اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

دست اندازهایی در اجرای رتبه بندی فرهنگیان!

دست اندازهایی در اجرای رتبه بندی فرهنگیان!
محمدرضا نیک نژاد کارشناس آموزش

رتبه‌بندی فرهنگیان یکی از پر بسامدترین خبرهای آموزش و پرورش در سال‌های گذشته بوده است.

 گرچه اجرای گام نخست این طرح نیز دردسرهای ویژه خودش را داشت اما بدقولی‌های پی‌در‌پی و آزار دهنده برخی مسئولان و سماجت خبرنگاران آموزشی از سویی و حساسیت خانواده بزرگ فرهنگیان از دیگر سو، زمینه انتشار روزانه خبرهای وابسته به رتبه‌بندی را به شکل روندی عادی درآورده است!
 
بازتاب گسترده، تکراری و خسته‌کننده این خبرها، فرهنگیان را دلزده کرده و رتبه‌بندی را به‌طنزی تلخ تبدیل کرده است! ریشه بخشی از این دل آزردگی‌ها در واکنش جامعه و گوشه- کنایه‌های بسیاری از شهروندان در زمینه افزایش حقوق فرهنگیان است. انتشار هر روزه و پربسامد این خبر و البته در کل خبرهای مالی وابسته به آموزش و پرورش، آنچنان لوث شده که بی‌خبرترین افراد نیز به کنایه از افزایش حقوقی هر روزه! فرهنگیان سخن می‌گویند! این موضوع باعث شده که بسیاری از فرهنگیان به انتشار خبرهای آموزش و پرورش در رسانه‌ها اعتراض داشته باشند. گرچه نگارنده چندان با این دیدگاه همراه نیست و باور دارد که اگر پیگیری‌های رسانه‌ای نبود وضع آموزش و پرورش بدتر از امروز می‌بود... بگذریم!
 
 
گرچه رتبه‌بندی از آغاز برای ارتقای کیفیت آموزشی طراحی شده بود اما هماهنگ نبودن طرح و اهدافش با زمینه‌های مادی و غیرمادی بزرگ‌ترین دست‌انداز اجرای آن بوده و هست؛ دست اندازهایی مانند فرسودگی فضای فیزیکی، ناهماهنگی درونمایه‌های درسی با اهداف طرح و البته اهداف کل آموزش و پرورش، چیرگی فزاینده ارزشیابی‌های کمی، تراکم بالای کلاس، فروکاستن نقش مدیریت مدرسه از یک رهبر آموزشی به مأمور تأمین هزینه‌های جاری مدرسه، نارضایتی‌های حرفه‌ای و حقوقی فرهنگیان و گلایه‌های چند دهه‌ای آنان، گرفتار شدن طرح در کشمکش‌های سیاسی در گستره آموزش و پرورش، بی‌توجهی به نقش نوین معلمان در آموزش و اعمال روش‌های آسیب زای تنبیه و تشویق در گستره کار آنان و... و ده‌ها دلیل دیگر، رتبه‌بندی را از طرحی آموزشی به راهکاری برای افزایش شندر غاز حقوق تبدیل کرده است که نه چنگی به دل فرهنگیان می‌زند و نه گرهی از صدها گرفتاری ساختار آموزشی باز می‌کند. گرچه نگارنده مانند بسیاری از فرهنگیان از همین افزایش ناکارآمد و ناچیز برای پر کردن چاله‌های فراوان زندگی فرهنگیان استقبال کرده و می‌کند.
 
افزون بر دو نکته بالا باید گفت که خبرهای وابسته به اجرای رتبه‌بندی در هفته‌های گذشته نشان از سردرگمی نظری و آشفتگی عملی در آن دارد. برای نمونه در اجرای طرح، یکی از جاذبه‌های کار در مناطق محروم یعنی تعجیل در ارتقای حرفه‌ای فرهنگیان این مناطق به کل کنار گذاشته شده است!که می‌تواند بسیار انگیزه کش بوده و بر ناکارآمدی‌ها بیفزاید. یا اینکه طرح فقط برای معلمان رسمی اجرا می‌شود و بسیاری از معلمان حق التدریس، خرید خدمتی، معلمان آزاد، بازنشستگانی که همچنان با آموزش و پرورش همکاری می‌کنند و... را در برنمی گیرد! نباید فراموش کرد که بخش بسیار زیادی از دانش‌آموزان کشور را چنین معلمانی آموزش می‌دهند. این نگاه ناعادلانه بر بی‌عدالتی‌های گذشته افزوده شده و انگیزه‌های باقی مانده را بشدت کاهش خواهد داد همه این‌ها و بسیاری دیگر نشان می‌دهد که رتبه‌بندی هدف اصلی خودش یعنی افزایش کیفیت را تأمین نخواهد کرد.
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.