اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

فرماندار زاهدان: ۹۹ پروژه برای افتتاح و کلنگ‌زنی در دهه فجر آماده شده است

فرماندار زاهدان: ۹۹ پروژه برای افتتاح و کلنگ‌زنی در دهه فجر آماده شده است

فرماندار زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان گفت: ۹۹ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۶۹ میلیارد تومان در این شهر برای افتتاح و کلنگ‌زنی در دهه مبارک فجر آماده شده است.

ابوذرمهدی نخعی روز پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: از این تعداد ۸۳ پروژه افتتاح و ۱۶ پروژه کلنگ‌زنی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پیروزی انقلاب اسلامی نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است، گفت: برنامه‌های متنوعی به مناسبت دهه مبارک فجر در زاهدان پیش‌بینی شده که مهمترین آنها مشارکت پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن است.

فرماندار زاهدان باگرامیداشت یاد و خاطره سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: این سردار سرافراز الگوی هر آزادیخواهی در دنیا بوده و بعد از شهادتش این امر نمود بیشتری یافته است.

وی بیان کرد: تشییع باشکوه این سردار نقطه عطفی در تاریخ کشور و نشان از شکست دوباره دشمنان نظام و انقلاب بود.

نخعی ادامه داد: واکنش بسیار مقتدرانه ایران و حمله به پایگاه عین‌الاسد یک اقدام بینظیر در دنیا بود که هیمنه آمریکا را درهم شکست و درایت حکیمانه و مدیریت مقام معظم رهبری درسی بزرگ برای همه تاریخ است.

وی همچنین به سیل اخیر جنوب سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: بارندگی‌های اخیر در استان قریب به ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع را تحت تاثیر قرار داده و با وجود شرایط خشکسالی طی چندین سال گذشته در سیستان و بلوچستان اتفاقات خوبی را رقم زد.

فرماندار زاهدان افزود: این سیل بیش از ۱۰ برابر حجم سیل گلستان بود و دبی آب در بسیاری از نقاط به ۱۲ تا ۳۰ هزار متر مکعب رسید و در یک پهنه ۱۰۰ هزار کیلومتر و حجم بارندگی بیش از ۲۱۲ میلی متر بارندگی باید شاهد حجم وسیعی از تلفات می‌بودیم که با وجود خسارت مالی فراوان اما خوشبختانه خسارت جانی نداشتیم.

وی اظهار داشت: در این حادثه سیل مهربانی مسئله مهمی بود که به سمت منطقه رفت و همه مردم و مسئولین کشوری به این استان محروم آمده و از نزدیک در صحنه حضور یافتند و خود حضرت آقا توجه ویژه در کمترین زمان ممکن به این موضوع کردند و برای اولین بار در کشور با وجود چنین سیلی عملیات بازسازی به سرعت آغاز شده است.

نخعی گفت: سابقه زاهدان نیز نشان داده در هر بارندگی که بیشتر از ۲۰ میلیمتر بوده قسمتی از شهر را آب برده اما امسال با وجود بارندگی ۶۳ میلیمتری در این شهر و ۶۷ میلیمتری در اطراف به دلیل تمهیدات پیش‌بینی شده و لایروبی انجام شده کمترین خسارت را داشتیم زیرا معتقدیم پیشگیری بهتر از درمان است و در این زمینه مجموعه مدیریت بحران و شهرداری کمک‌های زیادی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون زاهدان تبدیل به یک کارگاه کار و سازندگی شده است، افزود: این امر نتیجه خوبی خواهد داشت و اولین پروژه گاز شهری استان است زیرا جزو معدود استان‌هایی بودیم که از نعمت گاز شهری محروم بودیم و این زیبنده یک کلانشهر نیست.

فرماندار زاهدان ادامه داد: گاز هزینه واحدهای تولیدی را بسیار کاهش خواهد داد و این امر کمک شایانی به این استان می‌کند زیرا بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل نبود گاز در سیستان و بلوچستان سرمایه‌گذاری نمی‌کردند.

وی گفت: در زمینه گازرسانی به سیستان و بلوچستان از بخشی از توان کشور کمک گرفتیم و در این زمینه استان‌های خراسان رضوی، همدان و سمنان به کمک این استان آمدند.

نخعی بیان کرد: هزار و ۳۵۰ کیلومتر نیاز کل پروژه گاز سیستان و بلوچستان است که تاکنون به ۹۸۰ کیلومتر رسیده و ۳۹۰ کیلومتر تزریق گاز به شبکه وصل شده و ۱۴ هزارو ۸۲۱ علمک نیز نصب شده است.

وی افزود: همچنین ۳۱ هزار و ۹۰۳ خانوار تحت پوشش و ۳۱ هزارو ۴۲۰ انشعاب داریم و ۲ هفته پیش نیز ۲۱ هزار علمک دیگر امضای قرارداد شد و امیدواریم تا هفته دولت سال آینده پروژه گازرسانی به این استان به پایان برسد.

فرماندار زاهدان گفت: گازرسانی به سیستان و بلوچستان یک پروژه عظیم و بزرگ کشوری است کهدر این استان اجرا می‌شود و نیازمند همکاری مردم در این زمینه است.

