اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

حداقل حقوق در سال ۹۹ چقدر است؟

حداقل حقوق در سال ۹۹ چقدر است؟

 

حداقل حقوق کارکنان در سال آینده یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان لحاظ شده اما برای همسان‌سازی دریافتی افرادی که زیر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرند، مبلغی به آنها پرداخت می‌شود تا دریافتی متعادل‌تری داشته باشند.

طبق توضیحات سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹، در سال آینده کارمندان از افزایش حقوق ۱۵ درصدی متناسب با مبلغ مندرج در حکم کارگزینی‌شان برخوردار می‌شوند؛ به طوری ‌که در سال آینده دریافتی هیچ کارمند و بازنشسته‌ای کمتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نخواهد بود.

اما تفاوت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان با یک میلیون و ۸۰۰ هزار در چیست؟ به نوشته «دنیای اقتصاد»، رشد «حداقل حقوق» در متن قانون، تعهدات دولت را افزایش می‌دهد.

در واقع بسیاری از تعهدات دولت، مانند حق بیمه زیرمجموعه‌های برخی ارگان‌ها، بر مبنای «حداقل حقوق» محاسبه می‌شود. در نتیجه رشد این عدد از یک میلیون و ۵۶۳ هزار تومان به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در یک سال، هزینه تعهدات دولت را به رقم سنگینی می‌رساند که مقصود مجلس نیز این نیست. به همین دلیل، آنچه که به ‌عنوان حداقل حقوق کارکنان در سال آتی در قانون وجود دارد، یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

طبق مصوبه مجلس، تمام حقوق‌هایی که پس از افزایش حقوق ۱۵ درصدی، زیر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، به این میزان خواهد رسید. پس فردی که پس از افزایش ۱۵ درصدی، حقوقش فرضا به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌رسد، مشمول پرداخت کسری حقوقش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد شد، درست مانند فردی که پس از افزایش ۱۵ درصدی، حقوقش به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌رسد.

در حقیقت، تفاوت حقوقی که بین اشخاص از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان وجود دارد، چه بین کارمندان و چه بین بازنشستگان، به‌طور کامل از بین می‌رود. درحالی‌که این تفاوت‌ها احتمالا بر مبنای کارآیی، سابقه افراد، تحصیلات و… وجود داشته است./ ایران آنلاین

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.