اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
واکنش تهران و مسکو به تهدید جدید امریکا علیه جانشین سردار سلیمانی:

تهدید به تروریسم دولتی قابل قبول نیست

تهدید به تروریسم دولتی قابل قبول نیست

گروه سیاسی/ سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران به تهدید برایان هوک، نماینده امریکا در امور ایران درباره فرمانده سپاه قدس ایران واکنش نشان داد و آن را تهدید و نشانه تروریسم دولتی از طرف امریکا دانست.

برایان هوک، پیشتر در گفت‌وگو با نشریه الشرق‌الاوسط که در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس صورت گرفته مدعی شده بود که «اگر اسماعیل قاآنی که در نیروی برون‌مرزی سپاه پاسداران جانشین قاسم سلیمانی شده، راه او را در کشتن امریکایی‌ها ادامه دهد، به سرنوشت قاسم سلیمانی دچار خواهد شد». هوک در عین حال اضافه کرد که این تهدید جدیدی نیست. او این تهدید را کمی پس از آن مطرح کرده است که امریکا کمتر از یک ماه پیش سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را همراه با ابومهدی المهندس، از اعضای بلندپایه گروه حشد الشعبی هنگام خروج از فرودگاه بین‌المللی بغداد، هدف اصابت موشک قرار داد و به شهادت رساند. وزارت دفاع امریکا، پنتاگون، بلافاصله مسئولیت این حمله را پذیرفت و مدعی شد این حمله، اقدامی دفاعی در راستای حفاظت از پرسنل نیروهای ایالات متحده بوده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران در پی تهدید جدید نماینده امریکا علیه سردار قاآنی، با بیان اینکه «پس از رژیم صهیونیستی، امریکا دومین رژیمی است که رسماً اعلام می‌کند امکانات دولت و نیروهای مسلح خود را برای اقدامات تروریستی به‌کار گرفته و در آینده نیز ادامه خواهد داد»، تهدید جدیدعلیه فرمانده جانشین سردار سلیمانی را نشانه ضعف، استیصال و سردرگمی این کشور دانسته و خواستار محکومیت جهانی تشویق به تروریسم دولتی شد. علاوه بر ایران، ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز اظهارات مقام امریکایی را خارج از قانون و عرف توصیف کرد و گفت:«این تهدیدات قابل قبول نیست». بعد از وقوع تنش‌های اخیر میان ایران و امریکا که بعد از اقدام تروریستی امریکا علیه فرمانده سپاه قدس ایران و حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی امریکا شدت گرفته است، عراق طرح خروج نیروهای امریکایی ازعراق را تصویب کرد و خواستار خروج نیروهای آنها از این کشور شد. با وجود این، کنث فرانک مک‌کنزی، رئیس سازمان تروریستی «سنت‌کام» در جریان سفری به منطقه ضمن ابراز امیدواری برای جلوگیری از درگیری میان ایران و امریکا گفته که کشورش دست‌کم فعلاً به‌دنبال حفظ حضور در خاورمیانه خواهد بود. به نوشته واشنگتن‌پست، کنث فرانک مک‌کنزی مدعی شده هدف امریکا از اقدامات اخیر برای استقرار نیروهای هوایی، دریایی و زمینی در منطقه احیای بازدارندگی و ارسال پیام به تهران بعد از شدت گرفتن تنش‌ها میان دو کشور است. وی در ادامه تصریح کرد: «حداقل فعلاً که تهدید جنگ کشور با کشور وجود ندارد. من همچنان اعتقاد دارم که تهدید باقی است اما ایران به‌دنبال افزایش تنش‌ها نیست».
تحریم‌های جدید
همزمان با این موضع گیری‌ها، امریکا روز پنجشنبه گذشته با انتشار گزارشی، شبکه‌ای از شرکت‌ها و افرادی را که با ایران به رغم تحریم های نفتی و پتروشیمی امریکا همکاری می کرد، در لیست سیاه قرار داد. به‌گزارش ایرنا وزارت خزانه ‎داری امریکا شش شرکت و دو فرد را به فهرست تحریم‌های خود علیه ایران اضافه کرده است. چهار شرکت از شش شرکتی که هدف تحریم‌های امریکا قرار گرفته‌اند با شرکت ملی نفت ایران در ارتباط هستند. یک فرد ایرانی به‌نام علی بایندریان و یک شهروند چین هم به‌دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند. از میان شرکت‌های تحریم‌شده، چهار شرکت در هنگ‌کنگ ثبت شده‌اند، یک شرکت چینی است و یک شرکت دیگر در امارات متحده عربی است. «استیون منوچین»، وزیر خزانه‌داری امریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.»
