اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

مهار تفرقه‌افکنی ترامپ

مهار تفرقه‌افکنی ترامپ
محمد قره باغی کارشناس سیاسی

ترامپ وابستگی شدیدی به توئیتر دارد و خود شخصاً صفحه توئیترش را اداره می‌کند. ترامپ بارها گفته است که حضور در شبکه‌های اجتماعی نقش بسزایی در پیروزی‌اش داشته است بر این اساس گمان می‌کند همچنان می‌تواند از این حربه در پیشبرد اهداف سیاسی خود در قبال ایران نیز استفاده کند از این رو شاهد انتشار توئیت‌هایی با متن فارسی از سوی او هستیم تا فارسی زبانان و مردم ایران را مخاطب خود قرار دهد تا شاید این گونه ناکامی را که در رابطه با سیاست ایران داشته جبران کند.

 در همین راستا دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا روز شنبه 5 بهمن ماه بار دیگر با استفاده از حربه استفاده از زبان فارسی در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت: «وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی!» محمدجواد ظریف در مصاحبه  با اشپیگل گفته بود: «مذاکره با امریکا پس از ترور شهید  سلیمانی غیرمحتمل نیست، به شرطی که امریکا تغییر رویه دهد و تحریم‌های ایران را لغو کند.» در درجه نخست این اقدام ترامپ ادامه سیاست کلی و نقشه راهی است که امریکا علیه ایران ترسیم کرده، سیاستی که با شروع انقلاب کلید خورده و در دوره‌هایی با شدت و ضعف‌هایی  همراه بوده و  پیش رفته است. اما بخش دیگر این اقدام را می‌توان نتیجه سیاست‌های دولت ترامپ عنوان کرد. ترامپ یک شخصیت هیجانی و غیردیپلماتیک دارد. این شخصیت هیجانی و نامتعادل او باعث شده تا وی دست به اقدام‌هایی بزند که تبعات آن هم برای امریکا و هم سایر کشورهای جهان فاجعه بار باشد.

ترور سردار سلیمانی هم نشأت گرفته از همین رفتار هیجانی و عدم تعادل شخصیت بود که بدون بررسی و توجه به عواقب بعدی این ترور، اقدام به این جنایت کرد.
موضوع دیگر نقش مشاوران و کارگزاران پیرامون ترامپ هستند که دو پروژه را همزمان پیش می‌برند. از یکسو مجادله با دولت ایران و از سوی دیگر مخالفت با دولت پیشین امریکا (دولت اوباما) است چون این افراد درک درستی از  ایران و شرایط موجود آن ندارند. آزمون و خطاهایی را انجام می‌دهند که شاید بتوانند با این روش‌ها به اهداف خود برسند. به بیان دیگر اطراف ترامپ را عده‌ای تندرو و  جنگ طلب احاطه کرده است اما دلیل مهم و اصلی را می‌توان در ایجاد شکاف بین مردم و مسئولین و همچنین دوقطبی کردن جامعه ایران دانست. سیاست کلی ترامپ در قبال ایران تغییر نظام بوده و هست. براین اساس  ترامپ ابتدا خواست با توسل به تحریم و خروج از برجام ایران را به این مسیر سوق دهد اما بعد از دو سال اکنون می‌بیند که ادامه این مسیر سرانجامی ندارد.
در گزینه دوم تلاش کرد با ترور شهید سلیمانی به خواسته خود یعنی تفرقه افکنی که همانا ادامه سیاست تغییر رژیم ایران است، برسد که با واکنش قاطع مقامات نظامی کشور این توطئه نیز خنثی شد. اما حال او امروز دریافته که شاید بتواند به اتکا به تفرقه و ایجاد دودستگی در جامعه خواسته خود را کم هزینه‌تر به سرانجام برساند. ترامپ تلاش می‌کند ایران را منزوی کند که این تئوری نیز با بینش و بصیرت وزیر امور خارجه  به درستی مهار شد، چراکه ترامپ می‌خواهد در امریکا و  جهان القا کند که ایران جنگ طلب است و تمایل به مذاکره ندارد. اما با مصاحبه هوشمندانه دکتر ظریف با نشریه آلمانی این تئوری راه به جایی نبرد. اما برخی از آنجایی که درک درستی از شرایط کشور و جهان ندارند و گمان می‌کنند با هر حرکت ترامپ، مقامات دیپلماتیک کشور باید واکنش انفعالی نشان دهند، در حالی که در جهان کنونی مذاکره به معنای انفعال و تسلیم نیست، بلکه برای حل مسالمت آمیز اختلافات است.

 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.