اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی
مدیریت حوزه های علمیه و سازمان نظام پزشکی «هاریسون سوزی » از سوی یک روحانی را محکوم کردند

اعتراض به کتاب سوزان "ابن سینای خیالی"

اعتراض به کتاب سوزان "ابن سینای خیالی"

اقدام اخیر روحانی‌ای که مدعی طب اسلامی است باز هم سر زبان‌ها افتاد؛ این بار با آتش زدن یکی از کتاب‌های مرجع پزشکی. در 24 ساعت گذشته فیلمی از عباس تبریزیان در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود و او را در حال آتش زدن کتاب پزشکی هاریسون نشان می‌دهد؛ شماری از اطرافیان او نیز با علاقه و اشتیاق از این کتابسوزی فیلم گرفته و در فضای مجازی به اشتراک گذاشته‌اند.

  عباس تبریزیان که در ماه‌های گذشته به‌دلیل مخالفتش با علوم پزشکی و سخنرانی‌های متعدد درباره کفایت طب اسلامی برای درمان بیماری‌ها مورد اعتراض جامعه پزشکی قرار گرفته است با این حرکت حتی صدای انتقاد مدیریت حوزه‌های علمیه را بلند کرد. چنانکه به گزارش خبرآنلاین مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با صدور بیانیه‌ای آتش زدن کتاب علمی «طب هاریسون»، را محکوم و تأکید کرد: این گونه تفکرات و اقدامات در حوزه علمیه جایگاهی نداشته و انتسابی به حوزه و روحانیت ندارد. این بیانیه می‌افزاید: «حوزه‌های علمیه و بزرگان آن با تأکید بر جایگاه علم و اندیشه و نقد عالمانه، حرکت ناپسند و جاهلانه اخیر در تعرض به یکی از متون مهم علم پزشکی را که در فضای مجازی انتشار یافته است ناروا می‌دانند و حوزه‌های علمیه و بزرگان آن و شورای عالی و مدیریت حوزه‌های علمیه آن را محکوم می‌نمایند؛ اسلام عزیز، روحانیت معظم، حوزه علمیه و بزرگان آن در طول تاریخ همواره پرچم دار و مشوق رشد و شکوفایی علمی در همه قلمرو‌ها و در بسیاری از این زمینه‌ها بویژه در زمینه بهداشت و پزشکی پیشگام بوده‌اند و این سنت دیرپا همچنان ادامه دارد؛ انتظار می‌رود دستگاه‌های ذی ربط در این زمینه اقدام لازم را به عمل آورند.». در واکنشی دیگر رئیس‌کل سازمان نظام‌پزشکی در واکنش به آتش زدن کتاب هاریسون توسط این شخص مدعی طب اسلامی، با انتشار بیانیه‌ای گفت:«به حکم وظیفه قانونی، علمی، دینی و ضرورت حمایت و صیانت از حقوق بیماران، ضمن طرح شکایت از طریق مراجع قانونی و قضایی، از مسئولان محترم وزارت بهداشت و درمان می‌خواهم به وظیفه قانونی خود در مقابل این فجایع انسانی و علمی عمل کنند.» به گزارش ایسنا، در بیانیه رئیس کل سازمان نظام پزشکی آمده است: «تأسف و رنج ما از این رفتارهای موهن در واقع فقط به‌خاطر آتش‌زدن یک کتاب نیست، تأسف به‌خاطر تبعات خطیری است که ترویج این تفکر بر سلامت و زندگی مردم به همراه خواهد داشت و رنجی است که به‌خاطر آتش‌کشیدن باورهای مردم و جوانان در دنیای علم باید تحمل کنیم.»
گفتنی است  کتاب اصول طب داخلی هاریسون از مهم‌ترین منابع و مواد درسی طب داخلی است. سرپرست نویسندگان این کتاب تینسلی هاریسون پزشک امریکایی بود و از سال ۱۹۵۰ تاکنون ۲۰ بار توسط پزشکان ویرایش مجدد شده. در این کتاب از عصب‌شناسی تا بیماری‌های عفونی توضیح داده شده و تا امروز مهم‌ترین کتاب مرتبط با طب داخلی در جهان است.
 
عباس تبریزیان کیست؟
 عباس تبریزیان در حوزه علمیه نجف تحصیل کرده است. او چند سالی است که خود را پدر طب اسلامی نامیده و می‌گوید علم پزشکی امروز دروغ و فریب است. به‌گزارش عصر ایران؛تبریزیان می‌گوید دستیابی به علم طب همانند فقه است و درمان بیماری‌ها را باید از قرآن و احادیث استخراج کرد. سال ۱۳۹۶ وزارت بهداشت فعالیت او را غیرقانونی دانست و خواستار توقف فعالیت‌های او و شاگردانش شد، اما فعالیت‌های او در زمینه آموزش و تولید دارو ادامه دارد و سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی او همچنان فعال هستند. در این سایت‌ها داروهایی برای انواع بیماری‌ها معرفی شده و بخشی هم برای ثبت‌نام دوره‌های آموزشی برای کارآموزان
 وجود دارد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.