کمی بعد از اعمال این تحریم‌ها بود که مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا بار دیگر به کشورها و شرکت‌های بین‌المللی درباره همکاری با ایران هشدار داد و آنها را تهدید کرد. او در توئیتر با بیان اینکه «کارزار فشار حداکثری علیه ایران تا زمان تغییر رفتار این کشور ادامه خواهد یافت»، تأکید کرد: «اگر شما فعالیت‌های رژیم را تسهیل کنید تحریم خواهید شد.»
وزیر امور خارجه امریکا همچنین با اعتراف به اینکه در تصمیم‌گیری برای ترور سردار سلیمانی نقش داشته است، بار دیگر از این تصمیم حمایت کرد. پمپئو گفت: «من در تصمیم‌گیری برای ترور ژنرال سلیمانی نقش داشتم و معتقدم که رئیس جمهوری در این زمینه تصمیم درستی گرفت.» دولت امریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به‌صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان در مراحل مختلف تحریم‌های مختلفی را علیه صنایع مختلف ایران تصویب کرده است.
این در حالی است که دونالد ترامپ دو هفته پیش با امضای فرمانی عملاً اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری امریکا داد.  علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، امریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است. دولت امریکا روز پنجشنبه علاوه بر اعمال این تحریم‌ها، اعلام کرد ایرانی‌ها دیگر نمی‌توانند برای ورود به این کشور از روادید تجاری و سرمایه‌گذاری استفاده کنند. اداره خدمات مهاجرتی و شهروندی امریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد ایرانی‌ها دیگر واجد شروط دریافت این نوع از روادید نیستند و کسانی که هم‌اکنون با استفاده از این روادید در خاک ایالات متحده حضور دارند، باید در هنگام انقضای آن از کشور خارج شوند.
حکایت گندم ری و خرمای بغداد
علاوه بر اوجگیری تنش‌ها میان ایران و امریکا در منطقه، همچنان موضوع برجام و ادعای امریکایی‌ها برای انجام یک توافق جدید با ایران از سوی مقام‌های این کشور تکرار می‌شود.
چنانکه «هوک» در گفت‌وگوی اخیر با «الشرق‌الاوسط»، چهار محور توافق جدید احتمالی با ایران را که «بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس پیشنهاد داده و «توافق ترامپ» نامیده بود، اینگونه بیان کرد: «عدم غنی‌سازی اورانیوم در ایران، پایان آزمایش موشک‌های بالستیک، توقف حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های منطقه‌ای، پایان سیاست گروگانگیری».
او با تأکید بر لزوم گنجانده شدن برنامه موشکی ایران در یک توافق جدید با امریکا، افزوده: «علاوه بر عدم غنی‌سازی، توافق جدید باید شامل ممانعت از انجام آزمایش موشک‌های بالستیک باشد که قبل از امضای توافق هسته‌ای، به‌صورت بین‌المللی ممنوع شده بود». این ادعاها نیز از سوی سخنگوی وزارت خارجه ایران با یک ضرب المثل فارسی، بی‌پاسخ نماند.
موسوی خطاب به این مقام امریکایی گفت که از مشاوران فارسی زبان‌شان بخواهد درباره «حکایت گندم ری و خرمای بغداد» برایش توضیح دهند. ضرب‌المثل از گندم ری جا مانده از خرمای بغداد به این مفهوم است که اگر انسان زیاده روی را در زندگی پیشه کند به هیچ جایی نمی‌رسد. موسوی افزود: «رونمایی برایان هوک از به اصطلاح «توافق ترامپ» صرفاً نمایش توهمات دیرپا و متصلب آنهاست که از تکبر عمیقاً نهادینه شده و حس خودبزرگ‌ بینی آنها نشأت گرفته است.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.