اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

مشکل کتابفروشان فراتر از مسکن‌های موقتی است

مشکل کتابفروشان فراتر از مسکن‌های موقتی است
اعظم کیان افراز مدیر کتابفروشی فدک و نشر افراز

اوایل دهه هفتاد به‌دنبال انتشار فراخوانی از سوی مؤسسه شهر کتاب یکی از سی جوان علاقه‌مندی بودم که همکاری‌ام را با این مرکز آغاز کردم. از همان ابتدای امر مدیریت نخستین فروشگاه شهر کتاب در تقاطع حافظ شمالی با زرتشت شرقی را به عهده گرفتم؛ آن هم با آموزش‌های دکتر علی رامین برای برگزاری و مدیریت هر چه بهتر این کتابفروشی‌های تازه تأسیس.

 کمی که گذشت قرارداد اجاره فروشگاه‌های شهرکتاب به مزایده گذاشته شد و به من پیشنهاد قبول اجاره همان فروشگاه «شهر کتاب هنر و ادبیات» را دادند.  قرارداد کتابفروشی‌های شهر کتاب به دو شکل مدیریتی و همچنین واگذاری اجاره بود، قبول کردم و تمام مسئولیت دخل و خرج را از آن به بعد خودم به عهده گرفتم، البته ادامه این روند با حفظ هویت شهر کتاب و رعایت برخی قوانین بود.با وجود همه فراز و فرودهایی که کشورمان بویژه از نظر اقتصادی طی این یکی دو دهه پشت سر گذاشته همچنان کتابفروشی فدک به حیات خود ادامه داد. با این حال متأسفم که بگویم شرایط اقتصادی طی این چند سال به‌گونه‌ای پیش رفته که دیگر توانی برای ادامه حیات این کتابفروشی در خودم ندیدم.
باز آن همکارانی که ناچار به پرداخت اجاره بها نیستند و ملکیت کتابفروشی با خودشان است شرایط بهتری دارند. در شرایط فعلی یکی از بهترین حمایت‌ها این است که به افرادی که عملکرد آنان اثبات شده در خرید مکان‌های مناسب برای کتابفروشی کمک شود. این اقدام می‌تواند با دراختیار گذاشتن محل‌هایی با قیمت مناسب باشد یا با در اختیار گذاشتن وام‌هایی با بهره‌های کم یا حتی بی‌بهره. کافی است سری به کتابفروشی‌های سطح تهران و دیگر شهرها بزنید تا ببیند چطور در برخی از کتابفروشی‌ها همراه با فروش کتاب دیگر کالاهایی که چندان فرهنگی هم نیستند فروخته می‌شود! ای کاش تا دیگر همکاران کتابفروش هم به ناچار کار خود را ترک نگفته‌اند مسئولان با افزایش بودجه فرهنگی سازمان‌ها و تزریق آن به بخش خصوصی فرهنگی به ادامه فعالیت‌های آنان کمک کنند.  البته حالا هم شاهد اقداماتی از جمله طرح‌های تخفیف فصلی کتاب تحت عنوان‌هایی نظیر تابستانه و پاییزه کتاب هستیم؛ منتهی من هم نظیر دیگر همکارانم معتقدم اوضاع و احوال صنعت نشر بحرانی‌تر از آن است که با چنین کارهایی بهبود پیدا کند و همه اینها تنها در حد یک مسکن موقت هستند. از دیگر مسائلی که حل آن به بهبود این وضعیت کمک می‌کند مقابله با شبه نمایشگاه‌های کتابی است که در اماکن عمومی نظیر ایستگاه‌های مترو برپا می‌شوند و اغلب محفلی برای عرضه کتاب با تخفیف‌های غیراصولی و همچنین کتاب‌های چاپ افست و قاچاق هستند. اگر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و همچنین دیگر فعالان نشر در مقابله با این نمایشگاه‌های غیرقانونی موفق شوند بخشی از مشکلات کتابفروشان و حتی ناشران حل خواهد شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.