اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

برایان هوک: آمریکا معافیت همکاری‌های هسته‌ای با ایران را تمدید کرد/ ایران نباید غنی سازی اورانیوم داشته باشد

برایان هوک:  آمریکا معافیت همکاری‌های هسته‌ای با ایران را تمدید کرد/ ایران نباید غنی سازی اورانیوم داشته باشد

نماینده آمریکا درامور ایران با اعلام اقدام تروریسم اقتصادی جدید علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما به دنبال غنی سازی صفر برای ایران هستیم و این کشور نباید هیچ گونه غنی سازی اورانیوم داشته باشد.

نماینده دولت آمریکا در امور ایران پنجشنبه اعلام کرد دولت این کشور معافیت‌های مربوط به همکاری‌های هسته‌ای با ایران را برای یک دوره ۶۰ روزه دیگر تمدید کرده است.

به گزارش فارس، برایان هوک همچنین یادآوری کرد که دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا همزمان با صدور این اقدام سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن، «علی‌اکبر صالحی» را تحریم کرده است.

نماینده دولت ترامپ در امور ایران گفت: «ایالات متحده چهار محدودیت هسته‌ای علیه ایران را که امکان تداوم پروژه‌های منع‌اشاعه‌ای و محدودسازی فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را فراهم می‌کند به مدت ۶۰ روز تمدید کرده است.»

وی در ادامه گفت: «ما به دقت تمامی تحولات در برنامه هسته‌ای ایران را رصد می‌کنیم و وزیر خارجه پمپئو به فراخور تحولات، این پروژه‌ها را خاتمه خواهد داد.»

پیش از این، بلومبرگ و خبرگزاری رویترز از اختلاف وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا در خصوص تمدید این معافیت‌ها خبر داده بودند.(اینجا)

بلومبرگ چند روز پیش مدعی شده بود تصمیم به تمدید معافیت‌ها بعد از بحث و جدل‌های تند میان «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا و «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری این کشور صورت گرفته است. پمپئو خواستار عدم صدور معافیت بوده است.

رویترز امروز نوشت این جدال‌ها این بار به نفع وزارت خزانه‌داری تمام شد و توانست مجوز صدور این معافیت را بگیرد.

با این حال، تمدید این معافیت از ۹۰ روز به ۶۰ روز تقلیل یافته است. دولت آمریکا آخرین بار روز ۱۰ آبان‌ماه سال جاری معافیت‌های مربوط به همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران را برای یک دوره ۹۰ روز تمدید و همزمان با آن بخش عمرانی ایران را تحریم کرد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در آن روز هدف از تمدید این معافیت‌ها را «تمدید محدودیت‌های هسته‌ای ایران» توصیف کرده است.

در آن بیانیه آمده بود: «این تصمیم، به حفظ نظارت بر برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران کمک کرده، مخاطرات اشاعه هسته‌ای را کاهش می‌دهد، توان ایران برای کاستن از "زمان گریز" لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای را محدود می‌کند و مانع از آن می‌شود که حکومت ایران بتواند اقدام به بازسازی سایت‌های خود برای مقاصد حساس اشاعه‌ای کند.»

«معافیت همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای» چیست؟

همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران، یکی از بندهای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با گروه ۱+۵ است. بر این اساس، دولت وقت آمریکا معافیت‌هایی را برای برخی از تحریم‌های یکجانبه مربوط به صادرات اقلام قابل استفاده در برنامه هسته‌ای به ایران، صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا علی‌رغم خروج از برجام در اردیبهشت سال گذشته همکاری‌های هسته‌ای میان ایران و اعضای باقی‌مانده در برجام را از شمول تحریم‌ها معاف کرد. هدف دولت آمریکا اطمینان از این بود که ایران غنی‌سازی اورانیوم خودش را در سطح محدود نگاه می‌دارد و آن را ارتقا نمی‌دهد.

دولت ترامپ چند ماه پیش برخی از این معافیت‌ها، از جمله معافیت از تحریم خرید آب سنگین و اورانیوم با غنای پایین از ایران را لغو کرد. ایران در واکنش اعلام کرد دیگر به سقف‌های تعیین‌شده در برجام برای ذخایر این دو فرآورده، پایبند نخواهد بود.

آمریکا و کارزار فشار حداکثری

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تحریم مقام‌های بلندپایه ایران روی آورده است.

نماینده آمریکا درامور ایران با اعلام اقدام تروریسم اقتصادی جدید علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما به دنبال غنی سازی صفر برای ایران هستیم و این کشور نباید هیچ گونه غنی سازی اورانیوم داشته باشد.

برایان هوک روز پنج شنبه در نشست خبری خود از تحریم علی اکبر صالحی و سازمان انرژی اتمی خبر داد و گفت: ترامپ متعهد است که ایران هرگز به سلاح اتمی دست نیابد، سازمان انرژی اتمی نقش مهمی در تخلفات هسته ای به ویژه افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده و توسعه سانتریفیوژها برای افزایش توانایی خود دارد.

وی افزود: ما تمام تحولات برنامه هسته ای ایران را تحت نظر قرار می دهیم و مایک پمپئو می تواند تمام پروژه های هسته ای ایران را متوقف کند.

