اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

به تماشای جامعه امروز

به تماشای جامعه امروز
آیدا آزاد خبرنگار

فقط یک روز زمان باقیست، چرا این متن را با این جمله آغاز می‌کنیم؟ به این دلیل که در ادامه خودتان متوجه می‌شوید که از چه نمایشگاه خوبی با شما صحبت می‌کنیم و اگر زمان آن را از دست بدهید، دیگر چنین فرصتی در انتظارتان نخواهد بود. به‌عبارت دقیق‌تر فقط امروز را فرصت دارید تا تمام برنامه‌هایتان را تغییر بدهید و خودتان را تا سالن دوران در موزه ملی ایران برسانید.

اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح دهیم، فقط همین امروز و تا ساعت 17 فرصت دارید تا به این نمایشگاه بروید. نمایشگاهی با نام «عکسی برای امیر» که دنیای امروز ما را به تصویر کشیده است و یک نمایشگاه عکس گروهی است.
این نمایشگاه، همزمان با سالروز قتل امیرکبیر افتتاح شد و در مراسم افتتاحیه آن توضیح دادند که هدف اصلی‌شان بیان دغدغه‌ها و مطالبات مردم ایران است. اما این نمایشگاه، یک نمایشگاه فردی نیست، بلکه از یک فراخوان عمومی در اینستاگرام آغاز شد و از عکاسان خواستند تا موضوعات روز را با دیدی هنرمندانه به تصویر بکشند. قرار بر این بود که در این نمایشگاه، هر فرد از نگاه خودش و منطبق با درکی که از شرایط امروز دارد، تصویری را ثبت کند. هر فرد تجربه شخصی‌اش را به ثبت رساند اما در نهایت یک گذار  تاریخی کامل را شاهد هستیم. مردمی که زیست روزمره خودشان را به تصویر کشیده‌اند و نیم‌نگاهی به شرایط اجتماعی امروز داشته‌اند و حالا تمام این تصاویر در قالب یک نمایشگاه، تصویری کلی و جامع از وضعیت کنونی ایران ارائه می‌دهد. معاونت فناوری و کاربردی‌سازی پژوهشکده میراث فرهنگی با همکاری نزدیک دانشگاه تهران، پژوهشکده میراث فرهنگی، موزه ملی ایران و مجموعه ایراسوگرافی (پلتفرم جامع عکاسی) این نمایشگاه را برگزار کرده‌اند. مهدی وثوق‌نیا، دکتر سید احمد محیط طباطبایی و رضا معطریان، داوران این مجموعه هستند که از طرف پژوهشگاه میراث فرهنگی و توسط خود مجموعه ایراسوگرافی انتخاب شده و یک تیم انتخاب ۳ نفره،  دکتر سارا شریعتی، دکتر ناصر فکوهی و دکتر بیچرانلو در انتخاب اولیه‌ عکس‌ها به داوران کمک کرده‌اند. در نهایت از بین حدود ۶۰۰ عکس دریافتی تعداد ۳۲ عکس به نمایشگاه راه یافته و ۳ نفر به‌عنوان نفرات اول، دوم و سوم انتخاب شده‌اند. ما در اینجا به‌صورت کامل برای شما نوشتیم اما اگر احساس می‌کنید وقت کم است و در این وقت کم می‌خواهید یک دلیل واقعی برای رفتن به این نمایشگاه پیدا کنید، شما را به جمله‌ای ارجاع می‌دهیم که روی پوستر نوشته‌اند: «این رویداد تلاشی‌ است در جهت برداشتی هنرمندانه از خواسته‌ها و دغدغه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و... مردم ایران و تعمقی در مطالبات جامعه ایران.»

عکسی برای امیر
نمایشگاه گروهی عکس
خیابان سی تیر، موزه ملی ایران
از ساعت 10 تا 17
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.