اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
پیامدهای افزایش همکاری‌های آنکارا و مسکو

عقب‌نشینی تازه امریکایی‌ها در معادلات خاورمیانه

عقب‌نشینی تازه امریکایی‌ها در معادلات خاورمیانه
دیمیتری الکساندر سیمز مترجم: وصال روحانی

ولادیمیرپوتین رئیس‌جمهوری روسیه اخیراً دیداری با رجب‌ طیب‌اردوغان همتای ترکیه‌ای خود در استانبول داشت و طی این ملاقات درباره طرح سال‌های معوق مانده کشیدن خط انتقال گاز موسوم به «ترک‌استریم» و همچنین اعلام یک آتش‌بس جدید در لیبی گفت‌وگو کرد و به تفاهم‌هایی هم رسید.

فقط دو روز بعد از آن رویداد، مسکو و آنکارا به اتفاق اعلام کردند که یک توافق آتش‌بس هم برای منطقه ادلب، یکی از واپسین پایگاه‌های شورشیان در خاک سوریه به امضا رسانده‌اند و این همان مکانی است که اخیراً نیروهای طرفدار بشار اسد با کمک نیروی هوایی روسیه آن را مکرراً می‌کوبیدند. تفاهم فزاینده روس‌ها و ترک‌ها در شرایطی حاصل می‌آید که آنها تا همین سه‌، چهار سال پیش بشدت رویاروی یکدیگر ایستاده و ساقط شدن یک هواپیمای روسیه توسط ترک‌ها پوتین را بشدت ناراحت کرده بود. اضافه بر این، تفاهم تازه دولت‌های روسیه و ترکیه در حالی شکل‌می‌گیرد که آنکارا و واشنگتن تنش‌های فزاینده‌ای را در ماه‌های اخیر تجربه کرده‌اند. امریکا از دست ترکیه به‌خاطر خریداری سیستم دفاع هوایی «اس400» از روس‌ها عصبانی است و همین طور عملیات نظامی سربازان ترکیه در شمال شرق سوریه را که در ظاهر برای سرکوب کردهای استقلال طلب ترکیه صورت پذیرفته، محکوم کرده است، بدیهی است که همزمانی فرآیندهای مذکور سبب شده روس‌ها در معادلات متعدد و پیچیده خاورمیانه قدمی بلند از امریکا پیش بیفتد و کاخ سفید را به عقب نشینی وا دارد. پوتین که در اوج مجادلات روسیه و ترکیه گفته بود جواب قاطع و تندی به بی‌مبالاتی‌های ترک‌ها خواهد داد در جریان افتتاح عملیات راه‌اندازی خط انتقال گاز ترک‌استریم گفت هر دو کشور نمادهای اصلی ثبات در خاورمیانه‌اند. وی افزود: «ما در جهانی بی‌ثبات زندگی می‌کنیم اما مصمم هستیم با تعمیق همکاری‌هایمان دریچه‌های تازه‌ای را به‌روی منطقه و کل جهان بگشاییم.»
دونالد ترامپ که معتقد است مشارکت ترکیه در  پروژه  ترک ‌استریم وابستگی اروپایی‌های محتاج گاز را به روسیه بیشتر و اتکای‌شان به امریکا را کمتر خواهد کرد، تهدید کرده که تمامی شرکت‌های ترکیه‌ای حاضر در این پروژه را مجازات و تحریم خواهد کرد اما پوتین و اردوغان در مانورهایی دیگر تأکید کرده‌اند که یک آتش‌بس جدید را در خاک سرشار از بلوای لیبی نیز دایر کرده‌اند که هدف از آن راضی کردن سران قوم‌های مختلف حاکم بر این کشور آفریقایی به کنار آمدن با یکدیگر و کاستن از درگیری‌های نظامی‌شان است. آنکارا، دولت فائز السراج را که سازمان ملل هم آن را قبول دارد برای لیبی قانونی می‌شمرد و حتی سربازان خود را برای حفظ آن راهی تریپولی کرده و با اینکه روس‌ها از اعلام حمایت رسمی از ژنرال حفتر، نظامی ارشد شورشی لیبی خود‌داری کرده‌اند اما سربازان روسی زیادی در جناح وی دیده شده‌اند و با این حساب تفاهم ترکیه و روس ها برای برقراری آتش‌بس به معنای شروع تفاهم جدید آنها برای اتمام مخاصمه فائز‌السراج و حفتر و شاید تشکیل دولتی تازه با مشارکت هر دو ‌سو باشد. بدیهی است که زنگ‌های خطر در واشنگتن با احتساب افزایش همکاری‌های مسکو و آنکارا به صدا درآمده باشد و در همین ارتباط مارک اسپر وزیر دفاع امریکا رسماً ترکیه را متهم به رها کردن ناتو و از بین بردن منافع و جایگاه این پیمان نظامی قدیمی با هدف افزایش همکاری‌هایش با روس‌ها کرده است.
*‌ منبع: National Interest

کپی