اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
رهبر اکثریت سنا برای سرعت بخشیدن به روند استیضاح رئیس جمهوری امریکا بدون حضور شاهدان و اسناد جدید تلاش می‌کند

خشم دموکرات‌ها از پیش‌نویس طرح روند محاکمه ترامپ در سنا

خشم دموکرات‌ها از پیش‌نویس طرح روند محاکمه ترامپ در سنا
ندا آکیش خبرنگار

سرانجام میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا پیش‌نویس طرح چگونگی محاکمه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در سنا را در 4 صفحه ارائه کرد اما از سطر سطر این طرح چیزی جز عجله برای سرهم‌بندی استیضاح و در نهایت تبرئه فوری رئیس جمهوری استنباط نمی‌شد؛ به همین خاطر دموکرات‌ها بسرعت به طرح واکنش نشان دادند و چاک شومر، رهبر اقلیت سنا از آن به‌عنوان یک «رسوایی ملی» نام برد.

به‌گزارش نیویورک پست، در روزهای گذشته دموکرات‌ها بارها از مک کانل خواسته بودند که تشریح کند چه برنامه‌ای برای روند محاکمه ترامپ در سنا دارد اما او از طرح خود تا دوشنبه شب به وقت واشنگتن رونمایی نکرد. او پیش از آنکه طرح خود را فاش کند از وکلای دونالد ترامپ نامه‌ای دریافت کرده بود که آنها از مک کانل خواسته بودند، «محاکمه را فوری تمام کند» و «فوری ترامپ را تبرئه کند.» در پیش‌نویس 4 صفحه‌ای طرح مک کانل به وکلای ترامپ و دموکرات‌های مجلس نمایندگان 24 ساعت وقت برای مشاجره حقوقی داده شده که آنها باید این 24 ساعت را در دو روز تقسیم کنند و در آن دو روز که از ساعت یک ظهر چهارشنبه به وقت واشنگتن آغاز می‌شود هر مجادله و بحثی که در زمینه اثبات بیگناهی یا گناهکاری ترامپ دارند، بکنند. این در حالی است که در محاکمه استیضاح بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق امریکا، وکلای کلینتون و جمهوریخواهان 4 روز فرصت داشتند که مشاجره حقوقی کنند؛ آنها این امکان را داشتند که 24 ساعت وقت دفاع یا احضار شاهدان و ارائه اسناد را در 4 روز تقسیم کنند و همین مسأله باعث می‌شد جلسات محاکمه در ساعات پربازدید تلویزیون باشد.
اما اینکه مک کانل آغاز جلسه استماع استیضاح ترامپ را به ظهر روز چهارشنبه موکول کرده و دو روز فرصت تعیین کرده به خودی خود از نظر دموکرات‌های مجلس نمایندگان یک اقدام جانبدارانه است. دموکرات‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که بحث‌ها در این دو روز بسیار داغ شود و تا نیمه‌های شب و حتی بامداد به وقت واشنگتن طول بکشد و افراد کمتری در امریکا بتوانند این برنامه را از تلویزیون تماشا کنند. از همین رو، دموکرات‌ها روز دوشنبه به محض مطلع شدن از طرح مک کانل با عصبانیت به آن واکنش نشان دادند و گفتند، این حرکت مک کانل تلاشی برای «پنهان کردن تخلفات رئیس جمهوری در تاریکی شب» است.
طرح مک کانل؛ رسوایی ملی
نکته مهم دیگری که در طرح مک کانل وجود دارد، دادن فرصت کوتاه دو روزه به وکلای ترامپ و دموکرات‌ها برای بحث و جدل درباره بیگناهی یا گناهکار بودن ترامپ است. چاک شومر، رهبر اقلیت سنا از این اقدام مک کانل به‌عنوان یک «رسوایی ملی» یاد کرد و گفت: «واضح است که سناتور مک کانل عزم خود را جزم کرده است که دعوت از شاهدان و ارائه اسناد در سنا تا حد امکان دشوار شود. او قصد دارد به محاکمه سرعت ببخشد. برای موضوع بسیار مهم استیضاح طرح مک کانل چیزی جز یک رسوایی ملی نیست.» شومر همچنین قول داد که به محض به رأی گذاشته شدن پیش‌نویس طرح مک کانل در سنا، یک اصلاحیه برای آن ارائه دهد. او گفت: معنای طرح مک کانل این است که او نمی‌خواهد سخنان هیچ یک از شاهدان موجود را بشنود و تمایلی به دریافت هیچ سند و مدرک جدیدی ندارد. محاکمه بدون شاهد، مدرک و سند اصلاً محاکمه نیست یک لاپوشانی است و مردم امریکا شاهد این لاپوشانی خواهند بود.
روز سه‌شنبه به وقت واشنگتن در سنای امریکا یک جلسه تشکیل می‌شود تا در آن پیش‌نویس طرح 4 صفحه‌ای مک کانل به رأی گذاشته شود و از آنجا که در سنا اکثریت با جمهوریخواهان است به احتمال قریب به یقین این پیش‌نویس رأی خواهد آورد و دموکرات‌ها چاره‌ای جز تن دادن به این روند استیضاح در سنا ندارند. مک کانل خودش هم اطمینان دارد که طرحش رأی خواهد آورد زیرا او پیشتر در یک مصاحبه گفته بود، طرحش «آرای کافی» را دارد. در طرح مک کانل همچنین آمده است اگر سنا رأی دهد که شاهدان احضار شوند، شهادت آنها ابتدا پشت درهای بسته انجام خواهد شد و سپس اگر سنا صلاح دانست شهادت شاهدان علنی می‌شود. وکلای ترامپ هم روز دوشنبه خلاصه دفاعیه خود را در 171 صفحه ارائه کرده و در آن تأکید کرده بودند که رئیس جمهوری مرتکب هیچ خطایی نشده و هیچ سوء‌استفاده‌ای از قدرت نکرده است که مستحق برکناری از قدرت باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.