وی افزود: ساماندهی حاشیه نشینی زاهدان نیز موضوع مهم دیگری است زیرا بعد از مشهد دومین رتبه را داریم و قریب ۴۴ درصد حاشیه نشین که جمعیت بسیار قابل توجهی هستند در این منطقه زندگی می‌کنند.

نخعی ادامه داد: حاشیه‌نشینی در زاهدان کمتر از زلزله ۱۰ ریشتری نیست و برای این منظور معدل معین سازی در دولت مطرح شد و خروجی چند وجهی داشت که چند استان کشور برای کمک به اینجا آمده و بیش از ۳۰ گروه مهم کشوری نیز به منظور بازدید به این شهر سفر کرده و با نگاه ملی به حاشیه شهر زاهدان رسیدگی خواهند کرد.

وی اظهار داشت: بنیاد مسکن باید در زمینه حاشیه‌نشینی ورود کند زیرا میزان قیمت تمام شده این بنیاد مناسب‌تر است و فاز مطالعاتی تمام شده و ۱۰ هزار  واحد مسکونی عملیات آنها آغاز و ۵۰ میلیون وام و ۲۰ میلیون کمک بلاعوض برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

فرماندار زاهدان گفت: هشت هزارو ۸۶۷ پرونده در بحث حاشیه‌نشینی این شهر ثبت و شناسایی شده که هزار و ۷۹۶ مورد ثبت کامل و برخی به ثبت احوال و شهرداری معرفی شدند.

وی افزود: هزار میلیارد تومان مصوبه دولت برای پشتیبانی از این طرح است که در تلاشیم کمترین هزینه را برای مردم داشته باشد و بازه زمانی ۲ ساله برای حاشیه شهر زاهدان پیش‌بینی شده است.

نخعی بیان کرد: در بحث راه آهن چابهار نیز با عنایت رهبر معظم انقلاب ۳۰۰ میلیون یورو نقدا تخصیص یافته زیرا این امر برای اقتصاد هر کشوری مهم است و با این اتفاق این پروژه جان تازه‌ای گرفته و سرعت کار بالا رفته و بیشترین میزان پیشرفت مربوط به قطعه هفت و هشت است.

وی گفت: همچنین اعتبار خوبی برای توسعه بزرگراه‌های این استان در نظر گرفته شده است.

فرماندار زاهدان به انتخابات نیز اشاره کرد و افزود: انتخابات یک ماموریت ملی است که رسانه‌ها در این زمینه نقش مهمی در مدل ملی دارند و مطمئن هستیم بهترین انتخابات را در این استان و به ویژه در زاهدان خواهیم داشت و تیم انتخابات به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند.

وی اظهار داشت: این انتخابات نسبت به ادوار گذشته تفاوت‌هایی دارد به عنوان مثال داوطلبین ثبت‌نام شده در مجلس نهم ۵۳ نفر بود که در مجلس دهم به ۱۰۳ نفر و در مجلس یازدهم به ۱۳۵ نفر رسیده که نشان از یک رشد تقریبا ۳۰ درصدی نسبت به دور قبل دارد.

وی ادامه داد: از لحاظ تفکیک جنسیتی نیز در مجلس نهم یک نفر زن، در مجلس دهم ۹۷ نفر مرد و ۶ نفر زن و در مجلس یازدهم ۱۲۶ نفر مرد و ۹ زن شرکت کردند.

نخعی گفت: تعداد افرادی که در سنوات قبل دارای سابقه نمایندگی بودند و در این دوره نیز ثبت‌نام کردند در مجلس نهم سه نفر، مجلس دهم سه نفر و مجلس یازدهم ۶ نفر هستند.

وی بیان کرد: در این دوره چهار نفر لیسانس، ۱۰۶ نفر فوق‌لیسانس و ۲۵ نفر دکتری ثبت‌نام کردند و در رشته حوزوی نیز کسی شرکت نکرد.

فرماندار زاهدان افزود: در هیات های اجرایی از  ۱۳۵ نفر سه نفر انصرافی، ۲ نفر رد صلاحیت و ۱۳۰ نفر تایید صلاحیت شدند و در هیات های نظارت نیز ۶۵ نفر رد صلاحیت، ۳۱ نفر عدم احراز و هشت نفر انصرافی بودند.

وی گفت: قانونمداری، شفافیت در کار و بی‌طرفی و عدالت محوری مهمترین برنامه در دستور کار ستاد انتخابات استان است و موظفیم زمینه حضور مردم را در این صحنه فراهم کنیم.

نخعی ادامه داد: ۲۴۴ شعبه اخذ رای پیش بینی شده که ۲۰۰ شعبه در زاهدان و بخش مرکزی و ۴۴ شعبه در حوزه نصرت آباد و کورین مربوط به شهرستان خاش است که از این تعداد ۱۷۹ شعبه ثابت و ۲۱ شعبه سیار می‌باشد و در هر شعبه اخذ رای به طور میانگین ۲۲ نفر شامل اعضای شعب، بازرسین نظارت، نماینده فرماندار و نیروهای نظامی و انتظامی حضور دارند./ ایرنا

بیشتر بخوانید:افتتاح ۱۹۲ طرح عمرانی، ارمغان دهه فجر برای تالش 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.