اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸
شورای عالی سیاستگذاری وضعیت انتخابات را ارزیابی کرد

اصلاح‌طلبان امیدوار به تجدید نظر شورای نگهبان

اصلاح‌طلبان امیدوار به تجدید نظر شورای نگهبان

گروه سیاسی/ اصلاح‌طلبان با وجود کمترین تعداد نیروهای تأیید صلاحیت شده از اعلام موضع قطعی درباره چگونگی حضورشان در انتخابات خودداری کردند و گویا همچنان به احتمال ثمربخشی رایزنی‌های سطح بالا امیدوارند.

در حالی که پیش‌تر برخی اعضای شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان احتمال داده بودند این شورا علناً اعلام کند که در هیچ یک از حوزه‌های انتخابیه فهرست انتخاباتی ارائه نخواهند کرد، خروجی جلسه روز چهارشنبه دبیران کل احزاب اصلاح‌طلب به توصیف شرایط و هشدار درباره نتایج نامطلوب آن خلاصه شد.
به گزارش ایسنا، در این جلسه در پی ارائه گزارشی از روند پیگیری‌های صورت گرفته در اعتراض به رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان، اعلام شد: شرایط به گونه‌ای است که در صورت عدم تغییر معنی‌دار در وضعیت کاندیداهای اصلاح‌طلب امکانی برای ارائه لیست از طرف اصلاح‌طلبان در اکثر حوزه‌ها وجود ندارد و تقریباً نتیجه انتخابات از هم ‌اکنون قابل پیش‌بینی است.
اعضای شورای عالی جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی  با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه هفته گذشته تصریح کردند که شرط لازم برای اینکه انتخابات پیش رو بتواند کشور را در برابر تهدیدهای فزاینده بیرونی و ناملایمات درونی بیمه کند، این است که امکان برگزاری انتخابات رقابتی، عادلانه و قانونی به عنوان مقدمه برگزاری یک انتخابات پرشور  برای همه ایرانیان فراهم شود.
اصلاح‌طلبان حاضر در این نشست همچنین ضمن انتقاد به نحوه اعلام مواضع سخنگوی شورای نگهبان در مواجهه با اعتراض داوطلبان رد صلاحیت شده، این نوع رویارویی را در شرایط ویژه کشور، نقض بی‌طرفی این شورا و نقض الزامات یک انتخابات پرشور و نیز عاملی برای بی‌اعتمادی به نهاد انتخابات و جایگاه مجلس شورای اسلامی قلمداد کردند.
مجموعه مواضعی که هنوز نشانی از تصمیم‌گیری قطعی اصلاح‌طلبان در آن دیده نمی شود.
به این ترتیب در شرایطی که حسن رسولی رئیس ستاد مرکزی انتخابات جبهه ائتلاف اصلاح‌طلبان به ایرنا گفت: «جریان اصلاحات به طرز بی‌سابقه‌ای در تهران و سراسر کشور با نبود یا کمبود نامزد تأیید صلاحیت شده برای بستن لیست انتخاباتی مواجه است و براساس اعلام وزارت کشور در ۱۵۸ کرسی اساساً رقابتی وجود ندارد و در بسیاری از استان‌ها فاقد یک نامزد اصلاح‌طلب هستیم» اخبار تأیید نشده حکایت از برگزاری جلسات رایزنی در عالی‌ترین سطوح دارد.
رسولی در این گفت‌وگو با بیان اینکه «هر چند فرصت ناکافی است اما امیدوارم در فرصت باقی مانده با تجدید نظر شورای نگهبان، فضا به گونه‌ای آماده شود که بتوانیم با رویکرد اصلاح‌طلبانه در همه ۲۰۷ حوزه انتخابیه سراسر کشور دارای نامزد باشیم و از این طریق برای بسیج بدنه اصلاحات برای شرکت در انتخابات اقدام کنیم»، افزود: «اگر خدای ناکرده این شرایط فراهم نشود به احتمال بسیار ناگزیر خواهیم بود که فقط در حوزه‌هایی که دارای نامزد هستیم به نشاط سیاسی و انتخاباتی کمک کنیم و در حوزه‌هایی که فاقد نامزد تأیید شده هستیم طبیعتاً کاری از ما ساخته نیست و تکلیفی هم برعهده خودمان متصور نیستیم.»
اختلاف داخلی در جریان بی رقیب
با وجود آنکه همه اخبار حکایت از آن دارد که تا این لحظه جریان اصولگرا با رقابت جدی در راه مجلس مواجه نیست، اختلافات داخلی همچنان بر اردوگاه انتخاباتی‌شان سایه انداخته است.
در این میان برگزاری نشست هم اندیشی جامعه روحانیت مبارز با احزاب و تشکل‌های ارزشی و انقلابی که در آن آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی، رئیس جامعه روحانیت مبارز گفت: «هرجا وحدت و اجماع همراه با همدلی داشته‌ایم توفیق و پیروزی نیز قرین حرکت و فعالیت ما شده است. در این دوره هم اگر به حرکت واحد میان نیروهای ولایی و ارزشی برسیم موفقیت مورد نظر سهل‌الوصول‌تر خواهد بود» و اعلام اینکه تنها دغدغه راهبردی اصولگرایان حصول وحدت و رسیدن به یک فهرست جامع و واحد است بهترین توصیف کننده‌های شرایط‌اند.
انتشار فهرست‌های متنوع از سوی طیف‌های مختلف اصولگرا فارغ از اینکه تبلیغ زودهنگام و برخلاف قانون تلقی می‌شود نشان دهنده آن است که فرآیند شورای ائتلاف برای رسیدن به فهرست ۳۰ نفره نامزدهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در تهران که مرحله اول به معرفی 150 نامزد اصولگرا رسیده چندان فرآیند قاطع و مانعی نیست.
اختلافات داخلی اصولگرایان را اما بهتر از این موضع گیری‌های رسمی باید در توییت‌های چهره‌های کم تجربه‌تر منتسب به این جریان جست و جو کرد.
آنجا که وحید یامین پور از  «داغ شدن دوگانه قالیباف-جلیلی در زمان طلایی نزدیک شدن طیف‌های متنوع نیروهای انقلاب» می‌نویسد و سید محمود رضوی توصیه می‌کند: «انتخابات محل دعوای درون‌ جبهه ای نیست، بلکه محل رقابت بین جبهه انقلاب با جریان مقابل است و این بار بیش از هر موقع نیازمند وحدت هستیم، رفقا نزاع به وحدت ختم نمی شود.»
این اختلافات اگرچه به حال اصولگرایان مضر باشد دست کم برای انتخاباتی که به نظر می‌رسد رقابت جریانی در آن کمرنگ باشد مفید است و سطح پایینی از رقابت را پیش روی رأی‌دهندگان ایجاد می‌کند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.