اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

وجود 12000 واحد دامی در تعارض با یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده میاندشت

وجود 12000 واحد دامی در تعارض با یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده میاندشت

معاون اداره کل محیط زیست خراسان شمالی از وجود 12 هزار واحد دامی در تعارض با یوزپلنگ آسیایی در منطقه حفاظت شده میاندشت خبر داد.

هراتی با اشاره به اینکه منطقه حفاظت شده میاندشت جاجرم یکی از زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی در ایران است، گفت: منطقه حفاظت شده میاندشت اولین پناهگاه یوزپلنگ آسیایی است که کاملا به صورت دشت بوده و در آن ارتفاعات کوهستانی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه زیستگاه های یوزپلنگ در مناطقی همچون توران استان سمنان و نایبندان طبس هم کوچکتر بوده و هم اینکه کوهستانی هستند، اظهارکرد: وجود ارتفاعات و مناطق کوهستانی در زیست گاه یوزپلنگ موجب تعارض این گونه حیوانی با پلنگ می شود.

هراتی افزود: در این گونه از زیست گاه ها، پلنگ نیز زیست می کند و حضور پلنگ در محل زندگی یوزپلنگ برای این گونه حیوانی در حال انقراض خطرآفرین است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته یکی از مشکلات اساسی یوزپلنگ در منطقه میاندشت کمبود طعمه(آهو) بوده است، ادامه داد: اما اکنون این مشکل مرتفع شده و جمعیت آهو در منطقه مذکور به بیش از یک هزار و 300 راس رسیده است.

این مقام مسئول وجود دام در منطقه حفاظت شده میاندشت را مهمترین مشکل این گونه در حال انقراض اعلام کرد و گفت: تمام دامداران حاضر در منطقه دارای پروانه چرای دام هستند و به صورت قانونی در منطقه حضور دارند.

وی تصریح کرد: اما از آنجاییکه یوزپلنگ یک گونه حیوانی ترسو است و توله های آن ها به لحاظ جثه ای شباهت به گربه دارند، سگ گله مهمترین خطر برای آن ها محسوب می شود.

معاون اداره کل محیط زیست خراسان شمالی تاکیدکرد: حدود 15 هزار واحد دامی در این منطقه پروانه چرای دام دارند که سال گذشته موفق به خرید حدود سه هزار واحد دامی شدیم.

وی خاطرنشان کرد: هنوز خرید 12 هزار واحد دامی در این منطقه باقی مانده است که خرید آن نیازمند تامین اعتبار است./ ایسنا

بیشتر بخوانید:

یوز ایرانی آخرین شانس‌های خود را برای بقا دارد

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.