اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی
پرسه در غار رودافشان بر دامنه دماوند

پناه بر طبیعت

پناه بر طبیعت
صالح تسبیحی

کشورمان مملو از مقصد‌های گردشگری یک روزه است که برای دیدار آنها می‌توان از شهر بزرگی که احتمالاً در آن ساکن هستی، بزنی بروی به‌کوه یا دشت و از محیط بی‌پایان طبیعت سیراب شوی. وقتی به آسمان نگاه می‌کنی و از آتش سردی که در این زمستان، از همه سو می‌بارد کلافه می‌شوی، شاید کوه بهترین پناهگاه باشد و سنگ‌های کانی میلیون‌ها ساله گاهی، از تمام انسان‌ها همدم بهتری هستند. برای دیدار و کشف این سنگاسنگ و کوه و بافت‌های کهن، در دامنه دماوند جاهای زیادی هست و یکی از بهترین‌ها غار باشکوه «رود افشان» است.

نام غار خودش برای خودش احوالاتی دارد تالار بزرگ ورودی اش به صحنه‌‎ یک سالن نمایش بزرگ ساختگی میماند. صدا در تمام تالار پخش میشود و هوای غار معکوس هوای بیرون است.

اگر چشم تیز کنی کف دهانه غار برادههای سفالهای باستانی فراوان میبینی. این سفالها یادآور دورانی هستند که انسان، ضعیف و ناتوان از مهار طبیعت به غارها پناه میبرده و درون کوه میخفته وبیدار میشده. در انتهای تالار بزرگ غار؛ دهانه ورودی وجود دارد و زمین در زیر سنگها، به گواه قطرات آب، دارد میتپد و به تکامل یا تشریح خود ادامه میدهد. درون غار برای غارگردی نشانهگذاری شده است و اگر دقت کنی خفاشهای بیآزار آویزان بر طاقدیسها را میبینی.

دهانه غار رود افشان به ارتفاع 20 متر، یکی از بلندترین دهانههای غاری ایران است. قندیلهای رسوبی عظیم از سقف به سوی زمین آویختهاند و مانند پیکرههای عظیم موجوداتی خیالی در جای خود ثابت ماندهاند. بدترین کار برای این غار نوردی به هم ریختن آرامش خفاشهای بخت برگشته است که همراه اغلب موجودات زنده دیگر مشغول تار و مار شدن توسط انسان هستند. غار گردی آدابی دارد و غار رود افشان آداب دقیق تری؛ سکوت، به هر شکل ممکن و حفظ آرامش مقدس طبیعت. و بهترین کار، تماشای دقیق شکلهای طبیعی است. مثلاً در ورودی غار سازهای طبیعی وجود دارد که به محراب آناهیتا معروف است. این محراب دقیقاً عین به عین محرابهای باستانی آیین مهر و به همان شکل ساخته شده. غار رود افشان در مسیر فیروزکوه و در دامنه دماوند در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است.

معترضه  زمین مال همه است

چندین سال پیشتر خیلی جدی دریلهای صنعتی آوردند و تن و بدن غار میلیون ساله را سوراخ کردند و با کابلهای زشت سیاه و چراغهای سفید آزارنده اکوسیستم طبیعی غار را به کلی نابود کردند. خفاشها از غار گریختند و نور براق ناخوشایندی جادوی غار را بلعید. باجهای هم در ورودی قرار دادند که دلیل و توجیه قانونی نداشت اما طبیعت گردان بخت برگشته را غربال میکرد. یکی از سه دهانه غار بزرگ ایران با آن تالار بینظیرش، بعد میلیونها سال میرفت که چند ساله به دست بشر جاهل تخریب شود. حالا گویا برق را برچیدهاند و باجه مورد نظر دست از سر مردم برداشته است. اما لازم است به ناآگاهان یادآوری کرد غار و دره و دریاچه ارث پدری هیچ قوم و قبیلهای نیست و طبیعت به شکل مساوی به تمام ساکنان زمین تعلق دارد و همه در بهرهبرداری از آن سهیم هستند و این نظریه که چون یک دریاچه غار در نزدیکی یک روستا یا شهر قرار دارد پس همه باید به قواعد بعضاً من درآوردی این باشندگان مجبور شوند، ضد قواعد زیستی روی زمین است.

فوت و فن  آتش ممنوع

درون غار رود افشان هوا بر عکس بیرون است. یعنی در زمستان درون غار گرمتر از بیرون آن و در تابستان درونش خنک و دلچسب است. در نتیجه برای بازدید و گذران یک روز عالی در این غار باید تجهیزات مورد نظر برای این قاعده را همراه داشت. و دقت کنید توی دهانه، افروختن آتش کوچک هیچ عیبی ندارد اما آتشهای بزرگ شعله ور، دود و گازی تولید میکنند که برای موجودات درون غار خفگی و آزار زیادی بههمراه خواهد داشت. همچنین به هیچ وجه از شمع و فندک برای گردش در غار استفاده نکنید. کانیهای زیرزمین در مجاورت گازهای زیرزمینی گاهی گازهای سمی تولید میکنند که براحتی شعله ور میشوند. و در یک کلام، غار، آتش دوست نیست.‌/ایران جمعه 

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.