نماینده آمریکا در امور ایران این فعالیت های ایران را تهدیدی برای جامعه جهانی دانست و از دنیا خواست جلوی آنچه را که او اخاذی هسته ای ایران نامید، بگیرند و ایران نباید هیچ گونه غنی سازی اورانیوم داشته باشد.

نماینده آمریکا در امور ایران که پیش از این منکر هرگونه فشار بر مردم ایران و نیازمندان دارویی شده بود، مدعی شد برای نخستین بار مجوز حمل محموله دارویی صادر شده است.

هوک افزود با همکاری خزانه داری آمریکا داروهای ضد سرطان و داروی نیازمندان پیوند اعضا، در اختیار مردم ایران قرار می گیرد. می خواهیم شرکت ها از معافیت های تحریمی ما بتوانند از طریق این کانال کمک ها را ارسال کنند.

امنیت دریانوردی با مشارکت حداقلی

این مامور وزارت خارجه آمریکا درباره طرح به اصطلاح امنیت دریایی هم گفت: این امر از امنیت کشتیرانی در خلیج فارس اطمینان حاصل می کند. نخستین نشست طرح امنیت کشتیرانی، امروز در مقر آن برگزار شد و نیروی دریایی انگلیس، فرماندهی این طرح را در دست می گیرد.

هوک مدعی شد این طرح برای تامین امنیت ناوبری و جلوگیری از آنچه که تهدید ایران نامید، است و افزود: از مشارکت آلبانی، استرالیا، بحرین، امارات و انگلیس در این طرح قدردانی می کنیم. این طرح از این نظر بسیار مهم است که جامعه بین المللی از آزادی کشتیرانی محافظت کند.

تناقض در تحریم و معافیت

هوک در پاسخ به اینکه آیا تمدید معافیت ها با تحریم سازمان انرژی اتمی ایران در تضاد نیست، مدعی شد: بیش از نیمی از کشورهای جهان که برنامه هسته ای دارند، غنی سازی را در اختیار ندارند. ما هرگز نباید این مساله را در توافق هسته ای قرار می دادیم تا نگران نباشیم که چقدر به ساخت بمب اتمی نزدیک یا دور است.

وی افزود: این معافیت ها برای ۶۰ روز است و به گونه ای طراحی شده است تا جلوی هرگونه تلاش ایران برای غنی سازی بیشتر که بتواند پلوتونیوم تولید کند، را بگیرد و مطمئن شویم که غنی سازی برای راکتور تحقیقاتی خود، صرف ساخت پلوتونیوم نمی شود.

نماینده آمریکا در امور ایران، درباره اینکه آیا اروپا با طرح مساله حل اختلاف بدون اقدام عملی به دنبال خرید وقت هستند، گفت:اگر قطعنامه ۲۲۳۱ را نگاه کنید مشخص است که برای حل اختلاف سازوکار تعیین شده است، اروپایی ها بسیار صبور بوده اند و اکنون اروپا آمده است که این کار را انجام دهد. به نظرم اروپا به اندازه کافی انعطاف پذیری داشته اند و این به آنها برمی گردد که وقت بیشتری بخرند یا از توافق خارج شوند.

با خروج یکجانبه آمریکا از برجام، کشورهای اروپایی این توافق بین المللی نتوانستند به تعهدات خود جامه عمل بپوشانند تا جمهوری اسلامی ایران از مزایای درنظر گرفته شده در برجام بهره مند شود.

از این رو، ایران مطابق با ماده ۳۶ برجام، به کاهش تعهدات خود تصمیم گرفت و آن را اجرایی کرد اما اروپایی‌ها تهدید کردند که سازوکار حل اختلاف را در پیش خواهند گرفت.

با این حال، اروپا به خوبی می داند آنکه به تعهدات خود پشت پا زد و دیگران را تحت فشار قرار داد که به تعهداتشان عمل نکنند، دولت حاکم در واشنگتن و نه جمهوری اسلامی ایران بوده است.

نماینده آمریکا در امور ایران که بارها با سوالی درباره تاثیر سیاست فشار حداکثری بر ایران مواجه شده است، گفت باید بگویم که فشار حداکثری با هدف جلوگیری از دسترسی ایران به تامین مالی گروه‌های نیابتی و رفتارهای مخرب آن بوده است؛ این راه حل سیاسی است! و باید عوامل بازدارنده را برگردانیم.

هوک که می گفت برجام به نادیده گرفتن آنچه او سایر تهدیدهای ایران خواند، کمک می کرده است، ترور سردار سلیمانی را هم ناشی از باز شدن دست آمریکا پس از خروج از این توافق هسته ای دانست.

ارتش تروریستی آمریکا روز جمعه ۱۳ دی‌ماه در یک حمله هوایی سردار شهید سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸  نفر دیگر در حال خروج از فرودگاه بغداد بود، به شهادت رساند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه در پاسخ به اقدام تروریستی آمریکا در عملیاتی پایگاه هوایی عین الاسد در عراق را که میزبان نیروهای آمریکایی است به همراه یک پایگاه دیگر در اربیل هدف حمله موشکی قرار داد./ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.