اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

در سن بلوغ چگونه با فرزندان برخورد کنیم؟

در سن بلوغ چگونه با فرزندان برخورد کنیم؟

یک روانشناس بالینی گفت:تکامل احساسات نوجوان در این مقطع منجر به نگرانی های بیشتری درباره مزایای بزرگسالی می شود. مثل اینکه این فرد چطور می تواند از خود محافظت کند، قرار است کجا زندگی کند یا اینکه با زندگی خود چه می خواهد کند؟

ارسیا تقوا گفت: زمانی در زندگی تمامی پدر و مادرها پیش می آید که نمی دانند فرزند آنان در سن کودکی بسر می برد یا اینکه بزرگ شده؟ ممکن است فکر کنند بچه ای که از اولین لحظات زندگی تا نزدیک دوره بزرگسالی تربیت کرده اند برای مستقل شدن آماده است و دیگر به کمک آنان نیاز ندارد، در صورتی که این فکر واقعا اشتباه است.
 
این رواندرمانگر افزود: فرزندان در دوره بلوغ و بعد از آن تغییراتی را از نظر جسمی حس می کنند و به خیال خود فکر می کنند بالغ شده اند. پسر بعد از دختر به سن بلوغ می رسد به نحوی که بدن آن عضلانی و پرمو می شود، اما مشکلات مربوط به بلوغ برای هر دو جنس بسیار زیاد است.
 
تقوا تصریح کرد: والدین توجه داشته باشند از لحاظ احساس و عاطفه، فرزند در دوره بلوغ و پس از آن خود را مستقل تر می داند ولی این بدان معنا نیست که دیگر به کمک آنها نیاز ندارد. این استقلال فرزندان ممکن است منجر به تعارض، مخصوصا درون خانواده شود و سختی این کار در آن است که مرز باریکی بین کاری که والدین به عنوان حمایت از نوجوان انجام می دهد و برداشت او از این حمایت که فکر می کند درحال کنترل است، وجود دارد.
 
وی اظهار داشت: فرزند در دوره گذر یا همان دوره بلوغ روابط جدی تر و گاهی رمانتیک و حس شدید هویت جنسی دارد. این موضوع می تواند باعث بوجود آمدن تعارض اضافی شود، به نحوی که ممکن است نگرش جوان به خود با تعبیری که والدین از هویت و شخصیت آن در ذهن دارند، مطابقت نداشته باشد. 
 
این روانپزشک بالینی گفت: تکامل احساسات نوجوان در این مقطع منجر به نگرانی های بیشتری درباره مزایای بزرگسالی می شود. مثل اینکه این فرد چطور می تواند از خود محافظت کند، قرار است کجا زندگی کند یا اینکه با زندگی خود چه می خواهد کند؟
 
این متخصص روانپزشک افزود: چنانچه جوانی می خواهد به دنبال تحصیلات عالیه برود، ممکن است نگرانی هایی درباره اولین تجربه زندگی دور از خانه و یا مقابله با محیط آموزشی متفاوت، داشته باشد. در این مرحله حتی فرد جوان فهم بیشتری از هویت خود دارد که ممکن است روی تجربیات آن بیشتر منعکس شود.
 
تقوا ادامه داد: احتمال دارد این نوجوان یا جوان در این مقطع علاقه بیش تری به خانواده پیدا کند که خود نشانه تایید نقش مهم آن در بین خانواده است. ممکن است به گروه همسالان نسبت به خانواده توجه بیشتری کند و روی رابط تمرکز بیشتری کند مخصوصا زمانی که گروه های اجتماعی بسط داده می شود. 
 
وی تصریح کرد: بنابراین این دسته جوانان زندگی اجتماعی خود را می خواهند. آنها نگرانی های بیشتری درباره دیگران دارند و می بینید که برخی سئوالات آنها پیرامون موضوعاتی که با دوستان خود دارند، حل می شود.
 

راهکار 

 
این رواندرمانگر به پدر و مادرها توصیه کرد: دوره بلوغ زمانی است که رفتار خطرپذیری در جوان یا نوجوان به چشم می خورد، مخصوصا در مورد نوشیدنی ها، مصرف موادمخدر و فعالیت های جسمی و جنسی،‌ از این رو راه هایی وجود دارد تا به فرزند کمک کرد به سرعت به بزرگسالی رسد. اگر فرزند تشویق شود که نه تنها درباره نگرانی بلکه نسبت به آرمان و آرزوهای خود با والدین صحبت کند،‌ در واقع به او اجازه می دهید بفهمد که در کنارش هستید.
 
وی برای نمونه افزود: با مهارت آموزی می توان به صورت عملی به فرزند کمک کرد در مورد اقتصاد خانواده و قرض دادن مواردی را بیاموزد و یا اینکه چگونه آشپزی کند یا لباس بشوید.
 
تقوا افزود: جوان با تغییرات عمده ای در مقطع بلوغ مواجه می شود، شاید کار جدیدی شروع کند، به دانشکده برود و یا تغییر مکان دهد که این کارها چه بسا ممکن است موجب تقویت اعتماد به نفس آنان شود. بنابراین تشویق و واکنش مثبت پدر و مادر به این تغییرات کمک می کند اعتماد به نفس فرزند و خود باوری آنها حفظ شود.
 
این روانپزشک تصریح کرد: احتمال دارد فرزند به کارهایی که انجام داده اقرار نکنند ولی همچنان به رفتار والدین نگاه می کند و الگو می گیرد. یاد گرفتن اینکه مثل یک بزرگسال رفتار کند که مسئولیت پذیری دارد و زمانی که در مسائل مربوط به بزرگسالی غرق می شود، این پدر و مادر هستند که می توانند بیشتر از هر چیزی برای او پناهگاهی امن و مطمئن از نظر احساسی فراهم کنند./ایرنا
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.