اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

دوئل ترامپ و تانبرگ در نخستین روز داووس

دوئل ترامپ و تانبرگ در نخستین روز داووس

گروه جهان/ پنجاهمین مجمع جهانی اقتصاد در حالی از دیروز در سوئیس آغاز شد که بسیاری از رسانه‌ها از چند هفته قبل به تقابل مرد اول امریکا و دختر نوجوان سوئدی و حامی محیط زیست پرداخته و آن را سوژه اصلی این نشست خواندند.

به‌گزارش «دیلی میل»، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری امریکا از حدود یک ماه قبل و پس از انتخاب گرتا تانبرگ به‌عنوان چهره سال مجله تایمز با توئیت‌های معروفش، سیاست‌های این فعال نوجوان محیط زیست و انتخاب او را به سخره گرفت و این جدال با پاسخ تانبرگ ادامه یافت.گرچه دختر سوئدی که از 12 سالگی مبارزات خود برای حفاظت از محیط زیست را آغاز کرده بود، پس از 5 سال اعتراض تنها قدرتش، افکار عمومی هوادارانی بود که او را حمایت می‌کردند اما دونالد ترامپ با وجودی که در رأس قدرتمندترین کشور جهان نشسته بود نمی‌توانست او را نادیده بگیرد.
تقابل این دو اما زمانی جنجالی‌تر شد که «گرتا» 17 ساله در حاشیه نشست اقلیمی سازمان ملل در پاسخ به خبرنگاران گفت: «ترامپ حرف دانشمندان را گوش نمی‌دهد چرا باید به حرف من توجه کند. پس من هم وقتم را برای صحبت با او تلف نمی‌کنم.»
همین عقبه در کنار اهمیت موضوع تغییرات نگران‌کننده آب و هوایی، گرم شدن زمین، آب شدن یخچال‌های طبیعی و آتش‌سوزی جنگل‌ها کافی بود که تقابل این دو در نخستین روز نشست سالانه سوئیس و با حضور بیش از 3 هزار چهره ثروتمند و برجسته اقتصادی و سیاسی جهان، چالش برانگیزترین رویداد امسال دانسته شود. به گفته تحلیلگران، اگر تقابل با تانبرگ را مهم‌ترین توجیه حضور دونالد ترامپ در سوئیس آن هم در شرایطی که چند سال قبل از توافق محیط زیست فرانسه خارج شده و سال گذشته نیز در داووس حضور نیافت به شمار نیاوریم باید مهم‌ترین دلیل آن بدانیم.
«کلوس اشواب» دبیر اجرایی نشست با اشاره به حضور ترامپ و تانبرگ در روز نخست گفت: «به عقیده من شنیدن هر دو دیدگاه مهم است.»
وی درباره هدف نشست امسال نیز گفت: «هدف اصلی ما در نشست امسال حذف کامل گازهای گلخانه ای تا سال 2050 یا زودتر از آن است.»
گذر ترامپ از بحث محیط زیست
سخنرانی ترامپ در نشست داووس، با محور تجارت با بریتانیا و اهداف سیاسی و اقتصادی امریکا انجام شد اما او در میان صحبت‌هایش اشاره‌ای نیز به بحث محیط زیست وسیاست‌های گرتا تانبرگ کرد بدون اینکه نامی از او بیاورد: «وقت آن است که کمی مثبت‌نگر باشیم. هشداردهندگان فقط می‌خواهند زندگی ما را در همه جنبه‌ها تحت کنترل درآورند. من اعتقاد زیادی به مقوله محیط زیست دارم.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.