اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

کدام عملکرد افکار عمومی را نگران کرده است؟

کدام عملکرد افکار عمومی را نگران کرده است؟

بعد از توئیت همراه با اتهام سخنگوی شورای نگهبان خطاب به رئیس جمهوری و متهم کردن حسن روحانی به شرکت در «پروژه ضد ملی»، حالا دبیر این نهاد هم از رئیس جمهوری گلایه کرده که چرا با اظهارات خود، افکار عمومی را نگران کرده و موجب یأس مردم و سوء استفاده دشمن شده است. آیت‌الله احمد جنتی در جلسه دیروز شورای نگهبان گفته که این شورا از تأیید یا رد صلاحیت هیچ فردی منتفع یا متضرر نمی‌شود و برایش این جناح یا آن جناح فرقی ندارد و فقط به مر قانون عمل می‌کند.

به گزارش ایسنا، جنتی افزوده: «یکی از اشکالات قانون این است که شاید فردی صلاحیت‌های عمومی نمایندگی را پیش از ورود به مجلس داشته باشد و انسان مؤمنی هم باشد و شورای نگهبان او را تأیید کند، اما پس از ورود به مجلس و وقتی دستش به پول و قدرت برسد، گرفتار مقام و موقعیت شود که در این خصوص هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مسئولیت جدی دارد.»
ادعای اینکه سخنان رئیس جمهوری موجب نگرانی افکار عمومی یا یأس مردم و سوء استفاده بیگانگان شده، در حقیقت مسئولیت نپذیری یا حواله دادن مسئولیت عملکرد شورای نگهبان به دیگر نهادها یا شخصیت‌هایی است که نسبت به این عملکرد انتقاداتی دارند. اما حسن روحانی چه گفته بود که اعضای محترم شورای نگهبان برداشت شرکت در پروژه ضد ملی یا نگرانی افکار عمومی کرده‌اند. رئیس جمهوری در جلسه هیأت دولت تنها به یک واقعیت اشاره کرده بود و اساساً اصل و فلسفه انتخابات را یادآوری کرده بود؛ اینکه انتخابات با یک جریان سیاسی معنا ندارد. اینکه گفته شود برای هر کرسی مجلس 17 نامزد وجود دارد هنر نیست بلکه باید پرسید این 17 نفر از چند جریان و گفتمان سیاسی هستند تا بتوانیم نام آن را انتخابات بدانیم و بگوییم مردم حق انتخاب دارند؟ روحانی دیروز هم تأکید کرده که رضایت عامه مردم باید ملاک باشد نه رضایت یک قوم یا جناح. با هیچ متر و معیاری این سخن رئیس جمهوری را نمی‌توان نه در حکم نگران کردن افکار عمومی خواند و نه شرکت در یک پروژه ضد ملی. مضاف بر اینکه آیا انتقاد‌ها نسبت به عملکرد شورای نگهبان محدود به رئیس جمهوری بوده است؟ مگر علی لاریجانی رئیس مجلس در صحن علنی صریح و آشکارا دلایل رد صلاحیت نمایندگان فعلی را زیر سؤال نبرد و نگفت که این دلایل درست نیست. مگر او برای التزام اغلب نمایندگان به اسلام شهادت نداد؟ فراتر از اینها مگر علی جنتی، فرزند دبیر شورای نگهبان هم انتخابات پیش رو و عملکرد شورای نگهبان را به باد انتقاد نگرفت و نگفت که «نتیجه انتخابات پیشاپیش روشن است»؟ قاعدتاً انتخاباتی که نتیجه آن پیشاپیش روشن باشد به تعبیر رئیس جمهوری معنا ندارد و رضایت عامه مردم در آن محل توجه نبوده است. در حقیقت فرزند دبیر شورای نگهبان موضع رئیس جمهوری را تأیید کرده‌اند تا موضع شورای نگهبان را. در توضیح مصداق این ادعا همین بس که روز سه‌شنبه لیست 150 نفره اصولگرایان فقط برای تهران منتشر شد که قرار است از میان این خیل نامزدها لیست 30 نفره ارائه شود و در سوی دیگر اصلاح‌طلبان قادر به ارائه یک فهرست 20 نفره هم در تهران نیستند.
آیت‌الله جنتی و آقای کدخدایی دبیر و سخنگوی شورای نگهبان از آنجا که قاعدتاً خود و همکارانشان در شورای نگهبان را معصوم نمی‌دانند، در کنار این همه «جوالدوز»‌هایی که به منتقدان می‌زنند، یک «سوزن» هم به خود بزنند و با دیده انصاف نگاه کنند که کدام عملکرد یا اظهار نظر در حال حاضر افکار عمومی را نگران کرده و موجب یأس مردم شده است؟ یعنی اگر سخنان رئیس جمهوری یا علی لاریجانی نبود، هیچ انتقادی هم بر وضعیت موجود نبود و اصلاح‌طلبان هم می‌توانستند نصف لیست خود را با نامزدهای کنار مانده لیست اصولگرایان ببندند و به مردم امید بدهند و دشمن را ناکام کنند!
آقای جنتی در همین سخنان گفته‌ است: «در کنار مستندات و مدارک مراجع قانونی، بررسی‌های محلی نیز به تأیید صلاحیت افراد گمنام کمک کرد و بسیاری از افرادی که فاقد سابقه بودند از این طریق احراز صلاحیت شدند.» روی دیگر این سخن می تواند این باشد که بسیاری از افرادی که در مراجع قانونی چهارگانه (نیروی انتظامی، ثبت احوال، وزارت اطلاعات و دادگستری) فاقد سابقه سوئی بوده‌اند با همین تحقیقات محلی رد صلاحیت شده یا صلاحیت آنها احراز نشده است. در حقیقت گویی  آنچه نزد شورای نگهبان اصل است رد صلاحیت است مگر خلاف آن ثابت شود لذا بر اساس همین رویکرد، هیأت‌های نظارت درباره نامزدهایی که در مراجع چهارگانه قانونی مشکلی نداشته‌اند به دنبال سند و مدرکی از دیگر راه‌ها بوده‌اند تا آنها را رد کنند.
درباره رویکرد و عملکرد شورای نگهبان از منظر حقوقی و سیاسی سخن بسیار است اما در این مجال اشاره به یک نکته ضروری به نظر می‌رسد. تأکید سخنگوی این شورا به مفاسد اقتصادی و پرونده‌های کارچاق کنی و... برای رد صلاحیت تعداد زیادی از نمایندگان مجلس این شائبه را تقویت می‌کند که شورای نگهبان در کنار شأن نظارتی، شأن قضاوت هم برای خود قائل شده است. اگر چه به هر روی وظیفه شورای نگهبان احراز صلاحیت داوطلبان از طرق قانونی تصریح شده در قانون انتخابات است اما انتظار افکار عمومی این است که در این انجام وظیفه رعایت مسائل حقوقی و قانونی در اولویت باشد. به هر روی این سؤال حقوقی به میان می‌آید که ادعای رد صلاحیت به خاطر موضوع فساد و حکم دادن تلویحی به مفسد بودن نمایندگان آیا نیازمند برگزاری دادگاه و صدور رأی هست یا نیست؟ اتفاقاً قرار دادن دادگستری در میان 4 مرجع قانونی برای استعلام هم ناظر بر همین مهم است.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.