اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
وزرای خارجه اتحادیه اروپا در پاسخ به فراخوان لوکزامبورگ برای تعیین سرنوشت فلسطین گردهم آمدند

تلاش اروپایی برای به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین

تلاش اروپایی برای به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین
زهره صفاری خبرنگار

نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا پس از دو سال از فراخوان لوکزامبورگ برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین در بروکسل آغاز شد. به‌گزارش «دیلی صباح»، دستور جلسه این مجمع که از دو روز پیش تشکیل شده است بررسی نامه «ژان آسلبورن»، وزیر خارجه لوکزامبورگ بود تا با تصمیم‌گیری قاطع کشورهای اتحادیه اروپا بحران فلسطین و اسرائیل پس از چند دهه کشمکش و جنگ و کشتار به پایان برسد.

سران اروپایی پیش از این در سال 2014 نیز تحرکاتی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین داشتند اما آن زمان با عقب نشینی امریکا از مذاکرات صلح و فشار اصرار برای شهرک‌سازی در اراضی اشغالی و آغاز سرکوب فلسطینی‌ها ناتمام ماند. این در حالی است که بیش از 135 کشور در سراسر جهان و شرق اروپا مرزهای فلسطین را تاکنون به رسمیت شناخته‌اند و تنها «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و حامیانش با این ادعا که کرانه باختری از اراضی اسرائیل است، اعلام کرده تحت هیچ شرایطی حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نیست.
بواقع حضور اشغالگران در کرانه باختری و نوار غزه در کنار حمایت امریکا از رژیم صهیونیستی در تعیین بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت، روند صلح در این منطقه را با شرایط سختی روبه‌رو کرده است.
اما تداوم این روند تنش‌ها بین فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها و جنگ را پایان‌ناپذیر نشان می‌دهد. در این شرایط تصمیم کشورهای اروپایی می‌تواند همچون آغازی برای برقراری صلح باشد. به عبارت دیگر تلاش اروپایی برای گرفتن حقوق مردم فلسطین امنیت و ثبات را در چارچوب قوانین بین‌المللی به منطقه خواهد آورد. به‌گزارش ایسنا به‌نقل از «روسیا الیوم»، عبدالرحیم الفرا، سفیر فلسطین در اتحادیه اروپا گفت: «در این نشست پرونده‌های مربوط به شهرک‌سازی اسرائیل و ادعای رژیم صهیونیستی در قبال اراضی اشغالی و اعمال فشار سران این رژیم برای برگزاری انتخابات در قدس اشغالی بررسی می‌شود.»
صائب عریقات، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) نیز این نشست را فرصت ایجاد صلح در راستای حل و فصل منازعه میان اسرائیل و فلسطین عنوان کرد.
اعطای حق تعیین سرنوشت به فلسطین
در صورتی که نشست اروپا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین به نتیجه برسد، تلاش‌های دولت ترامپ برای مداخله در امور فلسطین و رژیم صهیونیستی نیز محدود خواهد شد. این در حالی است که بسیاری از کشورها معتقدند تداوم قدرت گرفتن اسرائیل قوانین حقوق بشر را زیر سؤال خواهد برد.
اروپایی‌ها بدرستی می‌دانند در صورت به‌رسمیت شناخته شدن فلسطین، سیاست اشغالگری اسرائیل به مخاطره افتاده و این شرایط برای مردم فلسطین حق تعیین سرنوشت را به ارمغان می‌آورد. همچنین این نشست اروپایی می‌تواند سرآغاز صلحی باشد که با نظارت سازمان ملل و تحت لوای قوانین بین‌المللی امنیت و ثباط را در منطقه خاورمیانه به ارمغان بیاورد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.