اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

گنجشک یا قناری؟

گنجشک یا قناری؟
سارا محقق خبرنگار ایران آنلاین

اگر بتازگی گذرتان به بازار لوازم خانگی در خیابان جمهوری یا سه راه امین حضور افتاده باشد متوجه زیاد شدن لوازم خانگی با برندهای متفرقه و کمتر شناخته شده و همچنین کاهش عرضه برندهای معتبر خارجی و داخلی شده‌اید.

حک برچسب برندهای معروف آلمانی، کره‌ای، ژاپنی و ایتالیایی روی کالاهای مشابه ساخت داخل، واردات قاچاق کالاهای غیراصل برندهای معتبر، درج برچسب برندهای معتبر داخلی روی کالاهای مشابه ولی بی‌کیفیت، جابه‌جایی موتور و قطعات اصلی لوازم خانگی و جایگزینی قطعات بی‌کیفیت و ارزان، بخشی از انواع تقلب شایع در بازار لوازم خانگی است.
تقلب از قاچاق بیشتر شد
یکی از فروشندگان لوازم خانگی در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران آنلاین»، جزئیات تازه‌ای از تقلب در برند‌ها را اعلام کرد. این فروشنده با بیان اینکه قاچاق دیگر مثل سابق نیست، گفت: این بار متقلبان در داخل کشور اقدام به ساخت لوازم خانگی با برند‌های خارجی می‌کنند و کالا را با یکی دو میلیون اختلاف قیمت می‌فروشند. یعنی،گنجشک را جای قناری می فروشند.
در بررسی از برخی از نمایندگی‌های خارجی در خیابان جمهوری هم متوجه وجود کالاهایی شدیم که به‌عنوان کالای صدمه دیده در بار موقع جابه جایی، کالا را 2 تا 3 میلیون تومان زیر قیمت برای فروش گذاشته‌اند در حالی که با کمی دقت متوجه کهنه و دست دوم بودن این کالا‌ها خواهید شد. تقلب البته منحصر به برندهای خارجی نشده است. در کالاهای با کیفیت ایرانی هم این اتفاق افتاده است. در این باره مرتضی میری، رئیس اتحادیه لوازم خانگی، در گفت‌و‌گو با «ایران آنلاین»، درباره وضعیت فعلی بازار لوازم خانگی اظهار داشت: حدود یک و نیم سال است که موضوع تقلب مطرح شده است البته موضوع قاچاق از اول بوده ولی بحث تقلب تقریباً جدید است و در برخی از کالاها داریم. میری ادامه داد: کالاهای چینی یا کالاهای با کیفیت ایرانی را در انبار‌های زیر زمینی بعد از نصب برند مورد نظر به‌گونه‌ای که براحتی برای خریدار قابل تشخیص نیست در بازار با قیمت بالا می‌فروشند. میری با اشاره به اجرای طرح شناسه کالا در بازار لوازم خانگی گفت: از 16 بهمن ماه مردم می‌توانند شناسه کالای خریداری شده را از فروشگاه بگیرند که امیدواریم این کار بتواند جلوی قاچاق و تقلب در لوازم خانگی را بگیرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.