اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

سفر دیجیتالی، تجربه دیجیتالی

سفر دیجیتالی، تجربه دیجیتالی
احسان رستمی پور

تکنولوژی همه چیز را تغییر داده است. سفر هم بی‌نصیب نمانده و هر روز خدمات نوینی در حوزه سفر به راه می‌افتد که مبتنی بر تکنولوژی است زمانه‌ای است که اپ‌ها و فناوری‌ها زمان تصمیم به سفر و شروع سفر را به حداقل رسانده‌اند.
دیگر کسی منتظر چاپ بلیت توسط آژانس‌های گردشگری نمی‌ماند، هرساعت از شبانه روز و در هر نقطه‌ای که کاربران بتوانند به شبکه اینترنت متصل شوند، همه برنامه‌ریزی‌های یک سفر با کم‌ترین زمان ممکن امکانپذیر شده است.
 اپ‌ها بهترین قیمت بلیت‌ها را به لیست می‌کنند، مناسب‌ترین هتل‎ها را پیشنهاد می‌دهند و حتی در طول سفر همراه شما هستند. اپ‌ها کافی است حضور شما در یک منطقه توریستی را تشخیص دهند تا عنوان پیشنهاد‌ها را از طریق ایمیل، پیام و هشدار برای شما بفرستند تا از خدمات فلان رستوران و مرکز گردشگری مطلع شوید.
زمانی که برای هر سفر باید از قبل برنامه‌ریزی جدی می‌کردیم، همراه خود نقشه، دوربین، راهنمای مسیر و جاذبه‌ها و بلیت‌های چاپی می‌بردیم و گاهی در مسیر گم می‌شدیم، تمام شده است. اپ‌ها و تکنولوژی سفر را متحول کرده‌اند و تجربه و دریافت آدم‌ها از سفر نیز به‌خاطر حضور آنها تغییر کرده است. راهنماهای مسیر کار را راحت کرده‌اند اما فرصت گم شدن ناگهانی، کشف چیزی ناشناخته و برخورد بیشتر با جامعه محلی را از ما گرفته‌اند.
دایره‌های سیاه پشت گوشی‌ها همچون سیاه چاله‌های فضایی همه چیز را در خود می‌بلعند و بسیارند کسانی که مثلاً در طول مسیر یک موزه به‌جای دیدن اشیا با کیفیت چشم خود، صفحه‌های نمایش بی‌کیفیت گوشی‌ها را واسطه قرار می‌دهند. منظره‌ها، دیدنی‌ها، خوراکی‌ها حالا بیش از اینکه به‌عنوان یک تجربه لمس و حس شوند، چند مگابایتی اطلاعات روی حافظه‌ گوشی‌ها می‌شوند و گاهی هرگز دوباره کسی آنها را همچون آلبوم‌های قدیمی عکس‌های چاپ شده، مرور نمی‌کند. خوش ذوق‌هایی که سفرنامه می‌نوشتند این روزها کم هستند و بسیارند کسانی که به خیال دیده شدن سفر نویس اینستاگرامی شده‌اند. سفر با تکنولوژی راحت شده است اما تجربه ادراک محیطی ما از ناشناخته‎ها در سفر را هم تحت تأثیر قرار داده است. عکس‌های خوش رنگ و لعاب اینستاگرامی این روزها ترندهای سفر را تعیین می‌کنند و کمتر کسی برای لمس و تجربه خاصی، مقصدی را روی نقشه  انتخاب می‌کند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.