اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

شعبانف مقام روس: روابط خوب روسیه با ایران پس از پوتین هم ادامه می‌یابد

شعبانف مقام روس: روابط خوب روسیه با ایران پس از پوتین هم ادامه می‌یابد

عضو شورای روابط بین اقوام که زیر نظر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه فعالیت می‌کند، اعلام کرد: روابط خوب روسیه با ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ نیز ادامه می یابد هر چند که تغییراتی که پوتین آغاز کرده از اختیارات رئیس جمهور می کاهد و بر اختیارات پارلمان می افزاید.

«اسماعیل شعبانف» روز پنجشنبه در مسکو اظهار داشت: در نتیجه روسیه به سوی نظام حکومتی رئیس جمهور - پارلمان حرکت می‌کند و یکی از اهداف اصلاحات نیز پیشبرد این طرح مهم حکومتی است.

کاهش اعتماد عمومی به مدودیف

مقام روس گفت: در تاریخ معاصر روسیه دمیتری مدودیف بیشتر از بقیه نخست وزیران بر مسند قدرت تکیه زد و تقریبا هشت سال در این مقام بود.

وی افزود: باید به این واقعیت توجه داشت که سطح اعتماد عمومی به مدودیف رو به کاهش گذاشته بود و نیاز به تحولات اساسی بود و به همین دلیل تصمیم در مورد استعفای کابینه دولت در رابطه با نوسازی سیاسی حکومت بود.

مقام روس گفت: در تغییراتی که در پیام سالانه رئیس جمهور به مجمع فدرال اعلام شد اهداف برای تغییر موازنه قدرت در کشور که کابینه دولت، پارلمان، ساختار قضایی و رئیس جمهور را دربرمی گیرد تعیین شده است.

وی ادامه داد: برای اینکه رئیس جمهور در این باره بتواند تصمیم بگیرد باید در بحث در این موارد کاملا آزاد باشد و به عوامل دیگر ازجمله کابینه دولت در تصمیم گیری خود توجه نکند.

تغییر سیستم حکومتی روسیه

شعبانف با بیان اینکه سیستم حکومتی روسیه تغییر می‌کند گفت: سیستم حکومتی کشور «رئیس جمهوری-پارلمانی» می شود.

به گفته وی، پوتین تبدیل سیستم حکومتی فدراسیون روسیه از سیستم دارای اختیارات کامل رئیس جمهور که در سال ۱۹۹۳ برقرار شد به سیستم رئیس جمهوری-پارلمانی را پیشنهاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: روسیه به دولتی نیاز دارد که منافع اکثریت مردم این کشور را تامین کند. کابینه جدید باید مسائلی را که در سالهای اخیر انباشته شده است حل کند بویژه اینکه رئیس جمهور می خواهد دولت جدید تمام وظایفی را که پوتین در انتخابات گذشته اعلام کرده بوده است را تحقق بخشد.

مقام روس گفت: دولت مدودیف نتوانست تمام مسائلی را که فرا روی کشور قرار داشت حل کند و به همین دلیل مردم روسیه ناراضی هستند. نباید این واقعیت را نادیده گرفت که چهار سال بعد انتخابات سرنوشت ساز رئیس جمهوری برگزار خواهد شد.

عضو شورای روابط بین اقوام که زیر نظر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه کار می کند، گفت: در زمان حاضر پیش بینی این که پوتین در انتخابات ریاست جمهور شرکت خواهد کرد دشوار است. اگر اصلاحاتی در قانون اساسی صورت گیرد ممکن است شرکت وی در انتخابات امکانپذیر شود.

وی در مورد خصوصیاتپوتین گفت: ولادیمیر پوتین سیاستمدار دارای اعتماد به نفس و پیگیر و متحد مطمئن است. من اطمینان دارم پس از انتخابات سال ۲۰۲۴ در سیاست خارجی روسیه رویکرد کنونی این کشور ادامه خواهد یافت.

شعبانف گفت: درباره روابط خوب روسیه و ایران اگر هیچ تحول سیاسی غیرمنتظره ای در دو کشور رخ ندهد ما می توانیم برای روابط دو کشور آسوده خاطر باشیم. حتی در صورتی که پوتین در انتخابات شرکت نکند جانشینی بر سر کار خواهد امد که به نظر نمی رسد سمت گیری سیاسی آن با جهت گیری سیاسی پوتین چندان فرقی داشته باشد.

وی افزود: حکومت روسیه بطور کامل و دقیق دوستان و کشورهای غیردوست را مشخص کرده است. اوضاع سیاسی جهان بسیار پیچیده است و به همین دلیل روسیه مجبور است گامهای خود را بسیار سنجیده بردارد. در ایران این واقعیت را درک می کنند. گمان نمی کنم جانشین احتمالی پوتین سیاست کشور را تغییر دهد.

شعبانف گفت: سیاست حمایت از نظام چندقطبی جهان که حکومت روسیه دنبال می کند ادامه خواهد یافت و مسکو از این رویکرد صرف نظر نخواهد کرد.

رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه هفته گذشته در نطق سالانه خود با بیان اینکه کشورش نیاز به تغییرات اساسی دارد، گفت: امروز در جامعه روسیه نیاز به تحولات، واضح است.

وی خاطرنشان کرد که نیاز به تغییر کامل قانون اساسی روسیه وجود ندارد. وی در همین حال اعلام کرد که اصلاحاتی در قانون اساسی باید صورت گیرد که نیاز به همه پرسی عمومی دارد.

رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه مساله محدودیت به دو دوره ریاست جمهوری یک شخص در روسیه را دارای اهمیت اصولی نمی دانم خاطرنشان کرد که با چنین محدودیتی موافق است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.