اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

واکنش تاجیک و خباز به هجمه‌ها علیه ظریف / توئیت‌های فارسی ترامپ قند در دل مخالفان دولت آب کرد

واکنش تاجیک و خباز به هجمه‌ها علیه ظریف / توئیت‌های فارسی ترامپ قند در دل مخالفان دولت آب کرد

سفیر پیشین ایران در اردن، تاکید کرد، وظیفه وزارت امور خارجه و رییس دستگاه دیپلماسی کشور -اگر واقعا در جایگاه خود قرار گیرند- هدایت دیپلماسی کشور با کمترین هزینه و برای دستیابی به منافع حداکثری ملی از طریق مذاکره است و نه جنگ.

نصرت‌الله تاجیک در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با اثرات ایجاد فضای دوقطبی مذاکره- عدم مذاکره در کشور و همچنین هجمه‌های اخیر به محمدجواد ظریف به خاطر اظهاراتش در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل مبنی بر منتفی ندانستن احتمال مذاکره بین ایران و آمریکا خاطرنشان کرد: به عقیده من هرگونه دو قطبی ‌سازی در مسائل سیاسی و اجتماعی باعث فعال شدن گسل‌های متعددی که در جامعه کنونی ایران وجود دارد شده و باعث بهم ریختن روند سیاسی اجتماعی جامعه و خروج آن از توازن موجود می‌شود. موضوعی که هیچ نتیجه‌ای ندارد و اگر این نوع دوقطبی‌سازی با سیاست خارجی پیوند بخورد، تبدیل به یک سم مهلک برای کشور خواهد شد زیرا ما در سیاست خارجی باید به دنبال حداکثر سازی منافع ملی باشیم و این جز از طریق انسجام ملی حداکثری عملی نخواهد شد.

این دیپلمات بازنشسته کشورمان با تاکید بر اینکه وظیفه وزارت امور خارجه و رییس دستگاه دیپلماسی کشور، پیدا کردن راه‌های انجام مذاکره برد-برد است نه بازی کردن در زمین دشمن و شروع جنگ، تصریح کرد: بنابراین تنها راه‌ حلی که دستگاه دیپلماسی کشور می‌تواند برای تامین منافع حداکثری کشور و حل مشکلات ارائه کند، گفت‌وگو و رایزنی برای اجماع سازی و یارگیری بین المللی و قرار نگرفتن کشور در انزوای تحمیلی است و اگر از راه دیپلماسی و مذاکره نتیجه ای حاصل نشد، توصیه به مسائلی همچون جنگ وظیفه دیگر دستگاه‌ها و نهادهای مسئول است نه وزارت امور خارجه ولی غفلت از اثرات گفتگو و مذاکره آسیب بزرگی برای کشور است و می‌تواند منابع محدود مملکت را صرف چیزی کند که آخرش نیز با گفتگو خاتمه میپذیرد!

وی با تاکید بر اینکه از طریق دیپلماسی اعم از سنتی و یا عمومی با کمترین هزینه می‌توانیم منافع حداکثری کشور را تامین کنیم، گفت: آنچه که کمترین هزینه را ایجاد می‌کند، قدرت نرم است و این قدرت نرم نیز از طریق مذاکره و گفت‌وگو حاصل می‌شود، ولی اینکه این مذاکره در چه مقطعی، در چه سطحی و با چه اهدافی صورت بگیرد، بحث دیگری است.

تاجیک با بیان اینکه مخالفان دیدگاه آقای ظریف می‌تواند نظرات خود را بیان کنند، گفت: ضمن احترام به مخالفینی که نه برای استفاده ابزاری بلکه مخالفت از طریق نقد دلسوزانه و نیز رعایت حق منتقدین سیاست‌های دولت به بیان نقد خود می‌پردازند، اما باید توجه داشت که اگر بخواهیم مسائلی را مطرح کنیم که باعث شود در سیاست خارجی در زمین طرف مقابل بازی کنیم، این دیگر انتقاد نیست بلکه تخریب است برای بهره برداری سیاسی و جناحی که هیچ ارزش افزوده‌ای برای کشور نه در سیاست داخلی و نه خارجی تولید نمیکند بلکه شائبه تلاش برای زمین گیر کردن دولت در این شرایط منطقه‌ای و بین المللی و یا بهره برداری انتخاباتی را تقویت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ترامپ در عرصه سیاست خارجی یک جنگ روانی علیه ایران آغاز کرده است، افزود: او اکنون می‌خواهد با اظهارنظرهای خود، این جنگ را به سیاست داخلی ایران بکشاند و با دوقطبی کردن فضا نیروهای جامعه را با هم درگیر کند.

سفیر پیشین ایران در اردن با بیان اینکه خبرنگار اشپیگل در مصاحبه با آقای ظریف سوال دقیقی را در مورد مذاکره ایران و آمریکا بعد از ترور سردار سلیمانی پرسیده، اظهار کرد: البته پاسخ آقای ظریف می‌توانست جامع تر و قوی تر باشد اما اولا "دیکته نانوشته غلط ندارد و از این بعد می‌شود بدون غوغا سالاری، برخوردهای شخصی و تخریب ایشان را بصورت منطقی نقد کرد و ثانیا ایشان می‌توانست با توجه به لغت قتل (Murder) که خبرنگار بکار برده توضیح دهد که این قتل نیست بلکه ترور است و همانگونه که شما در تشیع جنازه این نظامیان دیدید احساسات عمومی مردم ایران و عراق نسبت به این جنایت جریحه دارد شده و ترامپ مسئول عواقب چنین وضعیتی است. لذا اگر چه متاسفانه ترامپ با انجام این ترور تمام زمینه‌های مذاکره را از بین برده اما در عین حال ایران به دنبال آن است که همانگونه که در برجام مانده است با مذاکره در چارچوب برجام به اهداف خود برسد.

