اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

چاووش‌اوغلو با رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار کرد

چاووش‌اوغلو با رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار کرد

وزیر امور خارجه ترکیه در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس با رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، منابع دیپلماتیک اعلام کردند که در جریان این نشست غیر علنی مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق درباره تنش‌های موجود در منطقه گفت‌وگو کردند.

به گفته این منابع که خواستند نامشان فاش نشود، در جریان این دیدار، چاووش‌اوغلو همبستگی آنکارا با عراق را که نقش فعالی در کاهش تنش‌ها ایفا می‌کند، ابراز کرد.

وی بار دیگر بر لزوم همکاری میان تمامی اقلیت‌های قومی در عراق برای دستیابی به آینده‌ای صلح‌آمیز تاکید کرد و گفت: ترکیه به همکاری با اقلیم کردستان عراق ادامه خواهد داد.

چاووش‌اوغلو همچنین با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان دیدار و درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو کرد.

پس از این دیدار وی در توییتی نوشت: ما روابط عالی ترکیه با کشور دوست و برادر جمهوری آذربایجان را بر مبنای "دو کشور، یک ملت" ارزیابی کردیم و در این هوای سرد داووس، گرمای این روابط را احساس کردیم.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین در نشست غیرعلنی "گفت‌وگوی دیپلماسی درباره غرب بالکان" شرکت کرد.

به دنبال این نشست، وی در توییتی نوشت: ما به عنوان یک کشور حوزه بالکان به شدت مراقب ثبات در کشورهای حوزه بالکان و امنیت کشورهای دوست و برادرمان هستیم. اتحادیه اروپا باید به وعده‌هایی که به کشورهای این منطقه داده، عمل کند.

چاووش‌اوغلو در نشست "چشم‌انداز جدید برای اوراسیا" توجهات را به ابتکار عمل ترکیه تحت عنوان "آسیای نوین" جلب کرد و گفت: آسیا در قرن بیست و یک در حال تبدیل شدن به مرکز فعالیت‌های اقتصادی است.

علی‌اف و نخست وزیر گرجستان نیز در این نشست شرکت داشتند.

چاووش‌اوغلو همچنین اطلاعاتی را درباره پرژه‌های مشترک ترکیه، آذربایجان و گرجستان در بخش های حمل ونقل و انرژی به اشتراک گذاشت./ایسنا

کپی