اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
آیا سمت و سوی اقتصاد با تکانه‌های نفتی پیش‌خوانی می‌شود؟

شوک و بعد از شوک

شوک و بعد از شوک
ابراهیم رسام کارشناس ارشد اقتصاد

نوسانات قیمت نفت نقش مؤثری در سیاست‌های اقتصادی جهانی برای کشورهای توسعه یافته و همچنین کشورهای نوظهور دارد. نقش قیمت‌های بین‌المللی نفت را که در ساختار 1) شوک عرضه نفت، 2) شوک تقاضای کل و 3) شوک تقاضای خاص بازار نفت بر اساس سیاست‌های اقتصادی در بازارهای نمونه است مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عدم قطعیت سیاست اقتصادی، به‌دلیل رفتار غیر اصولی آن، در یک چارچوب تغییر دولت‌ها با شوک‌های ساختاری نفتی مدل شده است. افزایش قیمت نفت ناشی از تقاضای احتیاطی نفت در صورت عدم اطمینان در مورد عرضه نفت آینده تأثیر منفی بر فعالیت واقعی دارد. ضمن اینکه طراحی سیاست‌های مربوط به شوک‌های قیمت نفت و تمایز روشنی در مورد منشأ شوک‌های قیمت نفت ضروری است.
شوک قیمت نفت به هر اقتصادی، نیاز به واکنش مناسب و بموقع توسط سیاستگذاران دارد. دلیل این امر این است که این شوک‌های نفتی قدرت تغییر قیمت‌های نسبی، توزیع درآمد، انتظارات از نرخ بهره واقعی و نرخ تورم و عدم اطمینان سیاست اقتصادی را دارند. هرگونه افزایش در قیمت نفت ناشی از تقاضای احتیاطی (ناشی از پیش‌بینی کمبود نفت) می‌تواند با عدم قطعیت سیاست اقتصادی ارتباط داشته باشد.
فعالیت‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های مختلف با افزایش عدم اطمینان در تصمیمات سیاست اقتصادی، صرفنظر از منشأ آنها در سیاست‌های پولی یا تصمیم‌های مالی احتمالی، ناامید می‌شوند. دلیل این امر این است که بنگاه‌ها در مورد هر دو، تقاضای کل آتی و فشار رو‌ به‌ بالا روی هزینه‌های تأمین مالی آن مطمئن نیستند و این منجر به‌ کاهش سطح سرمایه‌گذاری توسط بنگاه‌ها می‌شود که باعث کاهش تقاضای نفت و در نهایت قیمت نفت به سمت پایین می‌شود.
تأثیر افزایش قیمت نفت بر متغیرهای مختلف کلان اقتصادی به‌دلیل اهمیت قیمت جهانی نفت در تأثیرگذاری بر هر اقتصاد و تقاضای روزافزون انرژی صرفنظر از وضعیت اقتصادی هر کشور است. هرگونه افزایش قیمت نفت می‌تواند عدم اطمینان اقتصادی یا سیاست کلان اقتصادی یک کشور را به‌دنبال داشته باشد. اگرچه با رفتار اقتصادهای مختلف نسبت به نوسانات قیمت نفت سروکار دارد، اما با استفاده از رفتار غیر اصولی نفت را ضبط می‌کند. این روش از این مزیت بهره‌گیری از رفتار غیر اصولی قیمت نفت است که با استفاده از مدل‌های سنتی، دشوار خواهد بود. برای درک کاملی از رفتار قیمت نفت در مورد عدم قطعیت سیاست اقتصادی، شوک عرضه نفت، شوک تقاضای کل و شوک تقاضای خاص نفت معرفی شده است. تأثیر این شوک‌ها توسط کشور متناظر با حالت نوسانات کم و زیاد گرفته شده است.
 توانایی شوک‌های نفتی در مورد تأثیر آنها بر عدم اطمینان سیاست اقتصادی نتایج متفاوتی به همراه دارد؛ زیرا رفتارهای متفاوتی از شوک‌های نفتی در مورد عدم قطعیت سیاست اقتصادی برای کشورهای نمونه را گزارش می‌کند. با تفکیک شوک‌های نفتی و اندازه‌گیری تأثیر آنها بر عدم اطمینان سیاست اقتصادی، حساسیت آن را در برابر شوک‌های مختلف که به طور قابل توجهی در تغییرات قیمت نفت نقش دارند، برجسته می‌کند.
این می‌تواند کمک اقتصادی قابل توجهی برای اقتصاددانان به‌عنوان شناسایی علل ساختاری نوسانات قیمت نفت و سپس اندازه‌گیری جداگانه تأثیر آنها (با جدا کردن آنها) بر عدم قطعیت سیاست موجب درک در مورد رابطه آنها شود. این تجزیه شوک‌های نفتی به سمت عرضه، تقاضای کل و شوک تقاضای مبتنی بر نفت تحت دولت ‌های مختلف می‌تواند بینش مفیدی را برای اقتصاددانان و سیاستگذاران در مورد نقش دوره‌های آشفته و متغیرهای بیرونی درباره رابطه این شوک‌های نفتی و عدم قطعیت سیاست اقتصادی فراهم کند. با افزایش قابل توجه در تأمین مالی کالاهای نفتی، سرمایه‌گذاران بین‌المللی که مایل به در نظر گرفتن دارایی‌های سنتی و کالاهای نفتی در یک نمونه کار هستند می‌توانند با توجه به حساسیت عدم قطعیت سیاست اقتصادی در برابر شوک‌های نفتی، سبد خود را به‌دلیل تأثیر گسترده گزارش شده در بازار سهام، بازتعادل کنند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.