اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
اختتامیه نمایشگاه تصویرسازی کودکان نابینا و کم بینا برگزار شد

چشم‌های روشن نازنین منتظر است

چشم‌های روشن نازنین منتظر است
سیما شاهرخی نخستین مدرس آموزش تصویرسازی لمسی

نمایشگاه تصویرسازی کودکان نابینا و کم بینا با عنوان «دست‌های بینا» که 27 دی‌ماه در نگارخانه برگ افتتاح شد، شامگاه جمعه 5 بهمن‌ماه در حالی به‌کار خود پایان داد که برگزارکنندگان این نمایشگاه چشم انتظار اقدام خیرخواهانه مردم برای خرید آثار نازنین هستند؛ دختر 10 ساله روشندلی که دو روز بعد از تعویق نمایشگاه درگذشت.

حدود 10 سال پیش وقتی می‌خواستم کتاب‌های لمسی را که برای بچه‌های کلاس طراحی کرده بودم تست کنم طرح یک سؤال در اولین مواجهه با این کتاب‌ها باعث شکل‌گیری کارگاه‌هایی شد که سرانجام آن به نمایشگاه «دست‌های بینا» ختم شد. بچه‌ها می‌پرسیدند که آیا خود ما هم می‌توانیم چنین کارهایی بسازیم. راغب بودند خودشان کار را تجربه کنند و بر این اساس ما هم با آزمون و خطا کار را شروع کردیم.
آغاز راه هنر دست ورزی بود و بعد وارد مبانی هنرهای تصویری شدیم و در نهایت به تصویرسازی رسیدیم. تمام ابزار و لوازم مورد استفاده برای خلق آثار تصویرسازی حسی-لمسی بود تا به کودکان کمک ‌کند کارشان را بفهمند و خلاقیت و قدرت تصویر ذهنی‌شان تقویت شود. در این کارگاه‌ها تلاش کردیم حس لامسه‌ را قوی کنیم، بین ذهن و انگشت‌ تمرکز ایجاد کنیم و از همه مهمتر مقدماتی را ایجاد کنیم تا جهان پیرامونشان را بهتر بشناسند. در بخش مبانی با مفاهیمی آشنا شدند که مثل حباب، دانه برف یا اجسام بزرگ قابلیت لمس شدن ندارند. بخش زیادی از واژگانی که در گفتار روزمره استفاده می‌کنیم تصویری است و بر همین اساس افراد نابینا بخش زیادی از صحبت‌های ما را متوجه نمی‌شوند. ما تلاش کردیم که در این کارگاه‌ها بچه‌ها مفاهیم و دنیای اطرافشان را درک کنند. بفهمند بیناها راجع به چه چیزهایی صحبت می‌کنند و این درک به ارتباط‌گیری‌شان با آدم‌های پیرامون‌شان کمک کند. روش درست تحصیل این است که بچه‌های نابینا در کنار افراد بینا درس بخوانند تا نسبت به هم شناخت پیدا کنند و دنیایشان این قدر از همه فاصله نگیرند و بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند اما متأسفانه اغلب والدین کودکان نابینا توان پرداخت هزینه معلم مرجع را ندارند و به‌همین خاطر اغلب آنها به مدارس مخصوص نابینایان می‌روند که در شهرستان‌ها برای دختران فقط تا دوره ابتدایی است و پس‌از آن باید قید تحصیل را بزنند.
آثاری که در نمایشگاه «دستهای بینا» عرضه شد حاصل کار 33 دانش‌آموز مجتمع نابینایان دخترانه نرجس در این سه کارگاه آموزشی بود. آثار کودکان در نمایشگاه قابل فروش بود و تمام عایدی به خود دانش‌آموزان تعلق گرفت. در مدت 8 روزه نمایشگاه حدود 5 اثر با قیمت 200 هزار تومان به فروش رفت و در مجموع یک میلیون تومان جمع‌آوری شد.
اگر چه امیدمان این بود که با حضور خیرین و چهره‌های هنری عایدی بیشتری از این نمایشگاه برای این کودکان که عموماً از خانواده‌های محروم هستند حاصل شود اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد. در این میان بیش از همه امید و آرزوی فروش آثار نازنین پشنگ را داشتیم؛ دختری که حسرت برگزاری نمایشگاه بر دلش ماند. دو روز پس‌از تعویق نمایشگاه به علت شهادت سردار سلیمانی، نازنین به خاطر نارسایی قلبی درگذشت. امیدمان این بود که دو اثر نازنین با قیمت مناسب به فروش برسد تا کمکی برای خانواده کم بضاعت او باشد. دو اثر هنری نازنین همچنان چشم انتظار اقدام خیرخواهانه مردم است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.