اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

ببینید انیمیشن «خانه» را

ببینید انیمیشن «خانه» را

تیم جانسون یکی از نخستین کسانی بود که در پروژه خارج‌کردن انیمیشن از انحصار دیزنی مشارکت جدی کرد.

یکی از نخستین فیلم‌هایی که نشان داد کمپانی‌های بزرگ جز دیزنی هم می‌توانند انیمیشن بزرگ و منحصربه‌خود بسازند «مورچه زی» بود که کارگردانی‌اش را جانسون به عهده داشت و جاه‌طلبانه شخصیت مورچه اصلی‌اش را از وودی آلن عاریت گرفته بود و از خود آلن هم برای صداپیشگی شخصیت استفاده کرد.

البته در سال‌های بعد جانسون دیگر انیمیشن بزرگی نساخت؛ تا ۲۰۱۵. تا زمانی که پیکسار به دریم ورکس انیمیشن برای ساختن یک انیمیشن جاه‌طلبانه تازه با سروشکلی کودکانه اما داستانی با دغدغه‌های امروز جهانی اضافه شد. پروژه تازه جانسون «خانه» نام داشت و داستان موجوداتی از نژادی بیگانه به‌نام بوو (Boov) به رهبری کاپیتان اسمِک بود که از ترس بزرگ‌ترین دشمن‌شان به‌ نام گورگ، با فرار به زمین می‌خواستند قسمت اعظم زمین را از موجودات دیگر پاکسازی کرده و زمین را خانه خود کنند. آنها نقطه به نقطه شروع به جابه‌جا کردن بشر زمینی می‌کنند؛ در این میان یک دختر باهوش و تند و تیز به‌نام تیپ که از کاروان انسان‌ها جا مانده است به همراه یک بوو متفاوت و خوش قلب به‌نام Oh در جست‌وجوی مادر تیپ از امریکا راهی آن سوی زمین یعنی استرالیا که تبعیدگاه انسان‌هاست می‌شوند و در این راه هم‌زمان زمین را هم نجات می‌دهند.
کار جانسون اینجا هم مثل آن انیمیشن پرسروصدای اولیه کمی بی‌رحمانه‌تر و بزرگسالانه‌تر از اندازه رایج این دست آثار است اما سروشکل کودکانه‌اش باعث می‌شود بچه‌ها هم اثر را دوست داشته باشند. فیلم لشکری از صدا پیشگان شناخته‌شده نظیر جیم پارسونز، ریحانا، جنیفر لوپز و استیو مارتین دارد اما از من می‌شنوید تماشای دوبله درجه یک و پرجزئیات فارسی‌اش را که روی خروجی اکثر وی‌اودی‌ها موجود است از دست ندهید و به انتخاب کلماتی که برای فارسی‌گویی با افعال غلط Oh درنظر گرفته شده حسابی بخندید.

این فیلم محصول ۲۰۱۵ است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.