اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
معاون اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان همدان:

کشورهای اوراسیایی بازار خوبی برای عرضه محصولات کشاورزی هستند

کشورهای اوراسیایی بازار خوبی برای عرضه محصولات کشاورزی هستند

معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور دستخوش مسائل و مشکلات ناشی از تحریم هاست، گفت: تحریم ها با شدت و ضعف های مختلف بخشی از اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده اما خوشبختانه بخش کشاورزی کمتر دچار چالش شده است.

محمدرضا شهسواری سه شنبه ۸ بهمن در جمع صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان همدان، اظهار کرد: این مشکلات با تدبیر و مدیریت کلان کشور و در حوزه های مختلف توانسته مدیریت شود.

وی با بیان اینکه در شرایط تحریم خوشبختانه بخش کشاورزی کمتر دچار چالش شده است، خاطرنشان کرد: کشاورزی متکی به توانمندی داخلی است و تحریم ها کمتر توانسته بر روی این بخش تأثیر بگذارد به‌طوریکه در تولید محصولات کشاورزی در سال های اخیر خلل جدی وارد نشده است. مشکلاتی حادث شده و افزایش قیمت هایی هم داشتیم اما موتور محرکه این بخش از کار نیفتاده است.

شهسواری با تأکید بر اینکه موتور محرکه بخش کشاورزی از کار نیفتاه که این ثمره تلاش تولیدکنندگان است، یادآور شد: در بعضی از اقلام کاهش قیمت نسبت به سال های گذشته داشتیم که نشان می دهد این بخش درون زا می‌تواند کمک مؤثری در حل مشکل تحریم داشته باشد.

وی افزود: از سال ۲۰۱۵ بحث اوراسیا شکل گرفته و این توافقنامه ای که بین ایران و کشورهای اوراسیا منعقد شده از آبان ماه عملیاتی شده و شاید در استان همدان عقب باشیم اما ظرفیت خوبی است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه پنج کشور عضو اوراسیا هستند، بیان کرد: کشورهای اوراسیایی بازار بسیار خوبی است در شرایطی که ما در ارتباط با عرضه محصولات به بازارهای بین المللی و تبادل ارز مشکل داریم. ورود ما به چنین اتحادیه ای می تواند به گردش چرخه اقتصادی کمک کند.

وی با بیان اینکه ۱۸۳ میلیون نفر عضو کشورهای اوراسیا هستند، ادامه داد: به دنبال این هستیم که سهم استان همدان را در این توافقنامه بالا ببریم که این امر ممکن نیست مگر اینکه تولیدکنندگان و اتحادیه ها وارد کار شوند.

شهسواری با اشاره به اینکه ۲۷ درصد از ظرفیت صادراتی اوراسیایی مربوط به بخش کشاورزی است،گفت: این توافقنامه شامل ۱۶۲ قلم کالاست که بخش زیادی از محصولات کشاورزی استان را می‌تواند پوشش دهد./ ایسنا

بیشتر بخوانید:

۶۶ میلیون دلار؛ ارزش صادرات کالاهای ایران به اتحادیه اوراسیا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.