وی با اعتقاد بر اینکه به نظر می رسد گروه‌های مخالف دولت به دنبال یک جنجال‌آفرینی برای سرپوش گذاشتن به بعضی از مسائل داخلی از جمله سقوط هواپیمای اوکراینی، مسائل حاشیه‌ای انتخابات مانند رد صلاحیت‌ها و بالاخره کسب امتیاز در آستانه انتخابات هستند، ادامه داد: ضمن احترام به نظرات مخالفین باید توجه داشت که وظیفه اصلی وزارت امور خارجه چه از منظر رصدگری و چه در دفاع و حمله دیپلماتیک جلوگیری از جنگ است و نه توصیه به آن!

خباز: تخریب ظریف همراهی با ترامپ است

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: پسندیده نیست مجموعه ای در داخل کشور که به عنوان نیروهای نظام فعالیت می کنند، حرف دشمن را درست جلوه دهند و از آن برای تخریب دولت و سکاندار سیاست خارجی استفاده کنند.

«محمد رضا خباز» روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهارداشت: شرایط کنونی کشور کاملا استثنایی است و انتظار می‌رود که همه گروه‌ها و مجموعه‌های سیاسی کشور، تقویت وحدت و انسجام را سرلوحه کار خود قرار دهند چرا که فقط با انسجام و یکدلی می توانیم این گردنه‌های سخت را پشت سر بگذاریم.

این فعال سیاسی با اشاره به فرایند تصمیم سازی در حوزه سیاست خارجی و نقش وزارت امور خارجه در این خصوص گفت: سیاست‌های نظام به ویژه سیاست خارجی به خاطر اثرگذاری بالای آن توسط یک نفر یا یک مجموعه هدایت نمی‌شود و علاوه بر اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام مشورت‌های خود را در این ارتباط به رهبری می دهند، نظرات شورای عالی امنیت ملی هم در آن دخیل است.

خباز با یادآوری ثبات تصمیم گیری در سیاست خارجی کشور و تبعیت آن از یک دکترین مشخص در طول ۴۰ سال اخیر گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته این بوده که با رژیم نامشروع اسرائیل مذاکره نمی کند اما نظام منعی برای مذاکره با بقیه کشورها به شرط دوطرفه، مسالمت آمیز و برد-برد بودن قائل نشده است.

وی به کودتای آمریکا علیه دولت مصدق در سال ۱۳۳۲ و خصومت ورزی های این کشور علیه ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: ترور سردار سلیمانی و قبل از آن خروج از برجام ادامه روش‌های ناکارآمد ایالات متحده برای استفاده از زور، تهدید و ترور علیه ایران به شمار می‌روند.

صحبت‌های ظریف سیاست‌های اصولی ایران است

معاون اسبق امور تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری تاکید کرد: آمریکا با خروج از برجام نشان داد که مورد اعتماد نیست اما مقامات ارشد کشور در چارچوب سیاست‌های کلی نظام همواره تاکید کرده اند که اگر این کشور از مسیر اشتباه برگردد، امکان مذاکره وجود دارد.

خباز یادآورشد: به نظر من در طول ۴۰ سال گذشته، ظریف در میان وزیران خارجه بالاترین نمره را دارد و موفقیت‌های وی نشان داد که از یک جوهره و یک راهبرد کاملا موفق برخوردار است.

استاندار اسبق سمنان با اشاره به مصاحبه اخیر ظریف با اشپیگل و پاسخ وی به یک سئوال این روزنامه آلمانی گفت: صحبت های وزیر خارجه در مصاحبه با یک رسانه آلمانی، بیان سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی بوده است.

خباز، راه اندازی توئیت فارسی ترامپ را در چارچوب جنگ روانی این کشور علیه ایران ارزیابی کرد و افزود: ترامپ ایجاد شکاف در داخل کشور را از طریق ابزارهای رسانه ای از جمله راه اندازی توئیت فارسی دنبال می‌کند.

توییت‌های فارسی ترامپ قند در دل مخالفان دولت آب کرد

وی درباره رفتارهای برخی جریان‌های سیاسی در چارچوب جنگ روانی ترامپ، افزود: توئیت فارسی ترامپ، قند در دل بعضی مخالفان دولت آب کرد، آنها حس کردند مستمسکی برای تخریب دولت و سکاندار سیاست خارجی آن پیدا کرده اند و به تخریب ظریف روی آوردند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی به سکوت مخالفان دولت در زمان تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: وقتی ترامپ، دارو و مواد غذایی را تحریم کرد، مخالفین دولت سکوت کرده بودند و الان که با هدف موجه جلوه دادن خود، حرف نابجایی زده و مغالطه کرده، عده ای در داخل کشور، حرف‌های بی‌اساس و غیرمنطقی و دروغ ترامپ را تکرار می‌کنند.

خباز تصریح کرد: پسندیده نیست که مجموعه ای در داخل کشور که به عنوان نیروهای نظام فعالیت می‌کنند، حرف نابه جای دشمن را درست و حق جلوه دهند و از آن به ضرر دولت و سیاست خارجی کشور بهره برداری کنند.

این فعال سیاسی تصریح کرد: رویکرد اتخاذ شده توسط مخالفان دولت، هر هدفی که داشته باشد درست نیست و نوعی همراهی با جنگ روانی دشمن است.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.