و تحقیقات محلی که گاهی اوقات مورد ایراد واقع می‌شود در این مرحله و مرحله قبل کسانی که صلاحیت آنها تأیید نشده بود با تحقیقات محلی تأیید صلاحیت شده‌اند.
اهل گلایه هستیم نه شکایت
کدخدایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی حقوقدانان اظهارات رئیس ‌جمهوری و مسئولان دولتی علیه شورای نگهبان را تشویش اذهان عمومی و مصداق جرم عنوان کرده‌اند، آیا شورای نگهبان از مسئولان دولتی به قوه قضائیه شکایت می‎کند، گفت: ما اهل شکایت نیستیم اما گلایه داریم. وی افزود: دوستان در جریان جزئیات کارهای ما هستند ولی به گونه‌ای سخن می‌گویند که گویی اطلاع ندارند. البته اگر جایی اتهام و افترایی به شورای نگهبان وارد شود به ما هم حق دهید که بتوانیم حق‌مان را پیگیری کنیم و اگر لازم باشد از طریق قوه قضائیه اقدام کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه برخی اعلام کردند بعضی از اصولگراها را رد صلاحیت کردند تا در آخرین لحظات صلاحیت‌شان را تأیید کنند، آیا این موضوع صحت دارد، گفت: هم رویه خلاف این است و هم نتیجه را می‌بینید. اتهامی است که شاید بتوانیم پیگیری قضایی داشته باشیم.
وی در پاسخ به سؤالی در مورد تأیید صلاحیت نمایندگان رد صلاحیت شده گفت: بررسی دقیق در این خصوص نکردم اما حدود ۷ الی ۸ نفر نماینده رد صلاحیت شده در مرحله دوم تأیید صلاحیت شدند. در مرحله دوم بررسی صلاحیت‌ها اگر مدارک جدیدی به دست شورای نگهبان برسد می‌تواند نسبت به تأیید صلاحیت و تجدید نظر تأثیر داشته باشد.
کدخدایی در مورد رد صلاحیت جناح اصلاح‌طلبان در انتخابات و زیر سؤال رفتن اصل جمهوریت نظام هم گفت: تفسیر شما این است و ما تفسیر شما را قبول نداریم شما با نگاه سیاسی برخورد و سؤال می‌کنید. شورای نگهبان این عینک را ندارد عینک شورای نگهبان قانون و شرایط مندرج در قانون است.
شکایت از صادقی را پیگیری می‎کنیم
وی در مورد ادعای محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس مبنی بر وجود دلال‎ها و واسطه‎هایی برای گرفتن تأیید صلاحیت با ارقام بالا و تأثیر این نوع اظهار نظرها در مورد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‎ها گفت: خیر، تأثیر ندارد، اما اگر اتهامی علیه شورای نگهبان باشد اجازه دهید که ما هم پیگیری قانونی کنیم. وی با گلایه از هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس که اظهارات صادقی را در چارچوب وظایف نمایندگی دانسته بود، افزود: ایشان در شورای نگهبان آمده و عذرخواهی کرده است اما باز هم کار را ادامه داد. ما شکایت‌مان را ادامه خواهیم داد و پیگیری خواهیم کرد تا وضعیت روشن شود.
سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: شورای نگهبان به عنوان ناظر باید بیطرف باشد. قانون یک حکم نسبت به مجری و ناظر دارد که باید بی‌طرف باشند، ما نمی‌خواهیم وارد این مباحث و مناقشات شویم اما در رسانه‌ها دیدیم و شنیدیم که در هیأت‌های اجرایی نیز گرایش‌هایی وجود دارد. برای ما مهم این است که گرایش‌ها در اجرای وظایف نباید دخالت داشته باشد اما اگر قرار باشد از این گونه اتهامات به شورای نگهبان و هیأت نظارت وارد شود به نظرم باید اول فکری به حال مقامات اجرایی انتخابات داشته باشیم بعد نظارت.
9 متر پارچه برای عمامه هم می‎تواند مصداق عدم التزام باشد
کدخدایی درباره مبانی تعریف عدم التزام به اسلام، گفت: وقتی که حکم عدم التزام به اسلام نوشته می‌شود یعنی که شما بخشی از احکام اسلامی را رعایت نمی‌کنید. بدین معنا نیست که شما مسلمان نیستید. اگر یک مسلمان شرب خمر داشته باشد نمی‌توان به او غیر مسلمان گفت بلکه مسلمانی است که یک گناهی را انجام داده است که به معنای عدم التزام به یکی از احکام اسلامی است. فرق نمی‌کند که روحانی و غیر روحانی، زن یا مرد باشد. اگر در جایی یکی از احکام اسلامی نقض شد به معنای عدم التزام به یک یا برخی از احکام اسلام است. فردی هم که آن بحث را مطرح کرده بود به اینجا آمد من هم به شوخی به ایشان گفتم که اگر شما 9 متر پارچه برای عمامه استفاده می‌کنید حکم اسراف است و اسراف هم یکی از گناهان کبیره است و می‌توان گفت که ملتزم به احکام اسلام نیستید.
وی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد رفت و آمد اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان گفت: در شورای نگهبان به روی هیچ کس بسته نیست. برای ما فرقی نمی‌کند که دوستان در کدام جناح و گروه هستند. اما خواهش می‌کنیم وقتی دلایل ما را می‌شنوند و می‌بینند بیرون هم منعکس کنند. انتظار نداریم، که بدون سؤال از ما اتهامی را به شورای نگهبان وارد کنند اول بپرسند اگر قانع نشدند، سؤال کنند.
برای داماد رئیس جمهوری رایزنی نشد
کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا آقای رئیس جمهور نامه‎ای به شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داماد‎شان داشته است یا نه، گفت: نه، نسبت به شخص ایشان نامه‌ای زده نشده است.
کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه مبنای قانونی عدم احراز صلاحیت چیست، گفت: در ماده ۵۲ قانون اساسی عدم احراز صلاحیت آمده است. در قانون اساسی هم در مورد تأیید صلاحیت و هم در مورد عدم احراز صلاحیت صحبت شده است و اصل برائت بارها توضیح داده شده است. وی ادامه داد: اصل برائت در جایی است که هیچ گونه رابطه‌ای بین افراد وجود ندارد قطعاً کسی که ادعای برخورداری از شرایط مندرج در ماده ۲۸ را دارد، باید بیاید و اثبات کند اینجا دیگر اصل بر برائت نیست.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.