اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

حمله منوچین به به فعال نوجوان محیط زیست سوئدی

حمله منوچین به به فعال نوجوان محیط زیست سوئدی

وزیر خزانه‌داری آمریکا در یک نشست خبری در داووس سوئیس با لحنی تمسخرآمیز به گرتا تونبرگ فعال نوجوان محیط زیست سوئدی گفت او باید اقتصاد بخواند؛ اظهاراتی که با واکنش این فعال مواجه شد.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، تونبرگ که در پنجاهمین نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس شرکت دارد سوژه حمله لفظی وزیر خزانه‌داری ترامپ قرار گرفت.

وقتی در یک نشست خبری در داووس از منوچین درباره خواسته قبلی تونبرگ درباره جلوگیری از سرمایه گذاری در سوخت فسیلی سوال شد، وی با اشاره به تونبرگ گفت: آیا او یک اقتصاددان ارشد است؟ من گیج شدم... بعد از این که به دانشگاه برود و در رشته اقتصاد تحصیل کند می تواند برگردد و درباره آن برای ما توضیح دهد. 

این فعال محیط زیست سپس در توئیتر نوشت: برای دانستن این که اهداف آب و هوایی جهان تحقق نیافته است، به مدرک نیازی نیست.

منوچین در این نشست همچنین گفت: درباره موضع دولت ترامپ درباره مسائل آب وهوایی و انتقاد از تونبرگ سوء تفاهم وجود دارد.

وی افزود: اگر بخواهم روشن بگویم ترامپ کاملا به آب و هوای پاک و محیط زیست سالم باور دارد.

وزیر ترامپ با این حال در مصاحبه دیگری با شبکه خبری سی ان بی سی گفت باور ندارد  فقط چند سال وقت برای جلوگیری از فاجعه آب وهوایی باقی مانده است.

وی گفت، مسائل مهم دیگری وجود دارند که تمدن ما را تهدید می کند و به گسترس سلاح های هسته ای و مسائل بهداشتی اشاره کرد.

پیش از این تونبرگ و ترامپ به طور غیرمستقیم وارد جدال لفظی شده بودند. تونبرگ در پاسخ به ترامپ که گفته بود متعهد است به طرح ابتکاری برای کاشت و احیا وحفاظت از یک تریلیون درخت ملحق شود، گفت مقابله  با بحران آب وهوایی فقط درباره حفظ و حراست از درختان نیست.

مواضع دولت ترامپ درباره تغییرات آب و هوایی و توافق آب وهوایی پاریس با انتقاد متحدان اروپایی او مواجه شده است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در داووس با دفاع از تونبرگ گفت اهداف توافق آب وهوایی پاریس که آمریکا از آن خارج شده است، بسیار مهم است.

مرکل درسخنرانی در داووس گفت دچار محدودیت زمانی هستیم و افراد بالغی مثل من باید اطمینان دهیم که بی تابی جوانان را به شیوه ای مثبت و سازنده درک می کنیم.

پنجاهمین گردهمایی سالانه مجمع جهانی اقتصاد امسال هم طبق سنت سالیان اخیر در اواخر نخستین ماه میلادی و از ۲۱ تا ۲۴ ژانویه (۱ تا ۴ بهمن) همچون دوره های پیش در شهر داووس سوئیس و با حضور سران و صاحبنظران سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف برگزار می شود./ ایرنا

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.