اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با «اشپیگل»:

مذاکره با امریکا غیرمحتمل نیست

مذاکره با امریکا غیرمحتمل نیست

فردی که به اشتباه هواپیمای اوکراینی را هدف قرار داد، در زندان است گروه سیاسی/ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی به تشریح تحولات جاری سیاست خارجی ایران پرداخت و درباره توافق هسته‌ای، به شهادت رسیدن سردار قاسم سلیمانی در حمله هوایی امریکایی‌ها و پیام امریکا به ایران پس از این حمله سخن گفت.

به گزارش ایسنا، ظریف در مصاحبه با نشریه آلمانی «اشپیگل» ترور سردار قاسم سلیمانی از سوی امریکا را آغازی برای پایان حضور این کشور در منطقه دانست و گفت: «اقدام امریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی بر مبنای اطلاعات غلط انجام گرفت. امریکایی‌ها بر این باور بودند که ترور او می‌تواند موقعیت آنها را در منطقه بهتر کند اما آنچه که اتفاق افتاده، خلاف آن بوده است.» او در پاسخ به این سؤال که غیر از حملات موشکی انتقام‌جویانه ایران به پایگاه عین‌الاسد، آیا احتمال اقدام دیگری از سوی جمهوری اسلامی وجود دارد، بیان کرد: «حمله به پایگاه نظامی امریکایی‌ها در عراق واکنش نظامی رسمی ایران بود و هیچ قصدی برای تلفات جانی در این حملات موشکی وجود نداشت. ما از حق‌مان برای دفاع از خود به گونه‌ای مناسب بهره بردیم. اما پاسخ اصلی را مردم منطقه خواهند داد، آنهایی که اکنون نشان می‌دهند از رفتار امریکا بیزارند.»

ظریف درباره انتقال پیام میان تهران و واشنگتن در شرایط تشدید تنش‌ها از طریق سوئیس بیان کرد: «این کار ابتدا از سوی امریکا و به شکلی کاملاً نامناسب آغاز شد. وزیر خارجه پمپئو دیپلمات خوبی نیست. پیام او به ما، تحریک برانگیز، توهین‌آمیز و تهدیدآمیز بود. من به هیچ عنوان آن را موجب کاهش تنش نمی‌بینم.
ما نیز پس از حمله موشکی خود پیامی بسیار مناسب از طریق سوئیس برای آنها فرستادیم، بدون هرگونه شعارزدگی و گنده‌گویی. ما به آنها اعلام کردیم که پاسخ ما انجام گرفته و اگر آنها دست به اقدام دیگری نزنند، ما نیز کاری نخواهیم کرد و به‌علاوه ما مسئول رفتار دیگران نیستیم.»
ترامپ می‌تواند گذشته‌اش را جبران کند
 ظریف همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا مذاکره با امریکا پس از ترور سردار سلیمانی را غیر محتمل می‌دانید، اظهار داشت: «خیر. من هرگز چنین امکانی را رد نمی‌کنم به شرط آنکه آنها رویکرد خود را تغییر دهند و واقعیات را به رسمیت بشناسند. از نظر ما مهم نیست که چه کسی در کاخ سفید می‌نشیند. چیزی که اهمیت دارد، نحوه رفتار آنهاست. دولت ترامپ می‌تواند گذشته‌اش را جبران کند؛ تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره بازگردد. ما کماکان بر سر میز مذاکره هستیم. آنها میز را ترک کردند. امریکا آسیب بزرگی به مردم ایران زده است. روزی که آنها برای جبران کاری بکنند، خواهد آمد. ما صبر زیادی داریم.»
ظریف در بخشی از این گفت‌وگو درباره سانحه هواپیمای اوکراینی در ایران گفت که «مردم ایران حق داشتند ناراحت باشند زیرا به دلیل کشته شدن جمعیت زیادی از جوانان نخبه کشور در این حادثه شوکه شده بودند و این، شرایطی بسیار احساساتی بود.» رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سؤالی درباره تعلل دولت برای پذیرش مسئولیت هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی توسط نیروهای نظامی ایران افزود: «این، وضعیتی پیچیده در برهه زمانی بسیار پیچیده‌ای بود. سایرین حتی به مدت زمان بیشتری نیاز داشتند. تقریباً 32 سال پیش بود که امریکا یک هواپیمای مسافربری ایران را هدف قرار داد. آنها هرگز به‌طور رسمی عذرخواهی نکرده‌اند. حتی افسر امریکایی مسئول این حمله مدال گرفت اما فردی که در ایران به اشتباه هواپیمای اوکراینی را هدف قرار داد، اکنون در زندان است.» او افزود: «مردم حق داشتند نسبت به اینکه چرا حقیقت از آنها دریغ شده بود، معترض باشند اما دولت مسئول آن نبود. من دو روز پس از وقوع حادثه از حقیقت مطلع شدم. این زمانی بود که مقامات ارشد در نیروی نظامی ایران به این نتیجه‌گیری نهایی رسیدند که هواپیما به دلیل خطای انسانی هدف قرار گرفت. به محض آنکه این نتیجه‌گیری به رهبر انقلاب اطلاع‌رسانی شد، وی خواستار علنی شدن آن شد. صبح روز شنبه بود. آن هفته‌ها بسیار دردناک بودند.» ظریف درباره بسته نشدن حریم هوایی ایران در شب حادثه گفت: «این یک تصمیم فنی و همچنین یک تصمیم سیاسی بود. تهران در محدوده درگیری‌ها نبود. ما هشت سال با عراق در جنگ بودیم درحالی که هرگز حریم هوایی خود را نبستیم.»
 آمار کشته شدگان آبان ماه غلط است
ظریف در پاسخ به سؤالی درباره برخی اعتراضات آبان ماه در ایران و گزارشات ادعایی درباره شمار کشته شدگان در این ناآرامی‌ها تأکید کرد که این حوادث برای ایران، جزو بدترین دوره‌ها بوده است اما آمارها درباره تعداد کشته‌ها کاملاً غلط بوده و حتی کمتر از یک سوم آن چیزی بوده که در این گزارشات آمده است. او ادامه داد: «شما باید میان کسانی که از حق خود برای آزادی بیان بهره می‌برند و آنهایی که اموال عمومی را تخریب می‌کنند و پمپ بنزین‌ها را به آتش می‌کشند، تفاوت قائل شوید. نیروهای امنیتی نیز مسئولیت حفظ نظم عمومی را برعهده دارند.»
اروپایی‌ها هنوز یک تراکنش موفقیت‌آمیز انجام نداده‌اند
وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره خروج امریکا از برجام و سپس بازگشت تحریم‌ها و همچنین تصمیم اخیر اروپایی‌ها برای فعال‌سازی مکانیسم حل اختلافات، با بیان اینکه متأسفانه اروپایی‌ها به ایران به عنوان یک شریک نگاه نمی‌کنند، اظهار داشت: «طبق برجام ایران می‌بایست از منافع اقتصادی این توافق بهره‌مند شود اما اروپایی‌ها هیچ کاری نکردند. آنها به تعهدات‌شان عمل نکردند. اگر اروپا می‌خواهد به تعهداتش  عمل کند، ما هم آماده‌ایم تا خیلی فوری به اجرای کامل توافق بازگردیم.»
او درباره سازوکار مالی اروپا با ایران، موسوم به اینستکس گفت: «اینستکس اساساً یک شرکت حسابداری است که باوجود گذشت بیش از یک سال ‌و نیم از خروج امریکا از برجام، اروپایی‌ها هنوز نتوانسته‌اند یک تراکنش موفقیت‌آمیز (از طریق آن) انجام دهند.» ظریف در پاسخ به اینکه آیا توافق هسته‌ای مرده است، تأکید کرد: «خیر. بازرسی‌ها و راستی‌آزمایی‌ها درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ادامه دارد که بخش مهمی از توافق هستند. اروپایی‌ها به تعهدات‌شان عمل نکرده‌اند اما این به معنی مرگ برجام نیست.»
وی درباره مهلت 30 روزه ایران و اروپا برای رسیدن به یک توافق (پس از فعال‌سازی مکانیسم ماشه) و اینکه در صورت به نتیجه نرسیدن آنها، مسأله به شواری امنیت سازمان ملل می‌رود، تصریح کرد: «اروپایی‌ها هیچ مبنای قانونی برای فعال کردن مکانیسم حل اختلافات ندارند. آنها تنها به این دلیل موضوعی را به شورای امنیت ارجاع می‌دهند که اروپایی‌ هستند و چشمان آبی دارند. فقط ما نیستیم که این گونه فکر می‌کنیم، بلکه روس‌ها و چینی‌ها هم همین عقیده را دارند.»
ظریف در پاسخ به اینکه اگر تحریم‌های سازمان ملل بازگردد، پاسخ ایران چه خواهد بود، خاطرنشان کرد که «حسن روحانی رئیس جمهوری ایران طی نامه‌ای به طرف‌های توافق اعلام کرده است که در صورت بازگشت دوباره تحریم‌های سازمان ملل، ایران اقدامات مختلفی از جمله خروج احتمالی از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) را انجام خواهد داد.»

