اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
نگاهی به نمایشگاه آثار عیسی جباری در گالری آس

سردرگم در میان پاره‌های زندگی

سردرگم در میان پاره‌های زندگی
مریم درویش خبرنگار

نمایشگاه نقاشی عیسی جباری ممقانی با عنوان «معشوقه معتدل» در گالری آس برپاست. جباری در این تابلوها به دنیای پیرامون ما توجه داشته و انسان را در محیطی قرار داده است که با وجود رنگارنگی و انرژی فراوان موجود در آن، آشفتگی و به هم‌ریختگی ذهن و زندگی او را نمایان می‌کند. دنیایی چندگانه و سرشار از تناقض که از هر سویی نشانی در آن دیده می‌شود اما انسان ساکن در آن تعلقی به هیچ سو ندارد یا از ریشه و اصل خود بی‌خبر است.

انسان در این مجموعه مانند برشی از تصویری دیگر به‌نظر می‌رسد و سطوح بریده‌بریده رنگی که یادآور کولاژ است، مخاطب را با این توهم درگیر می‌کند که تصاویر از جایی بریده شده و روی بوم قرار گرفته‌اند. جباری با ایجاد توهم برای مخاطب، تصویری کولاژگونه را به او ارائه می‌کند، اما اینجا خبری از برش دادن کاغذها و عکس‌ها و کنار هم گذاشتن آنها نیست، بلکه هنرمند با قلم‌مو سطوح رنگی را به‌گونه‌ای کنار هم قرار داده که مانند پاره‌هایی بی‌ارتباط، در کنار هم قرار گرفته‌اند. مرز باریک سفیدی که میان این سطوح رنگی قرار دارد بیش از پیش چشم بیننده را فریب می‌دهد و حاشیه‌های کاغذ پاره شده را برای او تداعی می‌کند.
آنچه مخاطب با آن مواجه می‌شود عدم قطعیت و تعلیق است. او با پاره‌هایی از تصاویر مواجه می‌شود که در کنار هم قرار گرفته و با وجود تفاوت‌های میان آنها، کلیتی واحد را به‌وجود می‌آورند. کلی که از بی‌نهایت فرم و رنگ تشکیل شده و تضادهای میان اجزا را در خود پنهان می‌کند. چندگانگی موجود در این آثار از طریق سطوح تخت یا بافت‌داری که کنار هم آمده‌اند و رنگ‌های سرد و گرمی که در سطح تصویر پراکنده‌اند، نشانی از تناقض در جهانی چندگانه است که حقیقت را با تردید مواجه می‌کند.
جباری این تابلوها را نمونه‌ای کوچک از سرزمینی در نظر گرفته که در آن زیست می‌کند. محیطی با گوناگونی‌های فراوانی که در فرهنگ، سبک زندگی، زبان، جغرافیا و... وجود دارد و همچنان پذیرای هر چیز نویی است که به آن وارد می‌شود. پذیرش تازه‌ها، به اجبار یا دلخواه و امتزاج آن با داشته‌های قبلی، ترکیبی ناهمگون ایجاد کرده است که اجزای آن گاه با هم سر ناسازگاری دارند. اما در این میان انسان مانند موجودی منفعل پذیرای همه عناصر دریافتی است و هر لحظه به رنگی در می‌آید تا توان همزیستی با تضادهای بی‌شمار را داشته باشد.
 نمایشگاه «معشوقه معتدل» تا 14 بهمن در گالری آس به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، جنب بانک پارسیان، پلاک ۱۸۳۱ برپاست.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.