اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸

در دنیای سینما چه خبر است؟

در دنیای سینما چه خبر است؟
وصال روحانی خبرنگار

فیلم «پسران بد مادام‌العمر» (یا «پسران بد ابدی») برای دومین هفته متوالی پرفروش‌ترین فیلم امریکای شمالی شد و در بیش از 20 کشور دیگر جهان نیز در صدر درآمدسازان هنر سینما نشست.

«1917» دست بردار نیست
رتبه‌دوم در جدول پرفروش‌های سینما نه به یکی از آثار جدید بلکه «1917» رسید که دو جایزه مهم گولدن گلوب را برده و کاندیدای 10 اسکار هم هست، شاهکار جنگی سم مندز بریتانیایی با تنزل فروشی که از 28 درصد فراتر نرفت، گیشه‌ای 8/15 میلیون دلاری را در پنجمین هفته اکرانش در امریکای شمالی برای خود پایه‌گذاری کرد و در 50 کشور دیگر دنیا هم 7/23 میلیون دلار فروخت تا از مرز 200 میلیون دلار در سطح جهان بگذرد. از بازارهای عمده‌ای که این هفته به روی این فیلم آغوش گشودند، باید به برزیل، ایتالیا و نروژ اشاره کرد و اندونزی و کلمبیا هم فروش خوبی را برای این فیلم که به‌زودی چندین و چند جایزه «بافتا» (آکادمی سینمای بریتانیا) را هم تصاحب خواهد کرد، موجب شدند.

فروغ یک فیلم مردانه
در هفته‌ای که ورسیون جدید «دکتر دولیتل» با نام کوتاه شده «دولیتل» با بازی رابرت داونی جونیور در نقش اصلی به‌رغم فراتر نرفتن از فروش کلی 91 میلیون دلار در سطح جهان در جدول سودسازان سینمای امریکای شمالی سوم و در جدول جهانی ششم شد، گاری ریچی خالق فیلم‌های پلیسی و گانگستری ویژه و غیرمتعارف طی 25 سال اخیر با عرضه «جنتلمن‌ها» در 2165 سالن در سطح امریکا و کانادا سود زیادی را به استودیوی سازنده این فیلم ارزانی داشت.
منتقدان سینما اغلب موضعگیری مثبتی نسبت به این فیلم داشته‌اند و بررسی‌ها نشان داده است که از بینندگان هفته نخست فیلم 60‌درصد مرد بوده و 55 درصد آنها بین 25 تا 44 سال سن داشته‌اند که با احتساب طبایع خشن و روحیات مردانه و تند حاکم بر اکثر فیلم‌های ریچی آماری بدیهی به‌شمار می‌آیند، «جنتلمن‌ها» این هفته در 20 کشور دیگر دنیا هم به نمایش در آمد و با اینکه در آنها مجموعاً بیش از 1/3 میلیون دلار نفروخت اما هنوز بازارهای بالقوه سودسازی مثل فرانسه، روسیه و آلمان آغاز به نمایش این فیلم نکرده‌اند و این مهم طی روزهای 14 بهمن تا 2 اسفند شکل‌ می‌گیرد. تا این لحظه پرسودترین بازار برای این فیلم طبعاً بریتانیا کشور زادگاه ریچی بوده که طی دو هفته نمایش این فیلم 2/12 میلیون دلار را نصیب آن کرده است.

زمانی برای اکران آثار تازه جنایی
پیشتر از شروع ضعیف «نقطه عطف» محصول مشترک جدید دریم وورکز و یونیورسال برای شما گفتیم و اینک باید متذکر شویم که این فیلم نه تنها در امریکا روی رقم ناامیدکننده 3/7 میلیون دلار توقف کرد بلکه در 13 کشور دیگر هم از رقم مجموع 900 میلیون دلار فراتر نرفت و دامنه این ضایعات نه فقط  استودیویی را که گفتیم بلکه کمپانی امبلین را هم در بر می‌گیرد که در پخش جهانی آن شریک شده است. فیلم‌هایی که از پنجشنبه این هفته در جهان اکران می‌شوند، طبعاً آرزو دارند سرنوشت اقتصادی بسیار روشن‌تری را داشته باشند. یکی از آنها یک کار اکشن و دلهره‌آور جدید به‌نام «Rhythm Section» با بازی بلیک لایولی در نقش اصلی است، که در بیش از 3 هزار سالن در امریکا و کانادا اکران می‌شود و دیگری فیلم جنایی و ترسناک «گره‌تل و هنسل» که بیش از 2500 سالن را در همین کشورها در اختیار خویش خواهد دید. این هفته‌ای است که در آن سه فیلم نیز اکران خود را به‌طور بسیار محدود شروع می‌کنند تا در هفته‌های بعد اکران وسیع شوند و دو تای آنها «دستیار» و «خائن» هستند که فیلم‌هایی پلیسی و جنایی به شمار می‌آیند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.