اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸
همزمان با انتخابات محلی ایتالیا، تحلیلگران هشدار دادند، خطر روی کار آمدن افراطی‎ها در کمین این کشور است

پای راستگرایان افراطی‎ در یکقدمی چکمه ایتالیا

پای راستگرایان افراطی‎ در یکقدمی چکمه ایتالیا
زهره صفاری خبرنگار

احزاب بزرگ ایتالیا امروز در حالی شانس خود را در عرصه رقابت انتخابات محلی محک می‌زنند که اغلب ناظران بیم از برتری حزب راستگرای افراطی «لگا نورد» (لیگ شمال) به رهبری «ماتیو سالوینی» دارند.
به‌گزارش «یورونیوز»، در انتخابات محلی امروز که استانداران ایالت‎های مختلف این کشور را تعیین می‎کند، رقابت اصلی در «امیلیا رومانیا» منطقه ثروتمند شمال ایتالیا که سال‌ها در کنترل چپ‌های کشور بوده، برقرار است. چرا که حزب راستگرای «لگا» در سال‌های اخیر با نفوذ در دهکده‌ها و حومه شهرهای آن، امیدواری زیادی به تغییر رأی مردم و ایجاد یک زلزله سیاسی در کشور دارد.
براساس آنچه بررسی‌ها نشان می‌دهد، احزاب دموکرات و جنبش 5 ستاره در ماه‌های پایانی سال 2019، با خروج ماتئو سالوینی از عرصه سیاست، ائتلاف شکننده‌ای را تشکیل داده و حاکمیت بر ایتالیا را در دست گرفتند. اما این بار شرایط فرق کرده و حزب راست افراطی با تمام قوا به میدان آمده است. بدون شک با پیروزی هم حزبی‌های افراطی سالوینی، راه ورود او به دولت هموار می‌شود.
نتایج آخرین نظرسنجی‌ها از رقابت شانه به شانه «لوسیا بورگانزونی»، نامزد راست حزب «لگا» و «استفانو بوناچینی»، عضو حزب دموکرات(چپ میانه) حکایت دارد. لورنزو کودینو، کارشناس ارشد اقتصادی سابق خزانه‌داری ایتالیا با اشاره به این نظرسنجی معتقد است: «در صورتی که کفه ترازوی این رقابت به‌سمت حزب راست سنگین شود، جنبش پنج ستاره دولت ائتلافی نیز قدرت خود را از دست داده و دیگر نمی‌توان امیدی به آن داشت. اگر در این شرایط دولت اکثریت خود را نیز در سنا از دست دهد دیگر به سختی بتوان امیدی به احیای آن داشت. اما «جوزپه کونته»، نخست‌وزیر ایتالیا با رد پیش‌بینی‌های انجام شده از نتایج انتخابات گفت: «در صورت پیروزی حزب «لگا» هیچ بحرانی در دولت کنونی به‌وجود نمی‌آید و تنها نتیجه این انتخابات بر سرنوشت سیاسی منطقه «امیلیا رومانیا» تأثیرگذار خواهد بود.»
 زمینه‌سازی برای پیروزی راست افراطی
این اظهارات در حالی مطرح است که تحلیلگران معتقدند در صورت پیروزی حزب «سالوینی» فشار بر ائتلاف، سنگین خواهد شد. از طرفی عدم همراهی جنبش 5 ستاره برای حمایت از یک نامزد واحد در انتخابات، رأی مخالفان سالوینی شکسته خواهد شد. همین امر نیز بخت پیروزی را برای راست‌های افراطی بیشتر می‌کند.
