اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

بخوانید «نقش‌هایی به یاد» را خاطره خود کلانتر جان است!

بخوانید «نقش‌هایی به یاد» را خاطره خود کلانتر جان است!

احمد اخوت را به ترجمه‌هایش از ویلیام فاکنر به یاد می‌آوریم، اما این نویسنده ۶۸ساله مؤلف هم هست و در کنار هردوی اینها داستان‌شناس و منتقد ادبی. حالا از او کتابی منتشر شده به‌نام ‌«نقش‌هایی به یاد» که همه وجوه شخصیتی خالق را یک‌جا در خود جمع دارد؛ مجموعه‌ای است متنوع از نمونه‌های درخشان خاطره‌نویسی در ادبیات جهان و مبانی نظری این ژانر. نیمی از نوشته‌ها به قلم احمد اخوت است و نیم دیگر به انتخاب و ترجمه او.

با گستره‌ای از رولان بارت تا گرترود استاین، ری بردبری، سوزان سانتاگ، آگاتا کریستی و آنا آخماتووا. درباره تألیف‌ها هم در مقدمه خود اخوت اشاره کرده که برخی تازه نوشته شده و برخی پیش‌تر به‌ نام آدم‌های مختلفی در جاهای متفاوت چاپ شده اما همه نوشته خودش است و عادت دارد نوشته‌هاش را به کسانی که دوست دارد، با گذاشتن اسم آنها روی مطلب، کادو بدهد؛ و البته اشاره کرده که کادو را هم یک‌بار می‌دهند و حالا تصمیم گرفته آن هدیه‌‌ها را به‌ نام خودش جمع‌آوری کند.
اخوت در تألیف و ترجمه مطالب این کتاب صرفاً مقالاتی را از سر اتفاق انتخاب نکرده است، بلکه کوشیده تا هر مقاله نمونه یکی از انواع خاطره‌نویسی باشد. به‌همین دلیل هم «گذری بر ادبیات خاطره‌نویسی» را برای عنوان فرعی کتاب برگزیده است. کتابی که شش بخش اصلی دارد: «مبانی نظری»، «خاطره سخن بگو»، «خاطرات کتابی»، «یادداشت‌نویسی»، «عکس و خاطره»، «بررسی کتاب». نقش‌هایی به یاد اولین عنوان از مجموعه زندگی‌نگاره‌ها در نشر گمان است، ۳۷۰ صفحه دارد، قیمتش ۵۰,۰۰۰ تومان است و همین تازگی روی پیشخوان کتابفروشی‌ها رفته است.

نشر گمان - چاپ اول در پاییز ۹۸ این کتاب را چاپ کرده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.