اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
براساس نظرسنجی یک مؤسسه امریکایی نیمی از افغان‌ها خواهان خروج امریکا از کشورشان هستند

در افغانستان جایی برای امریکایی‌ها نیست

در افغانستان جایی برای امریکایی‌ها نیست
ندا آکیش خبرنگار

بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی مؤسسه امریکایی مطالعات جنگ و صلح، حدود نیمی از مردم افغانستان خواستار خروج نیروهای نظامی امریکا و ناتو از افغانستان هستند. همچنین 80 درصد افغان‌ها معتقدند که راهکار سیاسی تنها راه پایان جنگ 18 ساله در افغانستان است.

به‌گزارش میلیتری تایمز، مؤسسه مطالعات جنگ و صلح امریکا با نظرسنجی از 5 هزار و 38 افغان در 34 استان افغانستان از آنها درباره حضور نظامی امریکا و ناتو سؤال کرد و در نتایج این نظرسنجی مشخص شد که 46 درصد مردم افغانستان از حضور نظامی امریکا در کشورشان خسته شده‌اند و می‌گویند، دوست دارند به محض آنکه توافق صلحی حاصل شد، تمام نیروهای امریکایی و ناتو افغانستان را ترک کنند. بر اساس این نظرسنجی تنها 33 درصد افغان‌ها مشکلی با ماندن امریکا در کشورشان ندارند. این نظرسنجی که در دوره زمانی 23 نوامبر تا 20 دسامبر 2019 انجام شده و درصد خطای آن تنها 5 درصد است، قابل تأمل است زیرا مردم افغانستان تنها مردمی در منطقه خاورمیانه نیستند که از حضور امریکا در کشورشان بیزارند. اخیراً هم در عراق تظاهرات میلیونی برگزار شد و مردم این کشور در این تظاهرات خواستار خروج امریکا از کشورشان شدند.
اگرچه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا بارها اعلام کرده است، قصد خارج کردن نیروهایش از افغانستان را دارد اما در سه سال گذشته کوچک‌ترین اقدام عملی در این زمینه نکرده است. دولت واشنگتن خروج نیروهایش از افغانستان را منوط به توافق با طالبان کرده و بیش از یک سال است که زلمای خلیلزاد، نماینده امریکا با نمایندگان طالبان در دوحه قطر مذاکره می‌کنند اما تاکنون به هیچ توافقی نرسیده‌اند. سال گذشته میلادی در حالی که تنها یک گام به توافق طالبان – واشنگتن مانده بود، ترامپ به بهانه کشته شدن یک نظامی امریکایی در حملات طالبان مذاکرات با طالبان را به‌حالت تعلیق درآورد و حالا هم که این مذاکرات از سر گرفته شده، ریتم آهسته‌ای دارد. طالبان هم از این ریتم کلافه شده و امریکا را به «اتلاف وقت» متهم می‌کند و می‌گوید، مذاکرات با خلیلزاد گویی روی تعریف «کاهش خشونت» متوقف شده است. همین مسأله باعث شد، سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه اعلام کند، «کاهش خشونت» مدنظر امریکا بی‌معنی است زیرا در جنگی که دو طرف اقدام به کشتن غیرنظامیان می‌کنند، کاهش خشونت معنایی ندارد و برای تحقق واقعی کاهش خشونت باید دو طرف دست از کشتار غیرنظامیان بردارند.
فارغ از امریکا که از یک سو می‌گوید تمایل به خروج نیروهایش از افغانستان دارد و از سوی دیگر به هر بهانه‌ای توافق با طالبان را برهم می‌زند، اختلافات داخلی سیاسیون در افغانستان، بزرگ‌ترین مانع در مسیر صلح است. تازه‌ترین نمونه این اختلافات در نشست اخیر چهره‌های سیاسی در خانه محمد محقق، معاون عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نمود پیدا کرد؛ در این نشست همه سیاسیون از جمله حامد کرزای، رئیس جمهوری سابق، محمد یونس قانونی، معاون سابق کرزای، کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح و عبدالله عبدالله حضور داشتند، بجز اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان. حاضران اشرف غنی را متهم کردند که به خاطر منافع شخصی مانع تحقق صلح در افغانستان می‌شود. عبدالله بر مشارکت تمامی جریان‌های سیاسی در روند صلح تأکید دارد. اشرف غنی هم اخیراً از عبدالله و کرزای انتقاد کرد که هیچ طرحی برای صلح و آینده افغانستان ندارند. این دعوای سیاستمداران داخلی افغانستان در حالی است که طالبان تاکنون حاضر به مذاکره مستقیم با دولت کابل برای رسیدن به صلح نشده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.