اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

پیش‌بینی کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات در سال ۱۴۰۰

پیش‌بینی کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات در سال ۱۴۰۰

سرپرست امور صنایع وزارت صنعت معدن و تجارت با شاره به اینکه کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات در سال ۱۴۰۰ در نهضت ساخت داخل پیش‌بینی شده است ، گفت: هدف کیفی ما دستیابی به خود اتکایی صنعتی، ساخت داخل، درون‌زایی و برون‌گرایی است.

«مهدی صادقی نیارکی»  امروز (سه شنبه) در دومین جشنواره ملی حاتم (حمایت از تولید ملی) در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما افزود: تا سال ۹۶ عمده رشد سالیانه صنعتی ایران حاصل رشد صنایع کامودیتی شامل فلزات، صنایع شیمیایی، پالایشگاهی، نفت و صنایع میان دست مرتبط بوده است.

وی یادآور شد: هیچ یک از کشورهای پیشرفته جهان رشد خود را بدون توسعه صنایع ماشین سازی، صنایع ساخت محور، الکترونیک و صنایع مبتنی بر دانش به دست نیاورده اند، اما حداکثر سهم صادرات ما از این بخش‌ها در سال های گذشته پنج درصد بوده است .

این مسوول‌ به پیش‌بینی سه سال گذشته وزیر سابق نفت عربستان که عنوان کرده بود تا سال ۲۰۳۰ بخش عمده‌ای از نفت بدون مشتری تولید می شود و تقاضایی برای آن نخواهد بود اشاره کرد و گفت: امروز در سال ۲۰۲۰ به دلیل تحریم ها حضور ایران در بازار نفت به حداقل رسیده و شرایط مشابهی را در لیبی و عراق شاهدیم.

وی اضافه کرد: این بدان معنا است که تا سال ۲۰۳۰ باید با نفت ۱۵ تا ۲۰ دلاری روبرو باشیم که به دو دلیل کوچک شدن اقتصاد های جهانی و جایگزینی انرژی‌های تجدیدپذیر ایجاد خواهد شد.

صادقی نیارکی یادآور شد: افزایش رشد سال ۹۶ کشور به دلیل افزایش صادرات نفت خام پس از تحریم‌ها بوده است، اما امروز نیازمند توجه ویژه به منابع انسانی و سازمان های مبتنی بر دانش‌ توانمندی و آگاهی به عنوان رکن توسعه هستیم.

وی اضافه کرد: مزیت نسبی صنعت ما مبتنی بر انرژی است و اگر امروز در حوزه صادرات تجهیزات و صنایع پتروشیمی موفقیم به واسطه انرژی ارزان است.

سرپرست امور صنایع وزارت صنعت تاکید کرد: امروز نیازمند دانش و فناوری برای بهره برداری حداکثری در صنایع هستیم و برای تحقق اقتصاد بدون نفت به ناچار باید به سمت حلقه‌های مفقوده و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا حرکت کنیم.

وی با اشاره به رویکرد حمایت از تولید وزارت صنعت یادآور شد:  پروژه نهضت ساخت داخل با توجه به افزایش نرخ ارز ، فرصت طلایی برای صنایع و اقتصاد است.

صادقی، صادرات ۲۰ میلیارد دلاری ایران به کشورهای همسایه را یادآور و خاطرنشان کرد: افزایش این صادرات به ۴۸ میلیارد طی سه سال آینده برنامه‌ریزی شده است.

این مسوول همچنین به برگزاری ۹ میز ساخت داخل در صنایع کشور اشاره کرد که فقط در سه میز خودرویی ۲۷۵ میلیون یورو کاهش ارزبری محقق شده و با ساخت سه قطعه در میز نخست ۲۰ هزار خودرو باقی مانده در ایران خودرو و سایپا جمع‌آوری و تجاری‌سازی شد.

وی ادامه داد: برگزاری دو میز تعمیق ساخت داخل مخابرات با کاهش ۱۱۸ میلیون یورویی ارزبری و دو میز صنعت نفت و پتروشیمی با کاهش ۹۲ میلیون یورویی از دیگر نکات قابل ذکر است و تا پایان امسال دو میز لوازم خانگی، یک میز ریلی و یک میز خودرویی دیگر برگزار خواهد شد./ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.