برش
دنیس راس، دستیار ویژه اوباما: احتمالاً پوتین واسطه مذاکره بین ایران و امریکا شود

دنیس راس، معاون ویژه باراک اوباما و دیپلمات سابق امریکایی، احتمال می‌دهد در شرایطی که سطح تنش‌ها به حدی رسیده است که نشستن تهران و واشنگتن پای میز مذاکره بسیار دشوار شده است، رئیس جمهوری روسیه، واسطه فعال و کلید سازش بین ایالات متحده و ایران باشد. به گزارش انتخاب، راس در مقاله‌ای برای اندیشکده واشنگتن نوشت: «ولادیمیر پوتین پس از گذشت مدت کوتاهی از ترور سردار سلیمانی، نقش یک داور واقعی در منطقه را ایفا می‌کند و این مهم، در جریان سفرش به دمشق و ترکیه، نمود یافت.» راس تصریح می‌کند که «واضح است ترامپ به دنبال درگیری نیست اما قدرت کافی برای رسیدن به شرایطی برای شروع مذاکره با ایران را ندارد؛ بویژه آنکه رهبر ایران تمایلی به مذاکره مستقیم با قاتل سردار سلیمانی ندارد. در اینجاست که پوتین می‌تواند نقش خاص خود را در هیبت یک داور محوری در منطقه ایفا کند.» راس در مقاله خود به نتایجی می‌رسد مبتنی بر اینکه احتمال زیادی برای واسطه شدن پوتین وجود دارد و در این شرایط، ترامپ تلاش می‌کند از فرصت برای رسیدن به توافق هسته‌ای جدیدی استفاده کند تا بتواند ادعا کند که این توافق از توافقی که اوباما به آن دست یافت، بهتر است. در این شرایط، شکی نیست که پوتین از این نکته استفاده کرده و به ترامپ می‌گوید اگر به دنبال امتیازات بیشتری است، باید به ایرانی‌ها از طریق کمک‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری، امتیاز بیشتری بدهد.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.