اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
با افتتاح تصفیه خانه هفتم از امروز

دو میلیون تهرانی دیگر آب چاه نمی‌نوشند

دو میلیون تهرانی دیگر آب چاه نمی‌نوشند

گروه اقتصادی امروز سه‌شنبه، تصفیه‌خانه هفتم تهران افتتاح می‌شود و از این پس مردم جنوب شهر تهران هم مانند بالای شهرنشینان، آبی را می‌نوشند که از سدها و منابع آب سطحی تأمین شده است. درحالی که پیش از این آب مورد نیاز ساکنان جنوب شهر از چاه بود و برخی این موضوع را تبعیض و بی‌عدالتی می‌دانستند. اکنون با ورود مدول دوم (فاز دوم) تصفیه خانه هفتم به مدار تأمین و توزیع، فاصله بین کیفیت آب جنوب تهران با شمال تهران کاهش می‌یابد که اتفاق مهمی است. در این باره مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران می‌گوید: «تصفیه خانه هفتم با ظرفیت پنج متر مکعب در ثانیه با هدف تأمین آب شرب نواحی جنوب شهر تهران و شهرهای جنوب شرقی استان تهران امروز افتتاح می‌شود. با بهره‌برداری از این پروژه دو میلیون نفر از جمعیت مناطق قیامدشت، خاورشهر، خاوران، نازی آباد، شوش، یافت آباد، پاکدشت، ورامین، قرچک، باقرآباد و خیرآباد تحت پوشش قرار می‌گیرند.» به‌گزارش «ایران»، محمدرضا بختیاری توضیح می‌دهد: «بهره‌برداری این پروژه عدالت اجتماعی را برای مردم مناطق جنوب و جنوب شرقی شهر و استان تهران رقم می‌زند.»
مختصات تصفیه‌خانه دوم
تصفیه‌خانه هفتم آب تهران در دو مدول موازی مستقل هریک با هدف تأمین آب شرب نواحی جنوب شهر تهران و شهرهای جنوب شرقی استان تهران یعنی دشت پاکدشت و در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار ساخته شده است.
مدول نخست تصفیه خانه به ظرفیت 2.5 مترمکعب در ثانیه در دی ماه سال 1394 توسط رئیس جمهوری افتتاح شد. این بخش تصفیه خانه در حال بهره‌برداری است و آب خام ورودی به آن از سد مخزنی ماملو تأمین می‌شود. عملیات احداث مدول دوم تصفیه خانه هفتم آب تهران نیز از 1394 آغاز شد و اکنون به پایان رسیده است. امروز این بخش از تصفیه خانه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. بختیاری می‌گوید: «550 میلیارد تومان برای فاز دوم و شبکه انتقال آن هزینه شده است که ارزش روز این پروژه، یک هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.» بر اساس برنامه‌های شرکت آب و فاضلاب استان تهران، شبکه انتقال آب از این تصفیه خانه به پیشوا نیز تا دوماه آینده عملیاتی می‌شود.
۱۵۰ چاه آب از مدار خارج می‌شود
مدیرعامل آبفای استان تهران با تأکید بر اینکه به مدارآمدن فاز دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران به تعادل‌بخشی منابع زیرزمینی کمک می‌کند، گفت: با فاز دوم آن ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد مدار می‌شود که این میزان جایگزین چاه‌های مناطق جنوب شهر تهران و شهرهای جنوب شرق استان تهران می‌شود و حدود ۱۵۰ چاه خاموش می‌شود. بختیاری با اشاره به اینکه فاز دوم این تصفیه‌خانه وضعیت منابع آب زیرزمینی در استان تهران را نیز بهبود می‌دهد، گفت: در آ‌برسانی به تهران ۷۰ درصد از آب سطحی و ۳۰ درصد از منابع آب زیرزمینی استفاده می‌شد که میزان استفاده از آب سطحی به ۸۰ درصد می‌رسد.
بهره‌برداری زودتر از موعد از تصفیه‌خانه فاضلاب فیروز بهرام
به‌گفته مدیرعامل این شرکت، سال آینده دو کار حیاتی در زمینه آب تهران انجام می‌‌شود. نخست آنکه، تصفیه‌خانه فاضلاب فیروزبهرام پیش از پایان سال آینده، یک سال زودتر از موعد مقرر و با ۲۳۰۰ میلیارد تومان هزینه‌کرد وارد مدار بهره‌برداری می‌شود. دوم آنکه تصفیه‌خانه ششم آب تهران که برای تهران بسیار حیاتی است تا پایان خردادماه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. بختیاری درباره تصفیه خانه ششم توضیح می‌دهد: «با اجرای این طرح نیاز آبی بخش شمال، شمال غرب و جنوب غرب تأمین می‌شود.» او درباره تصفیه خانه فاضلاب فیروز بهرام نیز می‌گوید: «این تصفیه خانه با سرمایه ٢هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان وارد مدار می‌شود.» به گفته مدیرعامل آبفای استان تهران در بهره‌برداری از این تصفیه خانه‌ها به تولید بومی اکتفا شده است به گونه‌ای که در صنعت آب و فاضلاب ٩٠ درصد تولید داخلی و بعضی از تجهیزات وارداتی است. در حال حاضر 77 درصد شبکه فاضلاب در تهران اجرا شده است. همچنین 60 درصد جمعیت استان تهران به شبکه فاضلاب متصل هستند. قرار است تا 5 سال دیگر این ارقام متحول و به نوعی طرح‌ها کامل شود. از ابتدای امسال تاکنون مردم شهر تهران ٩٥٧ میلیون متر مکعب آب شرب مصرف کردند.

سلامــــت

آب تهران سالم است
هفت تصفیه خانه در تهران وجود دارد و بواسطه این تصفیه خانه‌ها آب تهران یکی از آب‌های استاندارد جهان است. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در این باره با تأکید بر اینکه آب غیرسالم در شهر تهران به هیچ عنوان وجود ندارد بیان می‌کند: نیترات(NO۳) آب تا ٥٠ پی پی‌ام قابل قبول است. بختیاری توضیح می‌دهد: به‌خاطر وجود املاح در آب شرب (EC) شهرستان‌های ورامین و قرچک آب شیرین‌کن‌ها در این مناطق نصب بود که با بهره‌برداری از تصفیه خانه هفتم کیفیت آب جنوب ارتقا پیدا می‌کند.

کم آبـــــی

منابع آبی تهران، فقیرترین بعد از سیستان و بلوچستان
استان تهران بعد از استان سیستان و بلوچستان فقیرترین استان از نظر منابع آبی است. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان این مطلب، اظهار می‌کند: «١٨ درصد جمعیت کشور در تهران زندگی می‌کنند که سرانه استفاده آب هر شهروند تهرانی ٣٥٠ مترمکعب در سال است که این رقم در سطح کشور یک هزار و ٣٠٠ مترمکعب است.» او می‌گوید: «بخشی از این منابع آبی از سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌شود که باعث فرونشست دشت‌های تهران شده است.»

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.