اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

آغاز داوری جشنواره‌های ترویج کتابخوانی

آغاز داوری جشنواره‌های ترویج کتابخوانی

داوری ششمین دوره جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب و ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران آغاز شد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی رویداد‌های ترویج کتابخوانی، ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فراخوان این دو رویداد ترویج کتابخوانی نیمه تیرماه منتشر شده است. داوری‌ها در دو مرحله انجام می‌شود، در مرحله نخست از میان آثار رسیده در جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب قریب هفتاد روستا به عنوان  نامزد مرحله نیمه‌نهایی معرفی خواهند شد و از میان  آثار و فعالیت‌های ترویجی  این شمار از روستا‌ها نهایتا ده روستا برگزیده و ده روستای تقدیری در مراسم پایانی معرفی خواهند شد. همچنین در این رقابت جایزه بخش استمرار به روستایی تعلق می‌گیرد که فعالیت‌های ترویج کتابخوانی را از ادوار گذشته تاکنون با کیفیت و به نحو موثری انجام داده است. همچنین در برنامه انتخاب  معرفی پایتخت کتاب ایران در بخش نیمه‌نهایی بیست شهر به عنوان نامزد و در نهایت از میان این بیست شهر، پنج شهر نامزد نهایی و یک شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی خواهد شد.

او درباره آثار رسیده به جشنواره گفت: در این دوره ما شاهد افزایش کمی و کیفی مشارکت شهر‌ها و روستا‌ها در رویداد‌های ترویج کتابخوانی بودیم. در اداوار مختلف برگزاری این جشنواره‌ها و پیش از آن فعالان ترویج کتابخوانی، مدیران فرهنگی و شهری در حوزه‌های برنامه‌ریزی فرهنگی، مستند‌سازی فعالیت‌ها به‌طور جدی ضعف داشتند. اما در این سال‌ها با برگزاری دوره‌های آموزشی کارگاهی برای فعالان فرهنگی، مروجان کتابخوانی، مدیران فرهنگی، شهری و همچنین نهاد‌های و مراکز بخش خصوصی کمک کردیم ضعف‌های موجود در این عرصه برطرف شود. با ارزبایی آثار رسیده در  دوره ششم جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب و برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران شاهد رشد چشم‌گیر در زمینه برنامه‌ریزی فرهنگی و همچنین مستند‌سازی فعالیت‌ها و اقدام‌ها هستیم. این اتفاق متاثر ار برگزاری جشنواره‌های یاد شده است.

دبیر این جشنواره‌ها متذکر شد: تنوع در آثار و برنامه‌های رسیده، همچنین الگوبرداری شهر‌ها  از یک‌دیگر، رشد و تعالی ایده‌های خلاقانه در ترویج کتابخوانی، استمرار فعالیت‌ها و برنامه‌های کتابخوانی، انجام فعالیت‌های متعدد فرهنگی و هنری با محوریت کتاب و کتابخوانی از دیگر تاثیر‌های این رویداد است و بازتاب آن را به وضوح می‌توان در آثار رسیده دید. همچنین نکته مهم دیگر طراحی و تدوین برنامه‌های مشترک فرهنگی با همکاری نهاد‌های فرهنگی و اجرایی شهری و نیز جلب و مشارکت‌های مردمی و جذب سرمایه‌های بخش خصوصی از دیگر وجه مثبت و موثر برنامه‌های این دوره از رویداد‌های یاد شده است.

عملا این برنامه‌ها منجر به هم‌افزایی نهادی فرهنگی و شهری اعم از مسئولان اداره‌های فرهنگی و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها با شهرداری شده است. چالش عمده جزیره‌ای عمل کردن در حوزه فرهنگ در سطح شهر‌ها و روستا‌ها تا حد بسیار زیادی مرتفع شده است و تمام  گروه‌های ذینفع اعم از شهرداری، دهیاری، فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد‌های متولی امور دینی و مذهبی، بخش خصوصی و فعالان فرهنگی و تشکل‌های مردم‌نهاد با چشم‌انداز‌های مشترک و مسنجم و مدون در شهر و روستا با محوریت کتاب فعالیت‌های مختلف فرهنگی را سامان می‌دهند و به انجام می‌رسانند. فهرست‌وار می‌توان به رشد برنامه‌ریزی مشارکتی، جذب سرمایه‌های مادی و معنوی بخش خصوصی در ترویج کتاب‌خوانی، گسترش فعالیت‌های داوطلبانه، هم افزایی نهاد‌های متعدد اشاره کرد.

این مقام مسئول هم‌چنین متذکر شد: یکی از مهم‌ترین اهداف این جشنواره‌ها، کاهش تبعیض فرهنگی و گسترش و تقویت عدالت در زمینه زیر‌ ساخت‌های فرهنگی بود. تا حد زیادی به این اهداف نیز دست یافته‌ایم. در چهار حوزه ایجاد، تجهیز، ترمیم و تعمیق زیر ساخت‌های فرهنگی در مناطق مختلف روستایی فعالیت‌های متعددی انجام شده است.

از آن جمله می‌توان به احداث کتابخانه‌های عمومی روستایی، کتابخانه مساجد و مدارس اشاره کرد و همچنین تجهیز این کتابخانه‌ها و نیز ترمیم و بازسازی شمار زیادی از آن‌ها از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته در گسترش زیر‌ ساخت‌های فرهنگی در مناطق روستایی و شهری است. همچنین تامین منابع موثر و سامان‌دهی بهتر و استفاده بهینه‌تر از منابع موجود نیز به تعمیق و عمق‌بخشی فعالیت‌های زیرساختی کتابخوانی کمک کرده است.

بیشتر بخوانید

ترویج کتابخوانی داوطلبانه و عاشقانه

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.