اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

ریشه اقدامات نابخردانه علیه علم پزشکی خشکانده شود

ریشه اقدامات نابخردانه علیه علم پزشکی خشکانده شود

دانشگاه ادیان و مذاهب در بیانیه‌ای در واکنش به آتش زدن کتاب هاریسون گفت: مهم‌تر از محکومیت و حتی برخورد قضائی و صنفی با این مدعی دروغین طب اسلامی، نشان دادن، سپس خشکاندن ریشه‌های این‌گونه اقدامات است.

 

گفتنی است در این بیانیه آمده است: در زمانی که دشمنان اسلام از قرن‌ها پیش و در این دهه‌ها بیشتر، در پی متهم کردن اسلام به ستیز با علم و تمدن بوده و هستند و در زمانی که به اسلام‌هراسی در دنیایی که اسیر رسانه‌ها و مسحور تصاویر و نمایش‌هاست، دامن می‌زنند، بسی شگفت‌انگیز و بلکه شک‌برانگیز است که یک مدعی علم در کسوت پرافتخار روحانیت، کتاب معتبری را که مرجع علمی صدها هزار دانشجو و استاد پزشکی است، آتش می‌زند، آن‌گاه با وقاحتی از حد گذشته، از این اقدام شنیعش دفاع می‌کند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه بیانیه آمده است: جای بسی سپاس و امتنان است که عالمان حوزوی، به‌ویژه مدیر محترم حوزه‌های علمیه، بی‌درنگ و باصراحت، این اقدام نابخردانه را محکوم کردند و نگذاشتند تا با این حرکت زننده، غباری بر دامن پاک اسلام و روحانیت بنشیند و معلوم گردد که آن روحانی‌نما هیچ نسبتی با روحانیت، مرجعیت و پیشینه درخشان علم و تمدن اسلامی ندارد.

همچنین این بیانیه متذکر شد: این اقدام سفیهانه را همه محکوم می‌کنند، اما شاید مهم‌تر از محکومیت و حتی برخورد قضائی و صنفی با این مدعیِ دروغین طب اسلامی، نشان دادن و سپس خشکاندن ریشه‌های این‌گونه اقدامات است. شاید به حاشیه رفتن عقل و نیز محکمات کتاب و سنت، و مجال یافتن حشوی‌گری و تمسک به احادیث ضعیف و مطرودِ اهل فن و نیز تلاش برای بیرون کشاندن دانش‌های تجربی با همه تفاصیلش (نه در حد برخی معیارها و باید و نبایدها) است؛ آری، با رجوع به عقلانیت در فهم و عمل دینی، می‌توان راه را بر این تردستی‌ها و عوام‌فریبی‌ها بست./ ایسنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.