اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
وزرای منتخب نخست‌وزیر لبنان از صبح دیروز با ارائه برنامه هایشان، در انتظار رأی اعتماد پارلمان هستند

طلسم تشکیل کابینه لبنان شکست

طلسم تشکیل کابینه لبنان شکست
زهره صفاری خبرنگار

پس از ماه‌ها کشمکش سیاسی، اعتراض، ناآرامی و خشونت در خیابان‌های لبنان، کابینه جدید دولت با حضور وزرای تکنوکرات، بن‌بست سیاسی این کشور را شکست و به پارلمان معرفی شد. به‌گزارش «نیویورک تایمز»، شامگاه سه‌شنبه اسامی 20 وزیر منتخب حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان، در حالی اعلام شد که این کشور با نابسامانی شدید اقتصادی، نارضایتی مردمی و بحران معیشتی دست به گریبان است.

بدهی‌های کلان دولتی، کاهش ارزش پول ملی و فساد مهم‌ترین دلایل اعتراض تظاهرکنندگانی بود که پس از ماه‌ها تجمع مسالمت‌آمیز به خشونت و تخریب اموال عمومی روی آورده بودند و مطالبه‌ای جز اصلاحات اساسی در ساختار سیاسی کشور و روی کارآمدن کابینه‌ای متخصص و مستقل از احزاب و سیاستمداران قدیمی لبنان نداشتند.
گرچه به‌نظر می‌رسید موج خشونت‌بار اعتراضات پس از معرفی کابینه منتخب آرام شود اما ساعاتی پس از انتشار این خبر خیابان‌های شهر بیروت و طرابلس لبنان، مردمی خشمگین‌تر از قبل را به خود دید.
پیام نخست‌وزیر و واکنش مخالفان
حسان دیاب که پیش از حضور بر کرسی نخست‌وزیری، وزیر آموزش و پرورش و استاد دانشگاه بود، پس از معرفی کابینه جدیدش در برابر دوربین خبرنگاران قرار گرفت و در حالی که مخاطبانش تظاهرکنندگان خشمگین بودند، گفت: «کابینه جدید، تیم نجات کشور خواهد بود. آنها در دوره‌ای خاص و استثنایی سر کار خواهند آمد و بدون شک مهم‌ترین هدف آن جلوگیری از اختلاس و مبارزه با بیکاری است. همان‌طور که مردم می‌خواستند کابینه جدید وابستگی سیاسی ندارد و همه تکنوکرات و کارشناس هستند.»
اما این اظهارات در حالی بیان شده است که بسیاری از وزرای پیشنهادی در حمایت احزاب هستند و همین امر نیز سبب کشدار شدن اعتراضات تا پاسی از نیمه شب شد و در برخی مناطق نیز معترضان با آتش زدن لاستیک‌ها و مسدود کردن راه‌ها، کار را به خشونت کشاندند.
کشاورز 37 ساله‌ای که در صف معترضان بود، گفت: «ما یک لبنان جدید می‌خواهیم، کشوری بدون فساد اما این دولت نمی‌تواند خواسته ما را برآورده کند.»
«راندا اسلیم»، کارشناس ارشد مؤسسه مطالعات خاورمیانه که از مخالفان کابینه جدید است، گفت: «به نظر من، این دولت نه قدرت مقابله با سیاستمداران کهنه کار را دارد و نه می‌تواند تضمین اجرایی و اطمینان به معترضان بدهد. در این شرایط حضور آنها به جز اینکه چنددستگی در کشور را بیشتر کند نتیجه‌ای نخواهد داشت.»
احیای اقتصاد با کمک خارجی
به‌نظر می‌رسد کابینه جدید نخست‌وزیر لبنان که با حمایت حزب‌الله، حزب شیعی‌العمل، میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و دو گروه مسیحی منتسب به او، گام‌های نهایی را برمی دارد، برای نجات اقتصاد در هم شکسته‌اش نیازمند کمک‌های خارجی است.
به گزارش «رویترز»، «قاضی وزنی»، وزیر اقتصاد پیشنهادی نخست‌وزیر با اشاره به این امر گفت: «دولت باید سیاست روشن و مشخصی در این زمینه داشته باشد تا تجربه‌های تلخ گذشته در این باره تکرار نشود.»
این اظهارات در حالی مطرح شده است که پیش از این بارها در مواقع بحرانی، شماری از کشورهای خارجی کمک‌های خود را به لبنان قطع و عرصه را بر این کشور تنگ‌تر کردند.
مأموریت سخت کابینه
اعضای کابینه حسن دیاب متخصص هستند اما برخی از آنها هیچ تجربه و عقبه‌ای نسبت به کار وزارتخانه پیشنهادی‌شان ندارند. اما حضور 6 زن در ساختار کابینه- که یکی از آنها نخستین وزیر دفاع زن جهان عرب به شمار می‌رود- از تحولی اساسی خبر می‌دهد. وزرا از روز چهارشنبه برای ارائه برنامه‌های خود در پارلمان حاضر می‌شوند اما هنوز مشخص نیست روند رسیدگی به این امر تا چه زمانی ادامه داشته باشد.
وزرای پیشنهادی دولت لبنان صبح دیروز پیامی مشترک با این مضمون در شبکه‌های اجتماعی دادند: «مردم باید به ما فرصت بدهند و همبستگی داشته باشند. ما دنباله رو هیچ سیاستمداری نخواهیم بود و قول می‌دهیم بزودی پاسخ اطمینان آنها را بدهیم.»
به‌گزارش «AFP»، «کریم مفتی» یکی از استادان سیاسی لبنان گفت: «کابینه جدید در این برهه سخت مأموریت سخت و دشواری را در پیش دارند. لبنان بدهکارترین کشور جهان است. بحران چند جانبه اقتصادی و اجتماعی کشور را احاطه کرده است و راهکارهای کوتاه مدت برای حل آنها دیگر پاسخگو نیست.»
واکنش مثبت سازمان ملل
به گزارش سایت العربیه، «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل با ابراز امیدواری از معرفی کابینه جدید گفت: «امیدواریم نخست‌وزیر و کابینه جدید در مسائلی مانند حمایت از برنامه اصلاحات لبنان و پاسخ به نیازهای مردم همکاری کنند. همچنین سازمان ملل به حمایت از لبنان و حاکمیت آن در چارچوب توافقنامه‌های طائف و بعبدا پایبند خواهد بود تا ثبات در منطقه برقرار بماند.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.