نکته دیگری که در رقابت امروز مورد توجه قرار دارد و احتمال شکست ائتلاف حاکم را بالا می‌برد، کناره‌گیری لوییجی دی ماریو، رهبر جنبش 5 ستاره پس از افزایش انتقادات اعضای حزب است. در همین ارتباط «فلوریان هنس»، اقتصاددان برنبرگ به‌خبرگزاری فرانسه گفت: «انتخابات یکشنبه(امروز) بزرگ‌ترین آزمون ائتلاف حاکم است. در صورتی که حزب دموکرات(چپ میانه) شکست بخورد ائتلاف نیز ضربه سنگینی خواهد خورد. چراکه مهم‌ترین دلیل شکل‌گیری ائتلاف، ترس مشترک از به‌قدرت رسیدن سالوینی بود.» شاید از همین رو است که بسیاری از ناظران پیشتر تأکید کرده بودند، انتخابات امروز بیش از آنکه به‌خاطر تعیین استانداران اهمیت داشته باشد، نوعی همه‎پرسی برای سالوینی است.
اطمینان سالوینی از برد
«ماتیو سالوینی»، وزیر داخلی سابق ایتالیا و مرد قدرتمند حزب راست افراطی از اینکه از این همه پرسی سربلند خارج شود، خیلی مطمئن است. او در دو روز گذشته با توئیت‌های پی‌در‌پی پیروزی‌اش را پیش‌بینی کرده است. رهبر حزب راستگرا سال گذشته از قدرت کناره گرفت تا راه را برای انتخابات زودهنگام هموار کند، اما شکست خورد و اکنون دیگر حاضر نیست باخت دیگری را تحمل کند. اما این اطمینان رقبای او را نگران کرده است چرا که آنها پیروزی سالوینی در منطقه را مقدمه پیروزی او در سطح ملی برمی شمرند.
بدون شک سالوینی و اعضای حزبش با استناد به پیشتازی حزب راست در نظرسنجی منطقه شمالی «امیلیا رومانیا» و منطقه جنوبی «کالابریا» پیشاپیش جشن پیروزی گرفته‌اند.
به‌گزارش نیویورک تایمز، سالوینی که خواهان حاکمیت راست گرایان افراطی در سراسر جهان است، گفت: «پیروزی حزب راست، سرآغازی برای مشکلات بزرگ ائتلاف حاکم خواهد بود که زمینه ساز سقوطش می‌شود. هدف ما پیروزی در کالابریا و ایتالیا و پس از آن کل جهان است.»
یکی از نمایندگان لیبرال که در منطقه بولونیا برای حمایت از سالوینی گرد آمده بودند، گفت: «پیروزی سالوینی به معنای این است که ارزش‌های جامعه تغییر کرده و به‌دنبال جایگزین می‌گردد. یک تحول ناسیونالیستی.»
«کلودیو کاساری»، 64 ساله که او نیز در صف حامیان سالوینی بود، گفت: «امیلیا رومانیا همواره توسط حزب چپ اداره شده البته شرایط خوبی هم داشته است اما شرایط کلی جوانان را به سمت فرار از کشور و منطقه سوق می‌دهد. ایتالیا نیاز به‌رهبر قدرتمندی مانند سالوینی دارد تا اعتماد و اطمینان را در دل مردم زنده کند. امیدوارم او بتواند این کار را انجام دهد.»
«اورونزو کامپانیا» مرد بازنشسته‌ای به الجزیره گفت: «من 10 سال است که رأی نداده‌ام اما این بار می‌خواهم علیه چپ‌ها رأی دهم. این آخرین فرصت مشارکتم در انتخابات است اما از این فرصت می‌خواهم برای تغییر چهره سیاستمداران استفاده کنم.»
ساردین، آلترناتیوی برای لگا
تحلیلگران بر این باورند که تنها عامل نوید بخش در مسیر پیروزی حزب سالوینی، جنبشی مدنی ضد سالوینی و راستگرایان افراطی یا همان «ساردین» است. هواداران این جنبش با حضور ده‌ها هزار نفری در میدان بلونیا(که در امیلیا رومانیا قرار دارد) علیه سیاست‌های سالوینی برخاستند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد سناتور لوسیا بورگانزونی که تحت حمایت راستگرایان است تنها چند پله پایین‌تر از استفانو بوناچینی رئیس جمهوری فعلی قرار دارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.