اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸

قانون دسترسی آزاد به اطلاعات همه چیز را به شفافیت ارجاع می دهد

قانون دسترسی آزاد به اطلاعات همه چیز را به شفافیت ارجاع می دهد

دبیر کمیسیون قانون دسترسی آزاد به اطلاعات با اشاره به منحصربه‌فرد بودن این قانون تاکید کرد که این مهم هیچگاه در کشور عملی نشده بود و با همت دولت یازدهم تحقق یافت.

حسین انتظامی در نشست تشریح و تبیین گزارش سالانه برای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سالن همایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تسلیت و گرامیداشت یاد و خاطر سردار سرافزاز حاج قاسم سلیمانی به جزئیات و روند شکل گیری این قانون اشاره کرد و گفت: این قانون باینکه مدتها پیش کلیده خورد بود ولی همتی برای فعال، عملی و اجرایی کردن آن وجود نداشت تا اینکه به همت دولت تدبیر و امید در ابتدای شروع دولت یازدهم و با عزم و اراده ای که صورت گرفت خوشبختانه اجرایی شد.

دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه که در قوانین متعددی الزام ارائه گزارش سالانه وجود داشت که از سوی دستگاه ها رعایت نمی شد اظهار داشت: اما این قانون  دستگاه های اجرایی دولتی عمومی و خصوصی که خدمات عمومی ارائه می کردند را ملزم کرد که گزارش کامل ارائه کنند که در نهایت نیز یک گزارش کامل تهیه و چندی پیش به دولت و شخص رئیس جمهوری دکتر روحانی تقدیم شد.

دبیر کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات همچنین با اشاره به شاخصه ها و ویژگی های قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: این قانون در واقع تنها قانونی است که همه چیز را به شفافیت ارجاع می دهد.

به گفته انتظامی، مطابق این قانون همه دستکاه های عمومی دولتی حاکمیتی و حتی خصوصی که خدمات عمومی ارائه می دهند را مکلف می کند تا بنا به نیاز شهروندان اطلاعات و اسناد عادی منهای اسناد محرمانه و دارای طبقه بندی را در اختیار آنها قرار دهند.

قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، به منظور شفافیت در کار نهادهای حکومتی و امکان نظارت شهروندان و رسانه‌ها، در سال ۱۳۸۷ در مجلس تصویب و در سال ۱۳۸۸ برای اجرایی شدن به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت، ابلاغ شد. اما تدوین آیین‌نامه اجرایی و ابلاغ آن تا سال ۱۳۹۴ طول کشید.

براساس این قانون هر فرد ایرانی می‌تواند به همه اطلاعات طبقه‌بندی نشده دسترسی داشته باشد.

زمینه اجرایی این قانون پس از تصویب در دولت به در کمیسیونی به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرده شده‌است. آیین‌نامه اجرایی فوق روی وب سایت روزنامه رسمی قابل دسترسی است. کمیسیون تشکیل شده بر حسن اجرای این قانون نظارت می‌کند و با رفع اختلافات در صدد ایجاد وحدت رویه برای اجرایی شدن این قانون است.

حسن روحانی در جلسه هیئت دولت گفت دسترسی آزاد به اطلاعات جزو حقوق شهروندی، از لوازم مردم‌سالاری و مانع فساد و شایعه است. او همچنین گفت: مردم در یک نظام مردمسالار باید بتوانند از عملکرد همه امور دستگاه‌های دولتی که از بیت‌المال استفاده می‌کنند، مطلع شوند. ضمن اینکه این دسترسی آزاد به اطلاعات، جزو حقوق شهروندی و یک روش مبارزه با فساد است.

متن کامل قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در قالب PDF از وب‌سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل دریافت است.

با مراجعه به سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطلع شدم اخیراً محتوای مطالب مندرج در درگاه مربوط به کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات برداشته شده‌است./ایرنا

بیشتر بخوانید

۳ شیوه‌نامه مرتبط با قانون دسترسی به اطلاعات آزاد ابلاغ شد

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.